| Kanpeki a întrebat:

Cum vedeti voi lumea asta peste 10 ani?
Eu personal cred ca va fi din ce in ce mai degradata. Noile generatii sunt din ce in ce mai proaste, standardele au scazut, se pune accent pe lucrurile materiale, copiii asculta trap si preiau atitudini gresite, fetele fumeaza de la 12 ani, totul e pe dos. Credeti ca mai exista o sansa de remediere a generatiilor viitoare?

76 răspunsuri:
| Doloresidk a răspuns:

Pe langa noile generatii care nu par foarte promitatoare, trebuie sa ne punem si problema mediului in care traim. Poluarea deja a atins un nivel ingrijorator, se intampla tot felul de fenomene meteo ciudate, nu mai spun de chestiile pe plan socio-politic. Pe scurt, we're fcked. Viitorul e foarte sumbru.

| RAY a răspuns:

Eu nu vad lumea nici peste o luna, nu ma gandesc la viitor, cum va fi va decide viitorul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Stop.
AI o versiune personală cu ceea ce se numește în engleză bias, înclinare a balanței într-o direcție. Te axezi să vezi numai anumite aspecte și apoi pe baza a ceea ce vezi, generalizezi și tragi concluzii pentru toată lumea, pentru tot universul.
- Noile generatii sunt din ce in ce mai proaste.
Cum definești prostia, ai măsurat-o de unde știi că generațiile, adică toți cei ce se nasc sunt din ce în ce mai proști? Chiar, de unde, că eu văd că sunt tot mai deștepți decât generațiile mai vechi. Concluzia, această afirmație este bazată pe o viziune singulară personală a dtale.
Se pune accent pe lucrurile materiale. Când spui se pune, cine pune, câți pun, mai mulți, mai puțini ca în trecut, este acesta un lucru degrant, și dacă da, de ce?
Copii ascultă trap. Câți? Nu știu ce e acela, dar este un lucru degradant să asculți trap.
Fetele fumează de la 12 ani. Câte?
Totul e pe dos. Care tot? Cum ar trebui să fie totul pe față, iar nu pe dos?
Ultima întrebare a dtale sugerează că generațiile viitoare ar trebui remediate. Ce înseamnă să remediezi o generație.
Iar dacă este viitoare, cum poți să o remediezi acum?

| Kanpeki explică (pentru sadrian46):

Generalizam. Stiu ca exista si exceptii.
Se vede ca nu esti in pas cu trendurile de pe internet. Astea reflecta interesele generatiei actuale.

| sadrian46 a răspuns (pentru Kanpeki):

Dar nu mi-ai răspuns ce este trapul, ca să fiu și eu în trend.
Dai un link?

| Kanpeki explică (pentru sadrian46):

De exemplu 'minunatia' asta. https://youtu.be/AzWQrZ5sAmY

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da e minunată viața lor de cuplu mai ales când au diaree, atunci e chiar explozivă.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Sansa desigur. Depinde si de noi sa vrem.

| relian a răspuns:

Lumea asa a fost mai mereu laughing acum o vdem sau ni se pare altfel pentru ca avem acces la informatie si pentru ca numarul populatiei este tot mai mare.
Cand creste populatia cresc in acelasi ritm toate, adica si cei care fumeaza, si oamenii mai slabi sa nu le zicem prosti, deci nr lor devine mai mare, ca urmare este mult mai vizibil ca atunci cand populatia era mai mica.

Lumea e asa d e cand aparu si asa cred ca o va continua laughing deci nimic nou deocamdata.

| Frank51 a răspuns:

Normal ca exista. Depinde de noi, generatiile urmatoare, cum ne educam copii si ce fel de politica o sa adoptam. Lumea a avut si zile bune dar si zile rele, progresul la nivel civic, educational, omenesc, tehnologic, nu trebuie sa fie foarte brusc, si se poate transforma oricand in regres.

| aXy99 a răspuns:

