| anonim_4396 a întrebat:

Cum rezista trandafirul mai mult timp in apa?

Răspuns Câştigător
| andreutz a răspuns:

Glumeam... dar vorbind serios, un prim sfat ar fi sa taiati tulpinile florilor oblic inainte de a pune florile intr-un vas, dar sa fie in apa in acelasi timp deoarece apa care se va lipi de capatul tulpinii nu va permite aerului sa patrunda. Astfel, aerul nu va impiedica asimilarea apei sau a substantelor nutritive.

3 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Il indulcesti si tu putin...cu niste zahar happy

| deealexx a răspuns:

Pui o lingurita de zahar in apa sau o aspirina. si tai codita ca sa fie "fresh".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adevarat ce ziice andrelutz mai putin cu zaharul. Ideea e sa ii schimbi apa in fiecare zi si de fiecare data cind ii schimbi apa sa ii tai cite un centimetru din coditza. La anumite flori poti sa le tii 1 minut cam 5 cm din tulpina intr-un vas cu apa care clocoteste.