| emi1998 a întrebat:

Cum se obtine din metan 2-butina?

Răspuns Câştigător
| rocket1204 a răspuns:

2 molecule de metan 2CH4 -> (la temperatura mai mare de 1200 grade C) rezulta acetilena.
Iei acetilena si bagi peste ea 2 CH3 - Cl (clorura de metil) -> 2butina + 2HCl. M-am gandit la o reactie Friedel-Crafts, dar nu stiu daca exista asa ceva la alchine, insa stiind ca Friedel-Crafts sunt substitutii m-am gandit ca cei doi hidrogeni din acetilena ar putea fi inlocuiti cu un metil CH3-

| emi1998 explică (pentru rocket1204):

A fost aproape corect.
Din CH4 faci acetilena la care adaugi Na in 2 etape si faci CNa=NaC(leg tripla).
Dupa faci din CH4 clorura de metil la care adaugi CNa=CNa si iti da.
Am realizat de dimineata ce trebuia sa fac.

| rocket1204 a răspuns (pentru emi1998):

Da, corect ^_^ Din acetilura disodica.

3 răspunsuri:
| rocket1204 a răspuns:

Fundita?