Toata lumea exagereaza. O ducem foarte bine. Fata de cum era acum 50 de ani, acum e lux. Vedeti doar partile rele, incercati sa vedeti si lucrurile bune, sunt mai multe decat par. Da, sunt razboaie in lume, dar cand n-au fost?! Macar acum nu suntem implicati, nu avem imigranti in Romania, nici nu vom avea, vor fi alegeri in urmatorii ani, aveti putina speranta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Nu stiu in ce parte a romaniei stai, dar avem imigranti, garla,
albanezi, pakistanezi, englezi, ce vrei tu happy poate nu i-ai vazut tu pe la tine pe-acolo.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma indoiesc ca avem asa de multi. Eu stau in Constanta si nu am vazut. Desigur, cu exceptia mediului universitar.

| Mclaren12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde sunt imigrantii astia? Bucuresti? Iasi? Cluj? Timisoara? Eu imi aduc aminte ca am vazut un african in Iasi, cativa chinezi in orasul meu natal si cam atat, in afara de ei si de tigani nu prea am vazut alti straini in Romania.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Cu ce sunt mai presus vechiile generatii? big grin

| Kanpeki explică (pentru supadeceapa):

Pai de exemplu foloseau limba romana in mod corect.

| supadeceapa a răspuns (pentru Kanpeki):

Foloseau limba romana in mod corect cand majoritatea aveau 4 clase? laughing Mai spune-mi.
Cred ca generatia asta scrie cel mai corect posibil, acum 10 ani skriam ashea.

| Panamax a răspuns (pentru supadeceapa):

Erau 4 clase dar adevarate.
Daca scria asa, invatatorul il dadea cu capul de pereti.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Si de ce nu as avea drepturi? Uite ca eu m-am nascut asa si ani de zile am crezut ca sunt anormala (in sensul ca am probleme hormonale and sht) pentru ca nu imi gaseam linistea langa niciun barbat, ca apoi sa aflu ca nu era asta cauza, si ca pot fi extrem de fericita langa femei.
Asta sa fie ultima ta problema in viata, ca niste oameni au dreptul sa se iubeasca.

''Vad descreieratii aia pe la tv si pe strada, si normal ca in subconstientul lor vor crede ca e ok sa fii gay.''
Vrei sa zici ca tu, cu putin efort, ai putea sa te prefaci gay? Hai, fa-o, si apoi mai vorbim laughing. Sunt curioasa unde-i vad ei pe strada, pentru ca eu fac parte din comunitate si nu stiu pe nimeni sa se afiseze in public. Si nu-mi spune de parada gay, ca-ti dau 100 de poze de la ultima parada la care am fost, sa vezi ce oameni decenti si normali se plimbau pe acolo.
Mereu astia cu putine date despre problema aveti gurita cea mai mare.
Sam smith nu e primul gay din industria muzicala, de fapt, cam toti sunt bisexuali, sa nu plangi ca ai aflat asta, te rog. Sam nici nu ar trebui sa declare ca e gay, se vede de la o posta, si ce, pentru asta ar trebui sa se opreasca din facut muzica? Pentru ca vezi doamne, intr-un colt de lume, numit Romania, cineva nu e de acord cu ce face el noaptea in dormitorul lui?
Hai ca esti amuzant.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Bai, va exista un conflict vesnic pe aceasta tema. Sunt de acord cu gay-ii, atata timp cat in public se comporta ca niste oameni normali. Fara sa promoveze this ***.
Ca poate o sa ai si tu un copil. Putin probabil tinand cont ca iti plac scoicile, laughing dar prin absurd.
Ti-ar place ca fata ta sau baiatul tau, sa fie influentat de media, tv, societate, in legatura cu orientarea lui sexuala?
N-am nimic cu poponarii si cu lesbienele, atata timp cat fac ce fac, cu usile inchise, si cand ies in societate, se comporta ca oameni normali, fara sa promoveze this ***, sa zica, heeeeey sunt lesbi si e ok, sau heeeey sunt un pârtzar nenorocit si e ok.
Hai sa fim exemple totusi pentru copii nostri, indiferent de orientarea fiecaruia.
Un poponaut care isi bate joc de un copil, si in loc sa ii fie exemplu, ii promoveaza this ***, merita puscarie pe viata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Si nu ti-au placut barbatii, pentru ca nu ai vrut tu sa iti placa.
noi suntem programati sa iubim sexul opus, e in adn-ul nostru si al tututor animalelor si mamiferelor de pe planeta.
Tu-ti dai seama ca daca leii erau gay, ca nu mai existau? ca pur si simplu nu se mai inmulteau.
Ai vazut tu pe discovery channel 2 leoaice femele, facand sex?
nu exista la animale asta, ei fac asta ca sa procreeze.
Tu ce procreezi? ca esti cu alta femeie si nu va eplilati pe picioare, sau ce sa fie.
daca mama si cu tatal tau nu faceau dragoste, sau ma rog sex, tu nici nu erai pe lume.
nu te gandesti si tu la viitor, sa fii mamica, sa ai un baietel sau o fata, si sa vina tati de la munca, sa tipe bebe, tati tati ai venit acasa.
In schimb, vei adopta un copil, ceilati copii vor afla ca ma-sa umbla cu alta femeie, si isi vor bate joc de el, in ultimu hal. ca are parinti gay.
si strici viitorul unui copil.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am fost influentata de cand ma stiu sa cred ca trebuie sa fiu cu barbati si m-am simtit mizerabil pana la o varsta. laughing Asta de ce e ok? Orientarea nu ti-o alegi, nu ai cum sa fii influentat in chestia asta, decat daca esti un adolescent confuz si ai o perioada trecatoare (care e normala, de altfel), dar la un moment dat iti dai seama ce-i cu tine.

