| jessyyou a întrebat:

Cum puteti explica afirmatia lui Pitagora:,, numerele conduc lumea"?

6 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Universul e facut pe mai multe legi, inclusiv legea numarului happy

| sabin89 a răspuns:

Ai vazut cum e la alegeri. Care e factorul determinant pentru desemnarea celui ce urmeaza sa conduca tara? Un numar: numarul de voturi. raised eyebrows

| neutrino a răspuns:

Pitagorismul este un mod de viata a carei idee filosofica de baza este ca numerele reprezinta esenta lucrurilor, iar universal este un sistem ordonat de numere si raporturi numerice.
Curios este ca Pitagora se pare ca nu a scris nimic.

| madyddd a răspuns:

Pai,incearca sa faci un exercitiu de imaginatie...In jurul nostru, absolut peste tot, viata noastra este inconjurata de cifre.
Ziua de nastere reprezinta o cifra importanta care ne urmareste toata viata, numarul nostru de telefon, numarul casei sau apartamentului in care locuim, CNP-ul, venitul pe care il avem sau salariul pe care il negociem, calcule pe care le facem ca sa economisim pentru a ne cumpara ceva sau a ne indeplini o dorinta, fara sa vrem si sa ne dam seama utilizam zilnic cifre si calcule.

Iar un citat de-al lui Platon spune asa:
"Numerele sunt cel mai ridicat grad al cunoasterii. Ele sunt cunoasterea insasi."
Daca numerele in sine sunt cunoasterea insasi … nu stiu ce sa zic, dar cu siguranta ajuta intr-o mare masura la cunoasterea lumii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pitagora a fost beat cand a spus acest lucru.

| balint20 a răspuns:

Simplu, priveste in jur si vezi tot ce te inconjoara poate fi determinat cu ajutorul numerelor.