RaduCiocan
| RaduCiocan a întrebat:

Cum vedeti voi in contextul social cultural curent arabii, musulmanii si tarile arabe?

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Credinta musulmana dusa la extrem, nu e buna deloc, pentru ca poate da nastere la nenorociri si barbaritati.Despre mulsumanii extremisti, am o parere proasta, dar cu musulmanii-tip Arabia Saudita care au adoptat sistemul democratic de guvernamant, nu am nimic, sunt la fel ca si noi.Nu poate rezulta nimic bun din extremism, din nici un punct de vedere.

16 răspunsuri:
| gabrielutzu a răspuns:

Cand tara iti esta calcata in picioare si ti-e bombardata cu avioane f-16 si f-18, cele mai moderne si cand prin apasarea unui singur buton iti este masacrata intreaga familie dintr-o "eroare" strategica militara, atunci ma intreb oare care om cat de cat intreg la minte nu va deveni "extremist" si innebunit de durere, nu va jura razbunare criminalilor?
In 1948, odata cu invadarea Palestinei, a luat nastere "terorismul" musulman, nascut din ura fata de invadatori.

| anonim a răspuns:

Pentru daniela:
cum poti spune ca nu au lasat arabii nimic? sa fim sinceri acum, unde este leaganul civilizatiei? ai auzit de mesopotamia? faptul ca noi europenii am avansat mai repede decat ei, este altceva, insa nu poti spune ca nu au lasat nimic, uita-te putin in urma, si vei vedea lucruri minunate in cultura lor.

| Ben. a răspuns:

Arabii pot fi religiosi sau nu. pot fi fanatici sau moderati. pot fi plini de bani si de carte ca sauditii sau bate si morti de foame k yemenitsii.sunt de toate.

| Ben. a răspuns:

Mesopotamia si egiptul antic nu a u nimic de-a face q cultura araba sau q arabii

| Ben. a răspuns:

Felicitari larapopa. un raspuns excelent.

| Ben. a răspuns:

As vrea sa justificati stupidurile.nu ca m-ar durea. dar as vrea sa stiu si eu ce legatura are cultura araba cu egiptul si mesopotamia antica.mai ma luminez si eu...

| LuS[z] a răspuns:

Sunt importante zacamintele tarilor lor si din pacate nimeni nu se intereseaza de soarta lor.doar ca din punct de vedere religios sunt destul de fanatici.cred foarte mult in religia si in dumnezeul lor, si "pentru o cauza"(nobila pentru. ei)sunt in stare sa faca orice ca sa o indeplineasca.

| larapopa a răspuns:

A spus cineva aici ca nu stie ca vreun arab sa fii lasat vreo mostenire culturala...complet gresit si aceasta afirmatie arata o totala lipsa de cultura generala. Despre cultura si civilizatia araba se poate scrie foarte multe, am sa spun cateva dintre ele:in domeniul matematicii arabi au inventat ciferele (pe care si noi le folosim), perfectionand sistemul de numeratie zecimala prin cifre ce se gaseste in manualul de artimetica scrisa pe la 830 de Al-Horezmi, de la al carui nume provine termenul latinizat de algoritm.Noul sistem s-a raspandit in Europa dupa anul 1000.Tot Al-Horezmi a pus bazele si calculului algebric scriind un "Scurt tratat despre calculul lui al-jabr si al lui al-muqabala". Perfectionare operatiilor algebrice s-a datorat, ulterior, lui Omar Khayyam, autorul tratatului "Demonstrarea problemelor de al-jabr si al-muqabala". Progresul matematicii a favorizat pe cel al astronomiei.Incepand cu secolul al -9-lea, astronomii si geografii arabi au efectuat operatii necesare masurari unui arc de meridian terestru de 1*si in sec al 11-lea ei au ajuns la un rezultat foarte apropiat de cel real.Arabii s-au remarcat in chip deosebit si in medicina, aducand contributii foarte importante in domeniul fiziologiei, unul dintre cei mai cunoscuti medici ai lumii arabe a fost Avicenna (Abu Ibn Senna). In domeniul invatamantului, unele Colegii aveau o programa de invatamant de nivel universitar-cum era colegiul fondata de Nizam al-Mulk, la Bagdat.Nivelul intelectual inalt al lumii arabe medievale este atestat si de numarul si de marile proportii ale biblotecilor.In sec al-x-lea un vizir a fondat la Bagdat o bibloteca de 12.000.000 de volume -opere inedite traduse din limba greaca, sanscrita si chineza.In cele cinci secole(8-13)de afirmare in domeniile stiintei, cele trei mari centre de cultura-Bagdat, Cordoba si Cairo-s-au bucurat de un imens prestigiu, fiind adevarate izvoare de stiinta si cultura.In Arta si Arhitectura, aportul arabilor la cultura si arta Europei medievale s-a efectuat prin canalul Spaniei si al Siciliei.Arhitectura Evului Mediu occidental a fost sensibil influentata de traditiile arhitecturii arabe:ferestre duble, arce diferite, creneluri, cupole, arcade sau bolte poligonale, suprafete traforate. Contributia Arabilor in Chimie a fost deosebit de valoroasa. Arabii au adugat prefixul "AL"denumirii de kimia, cuvant provenit de la egipteni de unde termenul de Alchimie-"arta a transformarii substantelor". De la egipteni si arabi chimia a trecut la grecii antici si la alte popoare europene.In a doua jumatate a mil.1 europenii vin in contact cu o forta politica, militara si economica :lumea araba.Civilizatia politica si economica, precum si cultura vor domina lumea mediteraneeana pana in sec al 13-lea. Ocupatia araba a Spaniei va dura aproape 8 secole, timp in care califatul de Cordoba va fi un stat unitar, cu o viata economica, intelectuala si culturala infloritoare ce rivalizeaza cu civilizatia bizantina si renasterea carolingiana.Palatul Alhambra, consturit de arabi, este de o frumosete rara si in 1984 a fost inscris pe lista patrimonului cultural mondial UNESCO. Tot ce am scris este foarte, foarte pe scurt, fara sa mai vorbesc de civilizatia si cultura Egiptului, Um Al-Dunia, cum il numesc arabii, Adica "Mama Lumii"

