| Duhovnicul a întrebat:

Cum se face ca suntem singura specie care are nevoie de un scop pentru existenta noastra?
La celelalte vietati lucrurile stau foarte simplu : mananci, te culci, te reproduci, mori.
Omul, in schimb, are nevoie de idealuri, principii, valori etc.

10 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Pentru ca suntem singura specie care-si pune intrebari de genul asta happy
Uite, de exemplu Maslow. A sesizat aceeasi treaba si a incercat o ierarhizare a nevoilor umane... conform careia, eu m-am impotmolit la nivelul patru, am incercat un by-pass spre next level, mi-au reusit cateva suntari dar asta nu m-a facut mai fericita.

| RAY a răspuns:

Faptul ca este constient de existenta lui este ceva uimitor, adevarul e ca suntem foarte complexi mereu cand citesc ceva biologie ma minuez de cat de complexa e organismul nostru
eu tiam mai spus ca daca isi deschizi mintea spre ratiune vei ajunge sa crezi in nimic

| insanissentio a răspuns (pentru RAY):

Mie mi se pare o prostie ca un om sa mai creada intr-o forta suptranatura in zilele noastre. Am impresia ca este ceva antic, ceva ce in zilele noastre nu se poate accepta un asfel de lucru fara a avea un grad ridicat de mediocritate.

| RAY a răspuns (pentru insanissentio):

Unde am scris eu ca cred in asa ceva

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mda, idealuri, principii valori etc etc

la urma urmei si noi ne nastem, mancam, ne reporducem, ne culcam si apoi murit. Ca facem mare tam tam pe treaba asta e altceva, dar in final tot aia iese

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Prea multi filosofi, prea multi cu mintea odihnita.

| OOOLEOOO a răspuns:

Fara ele nu as vedea un rol pe care il joaca viata in teatrul universului. Daca nu as avea obiective si scopuri, probabil m-as sinucide maine.
Viata stie cum sa se conserve.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu toate ca e mai mult SF va recomand filmul acela mai recent "Lucy". Acolo spune ceva de genul ca timpul este un element cheie in ceea ce priveste scopul in viata, iar oamenii sunt constienti de timp si cel mai mult conteaza sa transmita informatia acumulata mai departe. Privind la mod obiectiv treaba, nu cum se vede omul egoist pe sine insusi in viata, in societate cu rolul lui etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că suntem înzestraţi cu raţiune şi inteligenţă superioară. Animalele, neavând o capacitate cerebrală la fel de dezvoltată, nu-şi pun întrebări de acest gen, ci trăiesc din instinct, cum le-a învăţat natura.

| BzT a răspuns:

De idealuri, principii, valori, ai nevoie pentru a fii om in societate.

Omul fiind un mamifer are aceleasi scopuri, hrana, inmultirea.

Dar, cum procuri hrana in societate?
Acum avem "Bani", si nu ii obtii fara scoala, sau munca si tot ceea ce implica asteam sau, ai un copil, 2-3, ma rog, cum o vrabie regurgiteaza in gura puiului (ofera hrana) sau un caine linge din cap pana-n labe catelusul toata ziua (il spala) sau toate animalele educa puii sa se descurce la maturitate (educatie) la fel si noi muncim pentru hrana copiilor nostri (bani) hainele copiilor nostri (mai multi bani) sau educatia copiilor nostri (si mai multi bani).

Idealurile, principiile, valorile noastre ni le dezvoltam gandind in subconstient (negresit) ca se vor transmite urmatoarelor generatii sau ca ne vor ajuta in celelalte scopuri (mentionate mai sus).

Funda?big grin