| halcyon16 a întrebat:

Cum transformi o serie unidimensionala in una bidimensionala? (Statistica descriptiva)

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Pai, in general, nu se poate.
O serie unidimensionala reprezinta o populatie masurata dupa o singura caracteristica (de exemplu: inaltimea). De cealalta parte, seria multidimenstionala ar masura doua sau mai multe caracteristici ce au legatura intre ele (de exemplu: nivelul stresului si rezultatul la examen).

Ca sa transformi seria unidimentionala in bidimensionala, ar trebui sa-i adaugi o a doua caracteristica legata de prima. Asta trebuie facut pentru fiecare element al populatiei statistice.

1 răspuns: