| anonim_4396 a întrebat:

Cum se defineste  canonul Biblic?

2 răspunsuri:
| yadora a răspuns:

Termenul "canon" este utilizat pentru a face referire la cărţile care sunt inspirate divin şi astfel aparţin Bibliei. Dificultatea în stabilirea canonului Bibliei constă în aceea că Biblia nu ne oferă o listă a cărţilor care ar trebui să o alcătuiască. Stabilirea canonului s-a realizat pe parcursul unui întreg proces, la început de către rabinii şi învăţătorii evrei, apoi de către creştinii din primele secole. De fapt, în esenţă, Dumnezeu a fost Acela care a decis care cărţi fac parte din canonul biblic. O carte a Scripturii aparţine canonului în momentul în care ea este scrisă sub inspiraţia lui Dumnezeu. Aceasta s-a produs ca urmare a faptului că Dumnezeu i-a convins pe oamenii care L-au urmat să scrie cărţile care ulterior au fost incluse în Biblie.

| Kyky a răspuns:

O definiţie a canonului este: totalitatea învăţăturilor biblice care constituie regula de credinţă şi trăire. Cuvântul canon înseamnă şi regulă fundamentală sau normă.

Canonul mai înseamnă şi cărţile biblice de origine şi inspiraţie divină adică totalitatea cărţilor din Vechiul şi Noul Testament.
[Pentru mai multe detalii: http://soclu.org/......testament/ ]