| 拉维尼亚 a întrebat:

Cum se explica violenta estetica (Aestethic Violence)?

Răspuns Câştigător
| Aristodemos a răspuns:

Este un obiect (de obicei) violent in esenta......saritor la ochi, dar nu neaparat vulgar, totusi prea impunator, sfidator

10 răspunsuri:
| dragos9234 a răspuns:

Nevoia transcendenta a ezoterismului transpus empiric mai la stanga, devine violenta estetica(AeaAEAstethic Violence)

| KristalPop a răspuns:

Violenţa estetică se explică prin modul în care o persoană se prezintă în faţa altora.
Prin felul său de a se îmbrăca, a se machia, coafa, prin culorile nepotrivite (ţipătoare), asocierea unor elemente de îmbrăcăminte nepotrivită care atrag atenţia.
Dar dacă e vine vorba de japonezi... se ştie.

| Delicacy a răspuns:

Violenţa estetică? N-am auzit de aşa ceva, dar cu siguranţă nu cred că îmi place.

| Solsagan a răspuns:

Acum şi violenţa se împarte în 43758358 ramuri, ca şi inteligenţa? straight face

| 拉维尼亚 explică (pentru Solsagan):

Nu stiu in cate se imparte, dar am gasit niste interviuri ale unor chitaristi japonezi despre violenta estetica, si vroiam sa stiu ce semnifica

| Woodenpints91 a răspuns (pentru 拉维尼亚):

Japonezii, sau în general, asiaticii, au prostul obicei să reinventeze orice căcat. Cum au făcut şi cu j-rock sau k-pop, sau alte minuni de genul. Doar pentru că o chestie este făcută de asiatici, trebuie să poarte şi un nume nou, cu toate că-i exact la fel cu ce se întâmplă în restul lumii.
Deci probabil aşa este şi cu violenţa estetică.

| 拉维尼亚 explică (pentru Woodenpints91):

Dar tu stii macar ce-i ala j-rock sau k-pop? Poarta nume diferite nu pentru ca sunt asiatici, ci pentru ca acestea 2 sunt genuri de muzica diferite, j-rockul nu e tot una cu rockul american, romanesc etc. e altfel de muzica, cantata de altfel de oameni

| 拉维尼亚 explică (pentru Woodenpints91):

Ti se pare ca japonezul din poza mea de profil arata ca toti oamenii? Este chitarist intr-o trupa de j-rock, iar infatisarea lui l-a facut foarte cunoscut

| Woodenpints91 a răspuns (pentru 拉维尼亚):

Şi cam cu ce este diferită o trupă de j-rock faţă de o trupă derock normal, ca să fie numit altfel? Instrumentele sunt exact aceleaşi.
Diferă doar limba. Dar aşa, există şi rock românesc cântat în română, rock rusesc, rock nemţesc, însă niciuna dintre aceste ţări nu i-a dat rock-ului său o altă denumire.
Japonezul din poza ta arată ca toţi japonezii. Adică foarte penibil.
Îmi dau seama de calitatea j-rock-ului dacă ei se fac cunoscuţi cu înfăţişarea lor şi nu prin muzica pe care o cântă.

| Lasxlo_Popa_1997 a răspuns:

Da atletich purple