| nefolus a întrebat:

Cum pot sa purific azotatul de amoniu(NH4NO3) din starea de ingrasamant in starea de pulbere cat mai pura? Daca se poate, varianta fara metanol.
Cat de eficienta esta varianta diluarii, incalzirii, filtarii si recristalizarii?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| George1176 a răspuns:

Da! Foarte tare!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

buey, vrei sa faci trinitroceluloza? ai grija ca unele reactii chimice pot face boooom si sunt ilegale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu stii asta, inseamna ca nu ai nici instrumentarul necesar procesului, si implicit nici cele mai elementare cunostinte in ceea ce priveste tehnologia chimiei de laborator. Deci, las-o balta daca tii la viata ta!

| nefolus explică:

Ma intereseaza pentru obtinrea de azotat de potasiu, nu vrea nimic exploziv, doar o simpla fumigena perfecta pentru semnalizarea poztitiei(in caz de ratacire pe munte).