| SmecheruDeLaCraiova a întrebat:

Cum se ia hiv?
Te poti vindeca?

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

HIV se poate lua prin contact sexual neprotejat (sunt incluse aici sexul oral, vaginal, a.nal), prin transfuzie cu sange infectat, pe cale verticala, de la mama infectata la fat, prin instrumentar medical, stomatologic, de frizerie, de manichiura incomplet sterizlizat sau prin folosirea in comun cu un individ infectat a instrumentelor intepatoare/taietoare (ace, forfecute, lame de ras). Perioada dintre momentul infectarii si aparitia bolii este variabila, putand ajunge si la 20-25 de ani, timp in care persoana infectata este complet asimptomatica, dar este contagioasa.
Sunt foarte putine cazuri de vindecare spontana sau cu tratament, care nu au putut fi reproduse. Asadar, acum nu exista un tratament care sa vindece boala.

| anonim_4396 a răspuns:

"care sa vindece boala." - care sa ajute la vindecare. Dumnezeu a creat si virusul HIV. Diavolul a realizat mutatii mortale la acest virus pentru ca cei care experimenteaza tot mai mult desfraul sa experimenteze in egala masura si moartea. Iar cei nevinovati si morali sa fie incercati si mai mult de Diavol.

| Brigaela a răspuns:

Si tot Dumnezeu va ajuta medicii sa o vindece, asa cum s-a intamplat cu multe alte boli

| doctorandus a răspuns:

De fapt, pentru cine are bani de medicamente speranta de viata la seropozitivi este egala cu cea pentru seronegativi.

| Brigaela a răspuns:

Statul roman ofera medicamentele respective compensat, dar daca citesti atent vei vedea ca sunt si alte conditii

Răspuns utilizator avertizat
2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Deocamdata n-a vazut nimeni acest virus, este un virus teoretic, deci daca nu cunosti un organism, nici macar daca exista nu prea poti sa vindeci mare lucru.O sa spui pai exista boala sida.Da exista dar nu se stie deocamdata sigur cine o provoaca, cum apare sau de ce apare.Ca urmare cum omu e om si tot timpul trebuie sa dea o explicatie, ori sa nu lase lucrurile fara o explicatie unia au inventat acest virus.De ce lau inventat? Din prostie cred, au crezut ca boala asta numai un virus o poate declansa.Este ceva gen teorie,de ex teoria formarii universului. Poate cineva proba asa ceva? Nu poate. Poate careva proba existenta acestui virus? Nu poate nimeni dar daca asa au fost vremurile alea, era vremea descoperirii virusurilor, deci lumea a ramas asa, merge pe vechi cum zic unia, mergem cu valu, asta pana cand cineva o sa descopere intr-adevar ca pamintu nu-i plat ci e rotund. Pina mai acum 100 de ani se credea ca creierul e de fapt altceva ca e un organ care raceste fluidele organismului sau ceva de genul asta si inima era centru de comanda.Asa si cu acst virus.Vad ca unia tot bat tobele si ceara se ia la cearta daca spui altceva decat li se baga in cap. Daca te poti vindeca, nu poate spune cineva sigur, depinde de fiecare organism in parte, dara in general cand iti pierzi apararea orice ciuperca, orice bacterie te poate omora in cateva zile. Daca cineva a vazut vreodata acest virus sa iasa in fata sa spuna sa arate.Deocamdata nimeni nu s-a aratat dispus sa faca aceasta afirmatie.

| Freya1 a răspuns:

Hiv=sida.Se ia prin contact sexual neprotejat cu o alta persoana deja infectata sau prin primirea de sange infectat sau folosiri de obiecte, injecti folosite de alte persoane infectate.Hiv iti omoara sistemul imunitar care te apara de boli si nu sa gasit inca tratament de vindecare decat de ameliorare si lungire a vieti o perioada maxima de cativa ani