| larapopa a răspuns:

Pentru ben zona, raspunsul la intrebarea ta sigur ca il stii si tu, nu am de gand sa incep sa scriu aicea lectii de istorie, ar fi prea mult de scris, si nici spatul acestui site si nici timpul meu nu imi permite sa fac asta. Daca ti-asi raspunde la aceasta intrebare, poate data viitoare o sa ma intrebi de ce tarile precum Sudanul, Marocul, Algeria, Libia, Egiptul, sunt considerate facand parte din Orientul Mijolciu, cu toate ca aceste tari sunt in Africa.Sau poate sa ma intrebi de ce Israelul, fiind in Orientul Mijlociu, ia parte la toate Competitiile Europene(indiferent ca este vorba de sport sau alte activitati culturale)sau de ce, acum mai recent, vrea sa intre in Uniunea Europeana?

| larapopa a răspuns:

Pentru Gabrielutzu, foarte adevarat ce spui tu. Dupa ultima invazie din Gaza, unde a avut loc un genocid impotriva poporului palestinian din aceasta regiune, soldatii izraelieni purtau, foarte mandri, tricouri pe care era desenata o femeie palestinianca, INSARCINATA, cazand sub gloantele soldatilor izraelieni, si pe acelasi tricou era scris, sub desen, "doi dintr-un foc". MAMA SI COPILUL NENASCUT, Aceste imagini, cu soldati purtand acele tricouri au fost puse si pe internet, unde l-am vazut si eu.Asa ca...no comment

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna,
Arabii, musulmanii in general, sunt acum aproape peste tot. Deoarece, ei "stau" pe niste pungi de petrol, care le asigura traiul zilnic, eu nu am auzit de nici un arab sau musulman care sa fi lasat vreo mostenire culturala... Ei, ca natiune, sunt preocupati de alte idei... Nu am nimic cu ei, ca oameni, atat timp cat si eu nu am de-a face cu aceste persoane...
In orice caz, sunt destul de toleranta cu aceste persoane...
Daniela

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai vad normal, ca pe orice alta natiesau etnie.niste oameni ca si noi, nici mai buni nici mai rai, care au o cultura a lor cum avem si noi, si cred ca putem trai pe pamant cu totii fara sa ne facem probleme. religios vorbind este mai dificil.inteleg ca orice religie propovaduieste mantuirea sufletului si toleranta intre oameni.problema e ca oamenii au fost manipulati in toate timpurile si condusi acolo unde s-a vrut nu unde au vrut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Arabii nu au lasat nici o mostenire culturala? Ati fost in Egypt? Ati vazut Muzeul di Cairo? Biblioteca din Alexandria? Luxor? Asuan? Valea Regilor? In muzeul Vatican, exista sali despre cultura egypteana...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daniela, e o mica diferenta intre arab, musulman si islam.

| yael a răspuns:

Nu am nimic cu ei ...eu m am nascut in yemen, familia mea a fost tolerata ca fiind evrei si de asemenea am indepartate rude musulmane (de ex am un stra-strabunic ingropat in cimitiru musulman)
nu mi convine faptul ca israelienii si arabii au relatia pe care o au.in fond suntem toti oameni
aaa...si domnu' ben zona (sper ca stii ce inseamna nickname-ul tau).stai linistit ca in yemen nu se moare de foame laughing

| aranka320 a răspuns:

Cultura araba este complexa, arabii sunt expansivi, entuziasti in fata vietii si in acelasi timp restrictionati de reguli severe si canoane sociale.Nu trebuie sa confundam tarile arabe musulmanii cu terorismul. Societatea araba a fost supusa unor presiuni mari in special dupa cel de-al doilea razboi mondial si pretutindeni se observa schimbarile sociale care au loc in aceasta societate.