| bibiii_1929 a întrebat:

Am test la fizica si nu stiu nimiccccccstraight face
cu cat este egala distanta focala la lentile? stiu ca este dis focala ob.si dis focala imag. da distanta focala cu ce este egalaaa?crying(((((((

3 răspunsuri:
| Mihaela24 a răspuns:

Poti afla distanta focala folosind prima formula a lentilelor, si anume: 1/x2 - 1/x1 = 1/f (/=linia de fractie, x1=distanta de la obiect la lentila, x2=distanta de la imagine la lentila, iar f=distanta focala a lentilei)

P. S: x1< 0

| VITALIE10 a răspuns:

Ieri m am vazut intr-o situatie ciudata care in acelasi timp m-a facut sa inteleg ca nu stapanesc la perfectie un limbaj/concept/termeni tehnici cu privire la DISTANTA DE FOCALIZARE.

Cineva m-a intrebat in cel mai simplist mod "Domne, dar care este raportul dintre valorile in mm de pe un obiectiv si distanta de focalizare reala in m? Adica, tu cand fixezi obiectivul sa focalizeze la 100 mm de fapt care este distanta reala pe care o "parcurge"?

Am incercat sa explic dar cand mi am dat seama ca nu reusesc atunci m am gandit ca este cazul sa lamuresc inainte eu 100% problema, deci voi cum ati raspunde la aceasta intrebare? (unele chestii nu le am inteles si pentru ca nu sunt roman si imi mai scapa cate ceva)

As vrea sa mi explicati exact care este ideea cand vb de factorul de Crop "are fact Crop 1. 4x etc etc..."

Am dat un search inainte dar nua m gasit nimic lamuritor.

Thx

| VITALIE10 a răspuns:

Distanta focala:
Daca de pilda ai lua o (1) singura lentila cu distanta focala de 50mm si ai plasa-o la 50mm de planul filmului/senzorului, ai obtine aceeasi imagine pe care o obtii cu un obiectiv de (focala normala de) 50mm (care e, pentru (D)SLR-uri si