| RAY a întrebat:

Cum se poate trimite un mesaj video, audio in spatiu? Informatia circula cu viteza luminii? Toate informatiile prin satelit merg si in spatiu?

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Se trimite asa cum si acum vin si mesaje de la sonda Voyager care este la o distanta enorma, se indeparteaza de pamant inca din vara lui 1977. Da, cu viteza luminii circula.
De pe marte dureaza cam 8 minute parca, ca sa ajunga mesajul pe pamant, deci eu scriu acum si dupa 8 minute citesti.
De pe luna o secunda ca-s cam 300000 Km pana acolo.
Se trimite asa cum se trimite si prin antena, satelit.

De pe sonda aia daca zic eu alo sau trimit mesaj "RAY, am 5 gagici si nu pot face fata ca-s calare pe mine", tu vei primi mesajul dupa 18 ore! Si pana ajunge mesaju tau dupa alte 18 ore, eu is deja kaput.
Deci distante uriase unde si viteza luminii e prea mica ca sa fie bine.
Pentru ca la vara va fi la o distanta de 19 miliarde si 350 de milioane de Km de pamant. Imparti la 300000, afli cate secunde, apoi la 3600 si afli orele. Aia e.

Informatiile de la satelit se pot duce si in spatiu, dar daca are directionat fluxul catre pamant, se duc mai greu in sus. Ai vazut cand vrei sa prinzi posturi din afara, pui antena in anumita directie, altfel nu merge, e doar un exemplu.
Daca emite peste tot deci nu are directie, atunci se duc si in spatiu.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Mai omule eu nu stiam de cabluri de fibre optica care sunt sub oceane, mari eu credeam ca totul e prin satelit

| RAY explică (pentru Mosotti):

Cum pot eu emite un msj in spatiu?

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Nu e totul prin satelit, avem fibra intre SUA si Europa. Dar nu ai pomenit de cabluri in intrebare.
Pai ce sa zic, cu o antena din aia cu care iei net prin satelit, ca aia si emite, nu doar primeste ca aia de TV, si emiti, daca satelitul primeste, se duce si mai departe, depinde si de puterea semnalului, si de puterea partii celeilalte care primeste semnalul. Dar se tot duce, si poate daca cineva ar avea un receiver, poate primi ce emiti tu.