| anonim_4396 a întrebat:

Cum poate fi definita genialitatea? Dar cuantificata?

3 răspunsuri:
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Genialitatea se observa doar in rezultate, altfel acea persoana ramane un visator, oricat de genial-utopic-neinteles ar fi tongue
Vazuti din afara ar parea supra-oameni, dar analizati atent sunt doar oameni superpasionati de ceea ce fac.
Daca ai stii cu siguranta ca peste ani vei fi catalogat ca geniu intr-un anumit domeniu, ti-ai "sacrifica" viata facand urmatorii 10-20 de ani acel ceva zi de zi cu extrema pasiune incat sa te poti compara cu un Einstein, Hawking sau alti asemenea?

| costi a răspuns:

Nu cred ca poti defini asa ceva, nu e ceva incadrabil:)
dar daca vrei sa vezi un geniu la lucru, uite un link: http://www.youtube.com/watch?v=i2aY7tZ5S7U. tipul se numeste terrence tao, cercetator in mate, unul dintre cei mai buni la ora actuala. a luat internationala la mate la varsta de 10 sau 11 ani:D conferinta e despre reconstituirea integrala a mesajelor care ajung disparat la noi, prin ajutorul a cat mai putine masuratori. e destul de interesant, si terrence explica destul de intuitiv bucata de mate din spate

| Sara a răspuns:

Genialitate= supra omenesc.