| EmaS a întrebat:

Cum va aduceti contributia pentru a face lumea un pic mai buna?

Răspuns Câştigător
| spxinsane a răspuns:

Bună,

Asta depinde de ficare cum crede că ajuta lumea.
Unii ajută prin răspunsuri la intrebări, unii ajută persoanele direct, alţii susţin moral/fizic/psihic.
Oameni care nu ajută sunt foarte puţini.
Din pct meu de vedere toată lumea ajută pe cineva cu ceva (asta şi fără să îşi dea seama).
Personal ajut lumea prin sfaturi (dacă pot să zic ceva ce să ajute), prin susţinere morală(dacă cineva are nevoi de aşa ceva), până şi ajutor fizic(hai să mutăm mobilă laughing ).
Este bine să ajuţi cât poţi de mult(indiferent de modalitate, important este să ajuti de bună voie şi fără să ceri nimic în schimb) pentru că asta ne face oameni mai buni.
Până şi oamenii răi ajută pe cineva să facă un rău sau ceva (dar ideea este că ajută şi ei).
Toată lumea ajută cum poate.

O zi plăcută

21 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pleci de la premiza că toată lumea vrea să facă lumea un pic mai bună.
Premiză fundamental falsă.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ema:
1. Binele tău nu este nici măcar prin apropierea binelui tuturor.
2. Depinde ce-nţelegi tu prin "bun cetăţean". Respect legile ţării pentru că-n ţara asta trăiesc. Însă, nu am nici cel mai mic respect pentru România ca întreg care mă omoară psihic în fiecare zi şi la prima ocazie de a părăsi ţara asta o voi onora cu încredere şi voi uita şi nume şi limbă. Până atunci însă, respect toate legile juste din România şi vorbesc corect limba română aşa cum de altfel respect şi celelalte simboluri naţionale trecute în Constituţie (în speţă stema, drapelul, instituţia preşedinţiei - instituţia nu preşedintele în sine, căruia îi doresc un deces lent - şi imnul naţional de stat "Deşteaptă-te române" - mesaju'-i bun, dar prost spre deloc recepţionat).
3. Am dorit la un moment dat să fac asta însă în momentul în care nu primesc acelaşi lucru în schimb, eu prefer să mă reorientez. Ajutor cu forţa nu se poate. Atâta vreme cât oamenii care trăiesc din banii mei (referindu-mă aici la TOT aparatul bugetar) mă tratează cu sictir şi au impresia că sunt zei pe pământ, mie nu-mi va păsa sub nicio formă de bunăstarea acestei ţări. Îmi pasă în mod exclusiv de bunăstarea mea.

| EmaS explică:

Borgir
Si de unde stiti cam ce am eu in cap?

| EmaS explică:

Kongeriket
Sa inteleg ca tu nu esti un bun cetatean al acestei tari? Nu doresti sa pui umarul pentru a construi o societate mai buna?

| EmaS explică:

MaDoaren1DeTotCeEsteInJurulMeu
De ce esti atat de negativist? La anii tai ar trebui sa vezi totul in roz.Ce te face sa ai atatea resentimente?

| EmaS explică:

Woodenpints
Nu ai voie sa omori pe nimeni.
Si referitor la bine,stiu ca avem stiluri de viata diferite,unii mai multe posesiuni,altii mai putine.Dar ca sa fie multumitor un om are nevoie de strictul necesar.Un trai decent,un acoperis deasupra capului,caldura,internet, asigurarea hranei pentru intreaga familie, imbracaminte.Acestea sunt necesare oricarui om, ele cresc sau scad, depinde din ce categorie sociala faci parte.

| EmaS explică:

Luori
Ma refeream la un nivel de viata decent.

| EmaS explică:

Kongeriket
Spui tu asta la suparare, dar sa stii ca este enorm de greu printre straini.Trebuie sa fii un luptator ca sa te poti afirma in alta tara, in alta cultura, in alta limba.Am o cumnata plecata si pana la patruzeci de ani a tot invatat, a tot dat la examene pana sa ajunga sa fie platita bine si sa aiba un serviciu bun.Nu este usor.Intr-adevar,fericirea noastra atarna de bunastarea tarii in care traim.Din pacate, multi oameni capabili sunt nevoiti sa plece din cauza situatiei precare in care se afla tara noastra. Oricum, eu iti doresc succes.

| EmaS explică:

Woodenpints
Ai vazut? Si tu de ce ma condamni ca merg la Biserica?

| FucktheSystem a răspuns:

Mânânc puțin așa ca să nu rămână planeta fără mâncare.

| DorelSudoru a răspuns:

"Yo imi bag p**a in ea de lume si vio fac cadou"

| Chris a răspuns:

Probabil prin faptul ca imi vad de treburile mele, doresc sa progresez din toate punctele de vedere, si o fac. Candva, societatea o sa-mi multumeasca. laughing

| Borgir a răspuns:

Ei daca ne gandim la ce ai dumitale in cap prefer sa ma abtin!

| MidnightLady a răspuns:

Nicicum, nu intra in fisa postului meu din lumea asta.

| Luori a răspuns:

"Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi in lume " - asa.

| Luori a răspuns:

@Ema, de ce ar fi internetul necesar tuturor?! laughing
Eu vad o mare diferenta intre " un acoperis deasupra capului " si internet. Pana la a ajunge la internet ( pentru internet iti trebuie pc, si pentru pc iti trebuie curent si sunt oameni care impart o pereche de papuci si la inca alti 2-3 membri ai familiei ), omul ar trebui sa se ocupe de alte lucruri mai importante si mai necesare. Zic si eu...

| JUSTERINIandBROOKS a răspuns:

O ignor si imi vad de ale mele.Lumea nu o poti schimba! Daca as da un raspuns siropos, as fi ipocrita.Ma preocupa doar persoana mea.Nu cred ca sunt egocentrica.Fiecare este pentru el.

| andtim a răspuns:

Sincer nicicum...si stii de ce? din cauza unor jigodii care ne conduc si care nu vor sa faca nimic mai bun! daca oamenii ar inceta sa fure numai pentru ei si pentru ai lor si sa se gandeasca mai mult la viitorul copiilor lor care vor ajunge sa traiasca intr-o lume fara nimic, pentru ca altii au furat inaintea lor, poate s-ar schimba ceva ceva! noi, romanii, nu putem sa schimbam lumea, fiindca suntem prea mici si neinsemnati(si nu din cauza noastra ci din cauza "pastorilor" nostri marinari, cosasi, dansatori si blonde), dar am putea sa schimba ceva in jurul nostru, in locul in care traim!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spunand adevarul mereu,incercand sa fiu un exemplu bun in fata celorlalti prin cinste,corectitudine, respectand-ui pe ceilalti atat timp cat ma respecta si ceilalti pe mine, parerile si principiile mele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiind neiertator in ceea ce priveste greseala grava, in ceea ce priveste lezarea demnitatii umane. O fi putin, o fi mult...
Sa nu mai spun ca strang zeci de kg de mizerie, de pe urma cocalarilor care isi petrec week-end-ul in frumoasele noastre zone.
P.P. Este rau ca am ajuns sa mai trag cateva suturi (bine plasate) in fundul sau in capul unora? Doar, bataia este rupta din Rai, nu?winking

| Krauser a răspuns:

Nu mai poluez si il decapitam pe bocrolling on the floor