| Josephe a întrebat:

Cipul 666 big grinaca nu il ai nu te poti hrani,cumpara, etc.
il primiti? sau nu?
Daca da va asumati riscul pe care Ioan scrie in Apocalipsa
Daca nu veti fi fericiti
Astept raspunusul vostru!

16 Şi a făcut ca toţi, mici şi mari, bogaţi şi săraci, slobozi şi robi, să primească un semn pe mâna dreaptă sau pe frunte,
17 şi nimeni să nu poată cumpăra sau vinde fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei sau numărul numelui ei.
18 Aici e înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei. Căci este un număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase.

32 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Asta este ca povestea cu drobul de sare!

| William a răspuns:

Sigur ca nu il accept. Chinurile de la antihrist vor fi mari dar nu asa de mari cum sunt chinurile iadului, care nu se termina niciodata. Asa ca mai bine sufar aici o vreme (cativa ani) decat sa sufar o vesnicie.

| morningstar a răspuns:

Pe carduri si pe telefoane am inteles ca deja exista cipuri, chiar fara sa stim noi. Important este sa nu il acceptam pe mana dreapta. Imi doresc sa pot sa nu il accept si sa rezist,, pana la capat,, Dumnezeu imi va purta de grija si fara sa mai cumpar sau sa vand. El nu este niciodata pus in dificultate.

| OOOLEOOO a răspuns:

Cea ce definiti voi prin ''pericolul fierei'', este pericol doar din punctul vostru de vedere si ramane o alerta doar pentru cei ce vad viata ca tine...
Astfel pericolul este real doar pentru voi.

| Dandanache a răspuns:

Nu ma ingrijorez deocamdata. In ziua cand nu vor mai fi crestini pe TPU, pentru ca au renuntat cu totul la jucariile sistemului capitalist, atunci o sa imi pun un semn de intrebare. Cat timp tu si alti cativa puneti asemenea intrebari si raspundeti la ele, am certitudinea ca si crestinii accepta scanarea codului de bare, isi primesc salariile pe card si mai platesc si vreo factura online.

| danay72 a răspuns:

Fiara are un nume, iar acest nume este un număr: 666. Cifra şase este folosită cu referire la duşmanii lui Iehova. Un bărbat filistean din seminţia refaimiţilor avea „o statură neobişnuit de mare" şi „câte şase degete la mâini şi la picioare" (1 Cronici 20:6). Regele Nebucadneţar a înălţat un chip de aur, lat de 6 coţi şi înalt de 60 de coţi, în scopul de a-i determina pe demnitarii lui să practice acelaşi fel de închinare. Când slujitorii lui Dumnezeu au refuzat să se închine chipului de aur, ei au fost aruncaţi, la porunca regelui, într-un cuptor aprins (Daniel 3:1-23). Cifra şase este inferioară cifrei şapte, care reprezintă ceva complet în ochii lui Dumnezeu. De aceea, de trei ori cifra şase reprezintă imperfecţiune accentuată.
34 Un nume identifică o persoană. Aşadar, cum poate identifica acest număr fiara? Ioan spune că „este un număr de om", nu de fiinţă spirituală, ceea ce confirmă că fiara este pământească, simbolizând astfel guvernarea omenească. Aşa cum cifra şase este inferioară cifrei şapte, şi numărul 666 (6 de trei ori) este un nume potrivit pentru uriaşul sistem politic mondial care este departe de a corespunde normelor divine de perfecţiune. Fiara politică stăpâneşte peste întreaga lume sub un nume-număr, 666; sistemele politice, religioase şi comerciale susţin fiara ajutând-o să asuprească oamenii şi să persecute poporul lui Dumnezeu.

| relian a răspuns:

Tu ai CNP-ul da si? Ce nu poti tgrai cu ala, nu poti minca sau dormi? Frate ce mai idei pe unia te doare mintea si alta nu. Ceva asa mai util nu gaseai sa intrebi?

| Lizzu a răspuns:

Am crezut in el. Si poate ca asa si este.Sa te conditioneze si santajeze cu numarul fiarei.

Acum ceva ani buni eram infricosata de cipul asta idiot. Acum vad altfel totul.
Daca crezi cu adevarat in ceva in sufletul tau, nimeni si nimic in lumea asta nu te poate atinge psihic si sufleteste. Ma crezi? As vrea sa ma crezi.

Si sa nu ne agitam prea mult sau sa lasam teama sa ne patrunda.
Totul e sa ne pastram calmul in legatura cu cipul asta despre care nici nu suntem siguri ca apartine chiar fiarei. Poate e doar un termen pe care societatea il atribuie acestui cip pentru a inspaimanta populatia si a introduce teama si frica in mijlocul si mintea noastra.
Sa fim mai puternici ca ei si totul va fi bine happy

Si imi place mult o vorba : Pot rani si tortura trupul dar niciodata nu vor incatusa sufletulwinking

Nu te lasa influentat.Ai incredere in ceea ce-ti transmite sufletul si constiinta ta si atat.

| Josephe explică (pentru Lizzu):

Biblia spune ca nu trebuie primithappy
``Pot rani si tortura trupul dar niciodata nu vor incatusa sufletul`` e adevarat dar daca primesti cipul asta iti vinzi sufletul celui rau.

| Lizzu a răspuns:

Lasa-l,nu fi drastic. A intrebat si a vorbit frumos. Asta e credinta lui, dar il sfatuiesc din inima sa nu fie prea absorbit de ea.

Si Josephe, vroiam sa spun ca poti accepta fizic orice dar in suflet nu va ajunge vreodata si nu-l va intina, sunt doua lucruri diferite.

| dragos9234 a răspuns:

Mă, prostia doare?
Unde ai vazut tu ca scrie exact pe cipurile alea "666"?
Lasa interpretarile unor dungi sau mai stiu eu ce.

| Josephe explică (pentru dragos9234):

Nimeni să nu poată cumpăra sau vinde fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei sau numărul numelui ei.