Hei, sunt lesbi si e ok. Nu afecteaza pe nimeni. Chill. Eu pana acum numai heterosexuali am vazut lingandu-se pe strazi sau cotaindu-se pe banci prin parcuri, dar ma rog.

Poti sa fii un exemplu pentru copiii tai in multe feluri. Sunt lucruri mai importante in viata decat sexul, si ca sa vezi, homosexualitatea nici macar nu se rezuma la atat, dar la asta se raporteaza totul pentru voi, asa ca nu ma mir ca sunteti asa speriati.
Fii un exemplu de bunatate, de altruism, de ambitie, de altele, ca sunt destule lucruri despre care sa-i educi pana acolo.

Am avut 3 relatii serioase si alte cateva incercari, cum adica nu am vrut sa-mi placa? laughing Uite ca eu sunt programata diferit si chiar nu-mi pasa de copii la varsta asta.

Cunosc heterosexuali cu relatii deschise (sunt casatoriti, dar fiecare face sex cu cine are chef) laughing sunt multe anomalii si in lumea voastra, linisteste-te.

Ce legatura are epilatul pe picioare cu orientarea sexuala? Si daca nu existam, ce? laughing

Uita-te mai des pe Discovery laughing, sunt 1.500 de specii de animale cu comportament gay.

+ nu-mi vorbi de adoptie, ca am prieteni adoptati si au avut parinti heterosexuali absolut groaznici (betivi violenti care acum sunt in inchisoare, nici nu stiu cum au ajuns sa aiba drept la adoptie, dar fie), ce zici de ei, a? Sunt superiori si au oferit o educatie extraordinara copilului pentru simplul fapt ca sunt heterosexuali?
Please.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Pentru simplu fapt ca scrii aici ca e ok sa fii gay, si majoritatea oamenilor care acceseaza acest site, sunt copii, mi se pare penibil. Exact asta nu-mi place, promovezi *** asta de lgbt as we are speaking.

