| Crisis a întrebat:

Cum intelegeti voi versetul 18, capitolul 13 din Apocalipsa dupa Ioan?
"Aici este intelepciunea: Cine are pricepere, sa socoteasca numarul fiarei, caci este numar de om. Si numarul ei este 666."

7 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

666 este numarul Soarelui. Se refera pe departe, la faptul ca emotiile sunt ca o flacara: iti pot incalzi casa sau o pot arde. De fapt nu e nimic de inteles, nu ajungi nicaieri, cica sa nu cercetezi. Iah, sunt atatea de facut. ( si Limbonic Art suna bine in casti ).

Răspuns utilizator avertizat
| Crisis explică:

@Lemonshu, am intrebat "cum intelegeti voi", nu "ce inseamna". E o diferenta mare. Am cerut pareri doar, nu am cerut adevarul. Mai citeste o data intrebarea si nu te mai panica atata. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o trimitere la Nero care era imparatul Romei atunci.Nu se putea vorbi direct din cauza ca crestinismul era un curent care ameninta stabilitatea imperiului iar crestinii erau vinati de oriunde.Asa ca, in limba vorbita atunci, fiecarei cifre la inceputul cuvintului ii corespundea un caracter de la numele Nero.Am mai repetat de nu stiu cite ori ca facea referire la imparat si Roma cu "balaurul cu 7 capete"Ea fiind asezata pe 7 coline.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca nu e nici un intelept care sa fi aflat pana acum? tu vrei sa-l gasesti pe TPU? acilea sant doar pareri de la oameni ce se cred informati.dar nu a descoperit nici unul prin propria intelepciune numele omului respectiv.de ce? fiindca noi avem intelepciune omeneasca, care e nebunie in fata lui Dumnezeu.dar noi ne gidam dupa nebuniile noastre. dumnezeu insusi ne spunelgandurile voastre nu sant gandurile mele si cile voastre nu sant caile mele.el are alte planuri si alte legi dupa care conduce universul sau universurile,.noi ne tragem parturile vreo 70-80 de ani pe fata pamantului si atat.ne place sa ne inchipuim, sa ne dam, sa ne credem.dar e putin de tot.foooaarte putin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numarul 666 reprezinta caderea omului in pacat.De aceea se spune ca este numar de om.

Răspuns utilizator avertizat