| ZIZI a întrebat:

Cum se calculeaza distanta focala? Exemplu: As vreau sa stiu, daca distanta focala este de 660 mm asta in cat ar insemna in metri sau Km?

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Distanta focala stiam ca e o chestie care-ti trebuie la ochelari. Si e o valoare destul de mica. E ceva gen distanta dintre centrele pupilelor.

cami
| cami a răspuns:

Oh, fizica asta...@Nikita, cum ai calculat? Eu stiam altfel.
Pui obiectul la o distanta focala de .Si in functie de distanta asta, imaginea iese, mai mica, rasturnata, mai mare, reala, virtuala, etc.

| Nikita a răspuns:

Pai ar insemna 0.66 m happy