eu nu as vrea ca copilul meu sa fie gay.
Vreau sa aiba o sotie, sa aiba un copil, si sa lase un urmas pe lumea asta. sa fie fericit. Nu sa umble cu barbati si sa moara de sida sau mai stiu eu. si sa fie judecat de alti oameni, sa isi bata toti joc de el.
Daca as trece pe langa un gay pe strada si nu as sti ca e gay, nu m-ar deranja, dar daca as merge cu fi-miu de mana, si acel gay are si o pancarta in mana si urla, ca si gay-ii au drepturi, si ca e ok sa fii gay, atunci nu mai e ok. pentru ca un copil nu are puterea necesara sa faca diferenta intre rau si bine, intre a lua o decizie corecta si una incorecta. Poate ai fost si tu copil. Si stii ca capacitatea mentala a unui copil, nu e full, adica nu are cum sa ia decizii corecte pentru el, pana la cel putin 27 30 ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Eu merg pe premiza, du-te si baga-ti un bat un cwr, dar nu anunta si pe altii de orientarile tale. pentru ca ai putea fi luata ca un exemplu, si nu exemplu bun.
nici o data vad ca nu se pune problema asa. sa protejam copii.
Daca cineva e gay, si iese si spune asta in public, fara sa se gandeasca ca acel public poate fi format si din copii, si ca poate fi un exemplu negativ pentru ei, inseamna ca e un **** de om.
Oamenii care nu iau in calcul copiii si ies in curu gol pe strada cu bannere, ar trebui dusi pe o insula undeva, si inchisi cu cheia.
Si iar ma intorc. e ok sa faci ce vrei tu in spatele usilor inchise, la tine acasa, dar nu sa fii o voce in opinia publica, si sa fi un exemplu, ca esti un exemplu prost.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Hai sa vina si ciobanu ghita cum ca lui ii plac oile, si ca si el are drepturi, si vasilica cu iapa, sa se casatoreasca, si maria cu cainele, si pisica cu porcu, ca pana la urma fiecare avem drepturi nu?
daca tu ai adopta un copil intr-o familie cu 2 mame, si l-ai trimite la o scoala publica, ai merita sa mergi la parnaie cel putin 20 de ani, pentru traumele pe care acel copil le va avea.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Penibil e sa ai atatea lacune intr-un subiect si totusi sa emiti pareri laughing.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe aici e o tipa care vorbeste numai despre cum vrea p*li de 20 de cm, sa-i spui si ei ca exista copii pe site rolling on the floor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru supadeceapa):

Pentru mine, oamenii care nu protejeaza copiii, si inocenta lor, sunt scursuri ale societatii, gunoaie mai pe romaneste.
mai si razi ca proasta happy
un om care nu ia in considerare inocenta unui copil, si ii baga pe gat cacaturile astea, cum ca e ok sa fi lesbi sau gay, e 0, cum sa zic, mizeria de sub unghii are mai multa importanta decat tine.
fii in *** mea responsabila, daca tot o arzi gay, si nu incerca sa fii un exemplu pentru altii.
Poti sa fii un om de 100k pe an, si e ok, atata timp cat esti un om, un exemplu, si poate si gay, dar cand iesi un public si zici ba, sunt un om de 100k sunt gay si e ok, atunci e o problema. si duck off, nu mai da reply ca esti prea proasta

| AC4S4 a răspuns (pentru supadeceapa):

Argumentele tale de paie cad singure, nici nu e nevoie sa le demonteze cineva.

| supadeceapa a răspuns (pentru AC4S4):

Blablabla. Cand ai ceva concret de spus, te ascultam.

| AC4S4 a răspuns (pentru supadeceapa):

"Uite ca eu m-am nascut asa" (adica bisexuala) - Fals. Nimeni nu se naste cu o orientare sexuala.
"Asta sa fie ultima ta problema in viata, ca niste oameni au dreptul sa se iubeasca. " - Nu era vorba despre cine iubeste pe cine. Era vorba despre manifestarile publice indecente (ca vorbim despre lgbt sau heterosexualitate).
"sa vezi ce oameni decenti si normali se plimbau pe acolo." (la parada gay) - La o parada pro-zoofilie pot sa se plimbe oameni care arata normal, au hobby-uri normale, fara probleme psihice. Asta nu face din zoofilie o normalitate.
"Pentru ca vezi doamne, intr-un colt de lume, numit Romania, cineva nu e de acord cu ce face el noaptea in dormitorul lui? " - Omul a spus ca manifestarile publice sunt problema, dar tu nu ai inteles.

Mai sunt si alte aberatii pe care le-ai spus. Probabil ti-a spus cineva ca bisexualitatea sau homosexualitatea e absolut normala.
Era un tanar care a fost invitat la o emisiune pentru ca a spus ca a fost bisexual si nu mai este. Toti de acolo incercau sa-l faca sa creada ca bisexualitatea este normala, ca inca e bisexual, ca nu avea motiv sa vrea sa se schimbe.

