| Anonimuserr a întrebat:

Cum se numeste si de unde as putea cumpara acel termometru care te uiti pe un ecran si proiectezi pe o cladire? si vezi ce temperatura e, sau nu numai pe cladiri pe orice se vede temperatura.

Răspuns Câştigător
5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ce ai descris in intrebare pare a fi un termomtetru cu laser (de fapt cu infrarosu), care masoara temperatura de la distanta, afisand temperatura in punctul indicat de laser.
Camera cu termoviziune se utilizeaza de obicei nu pentru a vedea temperatura unui corp, ci pentru a evidentia diferentele de temperatura dintre doua corpuri diferite sau dintre doua zone ale aceluiasi corp. Este foarte utila pentru a descoperi problemele de termoizolatie si scurgerile de agent termic sau frigorific.
Pe ambele le poti gasi foarte usor printr-un search pe google.

| eucumine010 a răspuns:

Ceva in genul, dar nu stiu cum naiba ii spune in romana.
http://www.fluke.com/Fluke/usen/Thermal-Imaging/Fluke-TiS.htm?PID=70127

| Anonimuserr explică:

Da exact camera de termoviziune. De ce e asa scumpa?

| MasterYoda a răspuns:

"termometru care te uiti pe un ecran si proiectezi pe o cladire" = "termometru care masoara de la distanta" (vai de capu tau!)
e termometru cu infrarosu. gasesti pe google