| AleB a întrebat:

Cum se poate obtine acidul metanitrobenzensulfonic din metan?

Răspuns Câştigător
| Liliana1981 a răspuns:

2 CH4= C2H2+ 3H2
3 C2H2= C6H6
C6H6+HNO3=C6H5NO2 + H2O
C6H5NO2+H2SO4= C6H4(NO2)SO3H + H2O
Cred ca astea sunt reactiile. Trebue sa mai cauti conditii, catalizatori, temperaturi.

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

De acord cu raspunsul userului Lilianamd, care merita funda. Teoretic vorbind, ai putea sa ai si varianta cand faci mai intai sulfonarea benzenului si apoi(deoarece gruparea sulfonica -SO3H orienteaza noul substituent in meta) sa faci nitrarea acidului benzensulfonic.
Iti doresc bafta multa!

| Earthroot a răspuns:

Stoarce o lamaie.Adauga apa. Pune niste frisca pe deasupra si tine combinatia la frigider 20 de minute.