| mODIN a întrebat:

Cum faci distinctia dintre o idee proasta implementata bine si o idee buna implementata prost?

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pe scurt observand repercursiunile pe care le-a avut acea idee in cadrul aplicarii ei
Cum ne raportam insa la o idee proasta implementata bine fata de o idee buna implementata prost?
Ar trebui sa avem un set de reguli corecte de la inceput, de care sa tinem cont inaintea aplicarii acelei idei
Acum apare paradoxul daca aveam un set de reguli si le-am aplicat cum de am am luat o ideea (n.r. aici decizie) proasta?
Este greu, depaseste uneori practica logicii si intra in domeniul metafizicii!

| mODIN explică (pentru Simpatic):

"Pe scurt observand repercursiunile pe care le-a avut acea idee in cadrul aplicarii ei"

Uite care e problema aici. Daca rezultatele sunt negative, pe ce anume dai vina? Comunismul e o idee buna care a fost prost implementata? Sau e o idee proasta care a fost implementata bine? Religia? Ateismul? Post-Modernismul? Capitalismul? Cand vezi ca o ideologie aduce suferinta sau haos intr-un fel sau altul, te iei de idee in sine sau de cei care o aplica gresit?

| Simpatic a răspuns (pentru mODIN):

In cazul comunismului putem vorbi despre 2 lucruri fundamental gresite, prima ar fi ca si idee ca a fost gresita, oamenii oricum am vrea sa ii echivalam nu toti sunt la fel, nici structural, nici biologic, nici financiar, nici cultural, ca sa creezi o doctrina care sa ii aduca pe toti la acelasi nivel este gresit!
Ca si implementare a doctrinei si tezei comuniste in regimul comunism, a fost si mai gresita!

este doar opinia mea

| J0B0MAT a răspuns:

Regimurile politice, religiile au fost idei bune pentru cine le-a susținut, proaste pentru ceilalți.Implementate bine au fost de către cei care le-au făcut să funcționeze, gen Coreea de Nord, Rusia, China, teroare cât cuprinde, omoruri, o domnie lungă de teamă și suferință.La fel și cu religiile, au dus și duc la războaie, schimbare de legi, îngrădirea unor drepturi(gen lgbt).
Legat de alte idei mai restrânse, cred că principiul e la fel.Cel care le descoperă și le aplică prima dată le consideră bune, că altfel nu le-ar mai aplica, iar unii îl vor susține, iar alții nu.Implementarea va fi considerată bună, dacă rezultatul e cel dorit.
Eu vreau să îmi pun tapet, cred că e o idee bună. Cine mi-l va pune, ori poate mă încumet să o fac eu, cum îl voi alege, implementarea deci, sper să fie bună și să ducă la un rezultat frumos. Dacă o să fie urât, am făcut eu ceva prost, (tind să cred că o voi face), dar ideea tot o voi considera bună.

| siriusblack98 a răspuns:

Eu o sa iti dau cate un exemplu/scenariu pentru fiecare si tu cum banuiesc ca esti baiat mare si suficient de destept, o sa tragi singur concluziile. In cazul in care nu reusesti, imi spui si te lamuresc eu, dar nu te duci in sfera politica sau religioasa cum am vazut ca ai procedat cu alt utilizator ca sa o dam din fanta in sprite pe argumente bazate pe opiniile personale. Lucrurile complicate au raspunsuri simple de regula.
Exemplu/scenariu de idee proasta implementata bine:
"Desi nu prea stau bine deloc cu banii, m-am dus si mi-am cumparat o masina nou nouta prin leasing. La doua saptamani din neatentie am intrat intr-un camion parcat regulamentar si am facut masina zob, i-am dat dauna totala. Cu toate acestea, am avut CASCO si mi-a acoperit toate daunele + mi-au dat alta masina la schimb cu caracteristici similare de vreme ce pe cealalta am facut-o praf."
Exemplu/scenariu de idee buna implementata prost:
"M-am hotarat sa imi deschid o afacere cu solarii de rosii prin fonduri europene nerambursabile cu finantare 100% eu avand deja terenul si cunostinte in agricultura + ceva banuti stransi. Toate bune si frumoase dar treaba a inceput sa mearga din ce in ce mai prost, eu neavand cunostinte de management al afacerilor, angajatii nu s-au descurcat, eu nu m-am priceput sa-i coordonez, cheltuielile lunare are firmei au luat-o razna din cauza unui contabil incompetent care nu m-a anuntat cum stam cu balanta contabila si uite asa dupa 1 an si 4 luni firma a intrat in insolventa".

| StoicAnalysis a răspuns:

Analizand ideea in primul rand. Iar apoi dupa ce ai identificat ce fel de idee este, analizezi modul cum a fost implementata.

Ex de idee buna implementata prost ar fi cea de reciclare a pet-urilor. Ideea de baza este benefica si ajuta societatea, dar ea a fost implementata prost. Nu a fost promovata cum trebuie. S-au explicat pasii de reciclare vag prin surse sarace de audienta. Multi nici nu stiu cum sa recicleze si continua sa arunce plasticul la gunoiul menajer.

Ex de idee proasta implementata bine ar fi reclamele la junk food si bauturi carbogazoase pline cu zahar si E-uri. Ideea este logic, foarte nociva, distruge vieti omenesti printre care si copii. Dar a fost implementata atat de bine si strategice pe toate platformele de media incat orice copil sau babac din fundul curtii care nu are acces nici macar la bec, daca il intrebi despre sucul ala cu gust de cola ( stiti marca ), el estie perfect despre ce vorbesti, pentru ca toata lumea a auzit la un moment dat de el.

In concluzie, daca ai macar la palmares 12 clase chiar si fara BAC si fara sa fi luat note de 8+, esti destul de apt incat sa poti face diferenta dintre aceste doua situatii.