Asta fac astfel de oameni. "Tu nu ai o problema, nu trebuie sa te schimbi, ceilalti oameni o sa-si schimbe parerea" cand e clar vorba despre o problema. Zi-mi si mie de ce ar fi orientarile LGBT normale.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Oh, nu m-as fi gandit ca împărtășim aceleasi gusturi la parteneri.
Adevarul (meu) e undeva intre voi. Nu as numi lesbiencele "soareci care doar mananca graul" laughing, dar nu pot fi de acord in unele privinte:
- adoptatul copiilor. Trebuie macar sa incerce sa urmeze natura biologică, nu sa inceapa viata cu două mame sau doi tati. Faptul ca exista familii hetero cu probleme nu are nicio relevanta aici.
- afisatul in public. Nu ma intereseaza cum dormi tu, dar ma intereseaza cum doarme copilul meu. Nu vreau sa ii explic de ce doua doamne se saruta. Nu atat de repede, cel putin.
Ai zis ca hetero se mozolesc pe strada. Pai in toate serialele/filmele si mai nou desenele se saruta un el cu o ea. Asa e natural. Ok, nu dam cu pietre, Doamne fereste. Dar asta nu inseamna ca e normal. E ceva travestit/a pe Youtube, si el/ea a zis ca asta e o boala, o dereglare. Dar e evident. Doua femei nu pot face copii, la fel doi barbati. Sexul intre doua persoane de acelasi sex nu e deloc natural, dar se si vede, cum sa bagi stecherul in stecher sau priza in priza? Omul a fost lasat sa fie un barbat si o femeie, iar un homosexual inteligent si care nu e frustrat ar trebui sa recunoasca asta, precum tipul/tipa de pe Youtube.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Tu ai idee cati copii cresc cu mama si bunica? laughing

| supadeceapa a răspuns (pentru AC4S4):

Unde ai vazut manifestari publice indecente ale homosexualilor in Romania rolling on the floor? Cum spuneam, sunt din comunitate, nimeni nu isi arata iubirea pe strada, cum o faceti voi. Da, pentru mine e foarte normal totul, treci peste.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

,,E ceva travestit/a pe Youtube, si el/ea a zis ca asta e o boala, o dereglare.''
Unde am zis eu ca sunt travestita? rolling on the floor)))))

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

Unde am zis eu ca trebuie sa se afiseze cineva in public, ca nu inteleg ce tot aruncati cu asta in mine. Asta cu mozolitul in public e o chestie de bun simt laughing.

,, Pai in toate serialele/filmele si mai nou desenele se saruta un el cu o ea. Asa e natural. ''
1. sunt filme, LOL
2. asta suna la fel ca: in toate familiile se bate nevasta, asa e natural rolling on the floor
Hai, ma, lasati-o asa, ca nu e ca si cum si-ar schimba parerile cineva dupa o discutie din asta.

| Plato a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu trebuie sa-si schimbe nimeni parerea, e doar conversatie.
Nu ai zis ca esti travestita, dar el/ea se referea la oameni care nu se regasesc in totalitate in atributiile sexului din care fac parte. Acolo esti si tu.
Mama si bunica e cu totul altceva. Mama si bunica ta se sarutau ca doua lesbience in fata ta? Ma indoiesc. Mama si bunica ta dormeau impreuna, imbratisate sau mai stiu eu cum? Putin probabil. Chiar daca creste cu mama si bunica, copilul stie ca are/ a avut un tata, un barbat, un bunic, tot un barbat. Deci stie ca familia necesita barbat si femeie, chiar daca in cazul lui s-a intamplat ceva si nu are figura paterna. Lesbiencele, daca adopta o fata, nu cred ca-i vor zice ca are nevoie de un barbat, poate dimpotriva. Dar are. Ca sa faca copii, ca sa perpetueze specia, sa nu disparem, si din multe alte motive. Daca stau doua femei la casa, cine le taie lemnele? Ca bunica mai taia poate, dar acum au manichiura care se rupe usor si manute finute.
Cum am spus, nu dau cu pietre, dar cred ca ar trebui ca acea comunitate (care recunosc, mi-e antipatica), sa evite sa foloseasca cuvantul "normal". Nu e normal sub nicio forma. Nu-i expulzam, nu ne intereseaza ce fac in intimitate, dar fara copii, fara drepturi de familie, fara a se considera normalitate. Asta cred eu, fara absolut nicio intentie de a te jigni sau ceva, asta cred dintotdeauna, de tine doar astazi am aflat. Pentru mine, omul e caracterizat doar de bunatate, suflet, inteligenta, deci nu-mi poate scadea cineva in ochi pentru ca e homo.

| AC4S4 a răspuns (pentru supadeceapa):

Homosexualitatea este indecenta/anormala ea in sine. Deci, promovarea homosexualitatii este indecenta.

