| zafrina a întrebat:

Cum se calculeaza masa molara? (fizica)

4 răspunsuri:
| freakazoid a răspuns:

Pai aduni si tu toate A-urile (nr de masa) de la fiecare element in parte din molecula respectiva:
Exemplu: O2: 16+16 = 32 (un mol de oxigen molecular are masa 32g)
CH4 = 12 + 1x4 = 16g/mol

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se ia un molar si se masoara masa cu el.de cate ori se incadreaza atat e masa molara.

| adi32creeaza a răspuns:

Masa molara reprezinta cat apasa o unitate pe masa asupra unui mol, de ex grame pe mol

vezi exemple de transformari concrete aici si intelegi mai usor:

masa molara:
https://www.qtransform.com/ro/transforma/masa-molara.php

| Bebe09 a răspuns:

Datorită valorilor numerice extrem de mici, pentru exprimarea masei moleculare se preferă folosirea ca unitate de măsură, unitatea de masă atomică care este egal cu 1 u = 1,660 538 782 (83) · 10−27 kg și reprezintă prin definiție a 1/ 12 parte din masa izotopului 12C, exprimat în kg. Formula ei fiiind:
, unde M 12C reprezintă masa absolută a izotopului 12C (exprimat în kg).
Calculul masei moleculare a apei (H2O): M = 18,015 g mol-1 NA = 6,022·1023 mol-1 mM = 18,015 g mol-1 / 6,022·1023 mol-1 = 2,9916·10-23 g.