| Available a întrebat:

Cum s-ar desfasura viata omului in absenta gandirii?

Răspuns Câştigător
| Shane_1763 a răspuns:

Exista si animale care gandesc, ti le enumar dar nu le argumentez, poti gasi informatiile astea pe net, deci sunt:
1. Maimuţele
2. Elefanţii
3. Câinii
4. Delfinii
5. Ciorile
Daca noi oamenii nu am gandi, in primul rand nu am putea socializa aici pe TPU sau in oricare alta parte si nici nu am putea sa punem asemenea intrebari.
Gândirea este sursa de origine a tuturor bogăţiilor, a tuturor succeselor, a câştigului material, a tuturor descoperirilor şi invenţiilor şi a tuturor realizărilor.
Intelege in sens opus afirmatia de mai sus ca sa raspunzi la intrebarea ta.

16 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Omul nu poate trai fara gandire, deci nu s-ar desfasura deloc.

| Maximus a răspuns:

Daca nu stii cum sa te gandesti la viitor, el te poate panica si mai rau; a te gandi nostalgic la trecut te face depresiv, a nu gandi deloc e imposibil.

| muzicalBoX a răspuns:

Haotic

| DamnedShadow a răspuns:

Am fi ca animalele. Ne-am naste, plecam de langa parinti, luptam pentru hrana zilnica, ne inmultim, murim. Nimic mai mult decat atat.

| Shane_1763 a răspuns:

@vigome
Vad ca te-am bagat in "ceata". tongue
Nu am dat un raspuns in functie de frustrarile mele ci in functie de subiect. big grin
Unele animale chiar gandesc si sa stii ca si parlamentarii, guvernantii nostri gandesc, doar atat ca nu la noi ci la propriile lor interese.
Diferenta o face compasiunea, nu gandirea. Daca am vorbi despre compasiune si loialitate, stii si tu ca animalele (cateva) de multe ori intrec comportamentul uman in ceea ce priveste aceasta tema.

| ahlrh a răspuns:

(Al mai precis ar fi Billy din serialul Billy si Mandy de pe CN)
Viata unui om fara sa gandeasca nu va mai avea culoare, ar face
numai fapte negandite, ex: Vin la tine iti pun mana pe fund imi dai o palma, in loc sa o accept ca ti-am pus mana pe fund iti dau un pumn de iti pastrezi dinti-n mana laughing

| vigome a răspuns:

Cum? Vai dar ai un exemplu chiar aproape de tine. Uita-te in parlamentul ROMANIEI si ai sa vezi. Si tu Shane, ma uimesti, chiar exista animale care detin inteligenta si nu sunt parlamentari in ROMANIA, cum asa?

| vigome a răspuns:

Nu Shane, nu cred ca gindesc, cel putin asa cum poate gindi un OM. Ei nu se pot incadra, aproape toti, in categoria OAMENILOR, ei au doar instincte, de multe ori mult mai dezvoltate decit ale animalelor, dar doar instincte de turma si de sefi. Tu stii probabil ce se intimpla intr-o turma pentru a avea accces la mincare si la suprematie. Nu ti se pare ca ar fi aici o oarecare asemanare? Crezi tu ca ii poti incadra in categoria OAMENILOR, eu NU, pe majoritatea dintre ei.

| LNK a răspuns:

La majoritatea viata ar fi la fel ca in prezent. laughing

| Onutzyk a răspuns:

Cum se desfasoara si viata noastra in prezenta lui base...Cam tot aia e

| aylyn_2380 a răspuns:

Cred ca ar fi un haos. sau poate ar fi o lume non existenta.laughing gandirea e cel mai important dar de laDumnezeu pentru a progresa si supravietuiii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se disfasoara si la animale. Pe scurt:Am fi niste animale in absenta gandirii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fi toti manelisti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o mare gandire care le-a creat pe toate si are grija de ele.ai auzit ca Dumnezeu; ii face la barza chioara cuib? sau, sa nu oropsesti pe caduva si pe copilul orfan, fiindca sunt sub directa lui ocrotire?

Răspuns utilizator avertizat
| HeleneKess a răspuns:

S-ar desfasura ff nasol