De ce asociezi familia normala, heterosexuala cu o familie vulgara in care barbatul isi bate nevasta? Asta am vazut prin alte raspunsuri ale tale. Ridici in slavi anormalitatea, homosexualitatea si tot lgbt-ul si arunci cu noroi in normalitate, in heterosexualitate.

Ai dat atatea raspunsuri aici. Toate contin cel putin un emoticon care rade (de ce le folosesti la fiecare propozitie?), insa nu contin un singur argument care sa demonstreze ceea ce spui - ca orientarile LGBT sunt innascute si sunt normale.

| supadeceapa a răspuns (pentru Plato):

E o conversatie care nu duce nicaieri, pentru ca argumentele tale le-am mai auzit de 1000 de ori si ma plictisesc. Am prietene care dormeau cu mamele in pat, eu zic sa le anunti ca-s pedofile, nenorocitele dracu, cum isi permit

| supadeceapa a răspuns (pentru AC4S4):

Pentru ca aberezi rolling on the floor))))))).

| AC4S4 a răspuns (pentru supadeceapa):

Ca si toata lumea care vorbeste cu tine? Sunt putine cazurile in care raspunzi fara "laughing))))".

| supadeceapa a răspuns (pentru AC4S4):

Da, chiar ma distrati. laughing

| AC4S4 a răspuns (pentru supadeceapa):

Rasul excesiv poate fi folosit si ca stare de negare. In sensul ca stii ca nu ai dreptate sau ca nu poti demonstra ca ai dreptate, asa ca alegi sa razi.
Se poate sa te si distram, totusi.

| supadeceapa a răspuns (pentru AC4S4):

Morrrrrrr, uite exact de asta rad rolling on the floor.
Continua. Eu nu am nimic de demonstrat nimanui.

| AC4S4 a răspuns (pentru supadeceapa):

De asta esti la intrebarea asta incercand sa demonstrezi ca orientarile lgbt sunt normale. Accentuez incercand, ca nu prea iese.

| supadeceapa a răspuns (pentru AC4S4):

Uai, de aia nu mai pot, ca nu-mi iese ce interpretezi tu acolo rolling on the floor. Sunt normale. Pentru mine. Treci peste.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"- adoptatul copiilor. Trebuie macar sa incerce sa urmeze natura biologică, nu sa inceapa viata cu două mame sau doi tati. Faptul ca exista familii hetero cu probleme nu are nicio relevanta aici."

Ba tocmai ca are, daca nu ar fi relatii heterosexuale cu probleme nu ar avea homosexualii ce infia.

"Nu vreau sa ii explic de ce doua doamne se saruta. "

He, he...de fapt nu e vorba ca nu vrei, pur si simplu nu esti capabil sa-i explici.

"Dar e evident. Doua femei nu pot face copii, la fel doi barbati."

Nu toata lumea are acest obiectiv. Mai urmeaza sa spui ca trebuie introdusa obligativitatea de a face copil/copii. Ca daca nu crezi asta, argumentul tau e fara nici o relevanta.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Nu ai inteles ideea cu copiii. Faptul ca un copil rezulta doar din barbat+femeie e dovada ca aia e normalitatea. Restul e impotriva naturii.
Restul n-o sa comentez, ca n-are rost. Poate chiar nu sunt capabil sa-i explic de ce doua femei se opun firii lucrurilor si naturii si refuza normalitatea din anumite motive.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Deci singurul argument impotriva lor este ca nu pot face copii unul cu altul? Daca e asa, esti si impotriva heterosexualilor care nu fac copii? A celor care nu vor, sau a celor care nu pot. Ar trebui introdusa, dupa tine, obligatia de a avea copil/copii? Daca da, cati?

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

In fine, te abati, nu are sens.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Nu, nu ma abat, atata timp cat blamezi homosexualii pentru ca nu fac copii, dar nu te deranjeaza daca heterosexualii sau bisexualii nu fac, inseamna ca exista o anomalie in judecata ta, o lipsa de coerenta in gandire.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Apropo, daca tot iti e atat de mult de perpetuarea speciei, de ce nu iei atitudine si impotriva calugarilor, care, cel putin in teorie au ales sa si-o frece singuri, sau unul altuia, dupa caz, in loc sa perpetueze specia?!