Pai daca ar scrie pe el 666 toti vor protesta si vor iesi in strada etc.

| dragos9234 a răspuns (pentru Josephe):

"Pai daca ar scrie pe el 666 toti vor protesta si vor iesi in strada etc."

Deci nu scrie?

| Josephe explică (pentru dragos9234):

Nu nu scrie dar in Biblie zice:17 şi nimeni să nu poată cumpăra sau vinde fără să aibă semnul acesta, adică numele fiarei sau numărul numelui ei.

Tu daca nu il primesti nu poti vinde, cumpara si altele daca il primesti biblia spune ca cel care il primeste va Bea din vinul maniei Domnului la ziua judecatihappy

| dragos9234 a răspuns (pentru Josephe):

Pai si care este numele sau numarul fiarei?

| Josephe explică (pentru dragos9234):

Aici e înţelepciunea. Cine are pricepere să socotească numărul fiarei. Căci este un număr de om. Şi numărul ei este şase sute şaizeci şi şase.
http://www.misiune-ortodoxa.ro/......d-666.html

| dragos9234 a răspuns (pentru Josephe):

Pai ai scris ca nu scrie 666 pe cip.
Unde este problema atunci?

| Josephe explică (pentru dragos9234):

Asa se numeste el happy 666 si este un nr de om happy

| dragos9234 a răspuns (pentru Josephe):

Si tu unde ai vazut ca el asa se numeste?

| Josephe explică (pentru dragos9234):

Toata lumea spune Cand treci pe la Biserica la tine intreba preotulhappy

| M25M a răspuns (pentru dragos9234):

Mama, ce rabdare ai la o asemnea conversatie laughing)

| dragos9234 a răspuns (pentru Josephe):

?
Toata lumea zice?
Eu nu am auzit asta.
SA intreb preotul?
Dar ce-i preotul asta? El a dezvoltat acel buletin biometric pentru a sti ce scrie pe el?

| dragos9234 a răspuns (pentru M25M):

happy
Sunt rabdator in seara asta

| Josephe explică (pentru dragos9234):

Http://www.youtube.com/watch?v=B9JKfiyPrKQ
Sunt mai multe parti ti le recomand pe toate sa ai rabdare si vei intelege cu adevarat ascultale ppe toate;)

| C0nstantin a răspuns (pentru Josephe):

Ce legatura are ce scrie in Biblie ( o carte de acum 2000 de ani) cu ceea ce se intampla in prezent? Nu ai vazut toti handicapatii din toate cultele si natiile au avut previziuni cu sfarsitul lumii si cu multe alte rahaturi... Daca ne luam dupa ele trebuia sa murim de zeci de ori numai in ultimul deceniu. Daca tu habar nu ai pe ce lume traiesti nu arata si la altii... tine pentru tine, macar asa nu te faci de ras.

| trolololo a răspuns (pentru Josephe):

Eu vreau cipul ala. Cat mai repede. Daca scrie 666 cu atât mai bine.

| HueyFreeman a răspuns:

Http://cafewitteveen.files.wordpress.com/......1009_n.jpg

Astept sa vina Mada sa te lamureasca cum sta cu nenea Nero.

| sitărescu a răspuns:

Să știi că dacă Domnul Dumnezeu i-a hrănit odată pe evrei în deșert cu mană, acest lucru nu va fi imposibil să se repete.

Dar, cred că niciunul care pierde timpul pe forum-uri(mă includ) nu a ajuns încă la acea duhovnicie încât să merite acest dar.

Astfel de minuni apar doar în cazuri de forță majoră.

Încă, nu e cazul de cipuri economia neagră și schimbul vor funcționa până la finalul omenirii, indiferent de cât e de elevată.

| Liviu4you a răspuns:

N-am inteles niciodata ce are lumea cu 666. Dupa parerea mea, pe voi, pe crestini nu ar trebui sa va preocupe chestia asta deoarece este doar un numar. Voi credeti in dumnezeu sau in numerologie? Asta este ca numarul 13 care cica aduce ghinion, este doar o superstitie.

Va rog corectati-ma daca gresesc.

| Destinului_Numerele_1971 a răspuns (pentru Liviu4you):

Intamplator in numerologie numarul 13 este unul ceva mai dificil, el face parte dintre asa-numitele Numere de Proba (13, 14, 16, 19). Karma acestui numar se manifesta prin limitari, restrictii, munca grea fara recompensa pe masura.
Faptul de a intalni acest numar in cale poate fi un avertisment. Ti se atrage atrage atentia ca undeva, intr-un domeniu important, fie ai tras chiulul, fie nu te-ai implicat suficient, fie ai nevoie de mai multa disciplina si organizare, fie ai tendinta sa vezi prea rigid lucrurile.
Deci, nu este vorba de ghinion, ci doar de constientizarea unor lipsuri.
Despre Numerele de Proba poti citi pe http://www.numereledestinului.ro/numerele-de-proba-13-14-16-19/

| 7Dany a răspuns:

Iarasi o poveste de-asta...
Nu este vreo dovada ca despre carduri sau de cip-uri se vorbeste in Apocalipsa.
Acolo scrie de un semn care o sa fie pe mana dreapta sau pe frunte. Inca nu am vazut ceva de genu. Ceea ce am vazut e ca oamenii se tem si de asigurarea de sanatate...

| Al99 a răspuns:

Am deja carte de credit.Este un inceput.
Fara, nu puteam sa fac rezervare la avion, hotel, masina de inchiriat etc.