| brunetamea a întrebat:

am si eu o intrebare la care sper ca imi puteti raspunde in asa fel incat sa inteleg.am 23 de ani si am inceput sa invat engleza, singura, acasa, am ajuns la prezentul simplu si cel continuu, stiu cum se formeaza, dar ceea ce nu inteleg este cand se foloseste unul si cand se foloseste celalalt. sper ca ma puteti ajuta.multumesc

6 răspunsuri:
| robygabitzu1997 a răspuns:

Prezentul simplu:
Aff: S+vb(prima forma)
Neg: S + don’t/doesn’t + vb(prima formă)
Int: Do/Does + s + vb (prima formă)
Prezentul Simplu arata o actiune care se intampla mereu.
ex: I always go to school every day.
Prezentul Continuu
Aff: S + to be + vb-ing
Neg: S + to be (negativ) + vb-ing
Int: To be + s + vb-ing
Prezentul Continuu arata o actiune care se petrece acum.
ex: I am going to the school now.
Sper ca ti-am fost de folos.
Succes in continuare deoarece engleza e o materia grea.
Dai si o funda? :d

| denisssa a răspuns:

Prezentul simplu exprima actiuni obisnuite, repetate, reguli sau adevaruri general valabile. Trebuie sa stii si adverbele cu care se intalneste: usually(de obicei), always(mereu, intotdeauna), ever(vreodata), never(niciodata), often(adesea), sometimes(uneori), cele formate cu every(day, night, year.). De extonguearintii mei de obicei merg la munte in vacanta.(My parents usually GO on holidays at the mountain)
Si prezentul continuu exprima o actiune continua care se petrece in momentul vorbirii.Adverbe: now(acum), this days(zilele astea), at present(in prezent), today(azi), nowadays(in zilele noastre). Ex: Uite bate vantul.(Look the wind IS BLOWING.)
Sper ca ai inteles cevabig grin. Oricum trebuie sa faci exercitii si le vei sti.Bafta la invatat incontinuare

| theorizer a răspuns:

Cineva l-a intrebat pe un rabin cum doarme, cu barba peste plapuma, sau cu barba sub plapuma. Si de atunci rabinul nu a mai avut somn straight face

| theorizer a răspuns:

Gata, stiu! Oh, ba nu...
I'm thinking thinking

| princess01 a răspuns:

Folosesti prezentul simplu atunci cand ai o actiune repetata, obisnuita si adevarata, iar prezentul continuu il folosesti pentru actiuni care au loc in momentul vorbirii...
bafta in continuare si spor la invatatwinking