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Nu-i blamez ca nu fac copii, nu ai inteles nimic.
Spun doar ca imposibilitatea de a face copii dovedeste faptul ca ce fac ei e impotriva naturii.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Deci si calugarii sunt impotriva naturii. Da-le si lor in gura.
In plus, se pot face copii si fara sa faci sex cu o persoana de sex opus. Deci nu este vorba de imposibilitate.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ti-ar place ca fata ta sau baiatul tau, sa fie influentat de media, tv, societate, in legatura cu orientarea lui sexuala?"
Exact asta faci și tu aici. Influențezi.

"N-am nimic cu poponarii si cu lesbienele, atata timp cat fac ce fac, cu usile inchise, si cand ies in societate, se comporta ca oameni normali, fara sa promoveze this ***, sa zica, heeeeey sunt lesbi si e ok, sau heeeey sunt un pârtzar nenorocit si e ok. "
Pe mine mă deranjează să văd un bărbat și o femeie că se ling pe stradă, de exemplu. Și sunt bărbat și-mi plac femeile. Atâta timp cât te deranjează doar homosexualii (și/sau lesbienele) problema e la tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Da ma da aia, daca ma intreba fi-miu ce fac, un barbat si o femeie, n-am nici o jena sa ii explic. Pentru ca e ceva normal. Tineri care isi urmeaza cursu vietii.
Eu sa n-am un cuvant de spus sau dreptate, dar gay-ii sa aiba? cum vine asta?
Eu fac un lucru rau ca zic ca nu e ok ca lbgt sa fie mediatizat in viata publica? sau ei ca zic ca e ok sa fii gay si asa se nasc ei gay-ii, si sa-si imbratiseze fiecare, orientarea. Mai mare porcarie n-am auzit. ca te nasti gay laughing daca si taica-tu se "nastea gay" tu nici nu mai erai pe lume.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

@Catalin,
Poor soul, uita-te la tine, cum te consideri tu superior si cum fierbi acolo in ura pentru simplul fapt ca iti bagi putulica intr-o anumita gaura laughing. Atat de penibil. Asta e educatia pe care vrei tu sa le-o dai copiilor tai?

- Ce, tata, nu gandeste ca tine? Proasta dracu! rolling on the floor 5 injuraturi intr-o fraza, dar ce conteaza, important e ca pot controla cu cine faci sex peste 10 ani! Altceva nu pot sa te invat, scuze, copilul meu! Dracu de oameni, auzi, libera exprimare. Sa fii diferit. Ptiu, in ce lume am ajuns sa traiesc!

Esti prea ignorant, ai prea multe lipsuri, prea multa ura nejustificata in tine, normal ca rad. N-ai inteles nimic. O sa adopt un copil pentru tine.

Seara buna rolling on the floor!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

"Tinerii din ziua de azi nu se gândesc decât la ei înşişi. Nu au pic de respect pentru părinţi sau persoane în vârstă. Vorbesc ca şi cum ei înşişi ar şti totul şi ceea ce noi considerăm înţelepciune este lipsit de relevanţă pentru ei. Cat despre fete, sunt directe, lipsite de modestie şi nefeminine în limbaj, comportament şi îmbrăcăminte", Socrate (470 Î.H.-399 Î.H.).

Nu iti inteleg problema.

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns:

Daca vrei sa vezi *directia* in care s-ar indrepta lumea, asculta Globul de cristal.
Dar eu nu cred ca va fi asa. Contrar raspunusurilor de mai sus, nu cred ca va fi un al treilea razboi mondial, nu cred ca oamenii vor deveni din ce in ce mai degradati. Oamenii incep sa descopere din nou spiritualitatea dupa 1700 de ani de persecutie crestina a acesteia. Spiritualitatea aduce un grad mai ridicat de constientizare asupra realitatii. Daca tot mai multi tineri vor urma drumul ei, atunci generatiile urmatoare vor fi mai inteligente si mai educate decat cele actuale. Cat despre poluare, situatia in unele locuri este intr-adevar foarte grava, dar nu cred ca o sa ramana asa. Cred ca statele vor lua masuri cat mai stricte pentru a limita poluarea.
Si speram ca peste 10 ani sa nu mai existe UE si ONU dar cred ca 10 ani este prea putin pentru ca tipuri de cancer social sa dispara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vom ajunge precum in filmele SF. Sa ne plimba in masini zburatoare. Iar tinerii nu vor mai avea blugi cu genunchii afara. Vor umbla imbracati doar in petice de blugi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Well. tinand cont ca se promoveaza gay-ii peste tot, si la tv, si prin cam toate filmele de la hollywood, si cand zic toate, nu fac rabat la nici unul, nu exista film la ora actuala sa nu aibe cel putin un cuplu gay in distributie, fie el si rol secundar, sau rol principal, ca a star is born cu vaca aia de lady caca, tind sa cred ca lumea se indreapta inspre dezastru happy
plus generatia gaming si pârtzing si internet-ing care vine din urma, fara nici un pic de pregatire, si fara calificari.
o sa fie un mare caca amestecat, cu barbati care se tin de mana, femei care se tin de mana, si copii la 40 de ani care inca mai traiesc cu parintii, si se joaca pe pc laughing

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Uau, da, diversitatea e oribila! Hai sa ne mintim ca nu exista gay inca 100 de ani de acum incolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@"sugeOCeapa"
daca nu vrei sa ii dai copilului tau un tata, sa creasca normal, ca toti ceilalti, ai probleme mari,
cica "in ce lume traiesc" intr-o lume normala as fi vrut sa cred, tu o faci anormala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E dreptul meu sa fiu anti gay, la fel cum e si dreptul vostru sa va sugeti pizzele sau cucurile.
Eu am argumentele mele, voi le aveti pe ale voastre.
Pedofilii deja sunt luati in colimatoriu,
mai urmeaza poponarii care dau un exemplu prost copiilor nostri.
pentru copilul meu si sanatatea lui psihica, sunt in stare de orice, inclusiv sa-ti *** o piatra-n cap pentru expunere indecenta in loc public,
Fac crima de om daca merg pe strada cu fi-miu si vad un poponaut sarutandu-se cu un om de acelasi sex, in public, si vede si el. asa ca besi. eu imi asum ceea ce zic.
si iar ma intorc, e ok sa faceti ce vrei voi acasa la voi, dar nu in public, pe internet, sau la tv.

| Stropdeploaie a răspuns:

CRed ca peste putin timp va incepe un Razboi mondial.Si asa se vor schimba total lucrurile! Si noua ordine mondiala!

| Copila2016 a răspuns:

Si eu am aceeas parere, sunt una din generatia tanara ( 15 ani );-;

Dar nu ma influenteaza anumite lucruri, eu folosesc tehnologia pentru a capata informatii utile, cat timp vad atatia copii de varsta mea cum isi distrug viata si eu nu pot face nimic pentru ei.

Dar degeaba le explic prieteniilor mei ca gresesc in ceea ce fac, ma cred o ciudata, diferita.

Dar ei se poarta asa din cauza rebeliunii, lipsei de respect si educatie si se bazeaza pe cuvantul: e jmek ce face ala hai sa fac si eu, sa ma vada x si y ce tare sunt; asa se apuca de fumat, droguri, alcool, etc.

Am prieteni care beau alcool de la o varsta foarte frageda ( 3-4 ani )...

Ei cred ca asa primesc respectul si popularitatea care o vor, prin lucruri periculoase; iar cei care nu sunt ca ei devin unelte pe interes la ce vor altii sau bullyed.

Dar, totusi avem tehnologia care ne influenteaza pe toti, internet, jocuri, etc. Au fost unele momente in viata mea in care pur si simplu ma plictiseam de virtual si ieseam afara sa ma joc cu prietenii; dar degeaba, se poarta de parca ar fi ei mai presus decat oricine...

Oricum, cei care nu ne regasim printe altii o sa ajungem sa traim virtual, o sa devenim introvertiti si asa ne vom gasi fericirea, mai ales acum de cand a aparut VR, peste cativa ani probabil se va creea un dispozitiv similar cu NerveGear ( SAO Anime ) si o sa ne dam abia atunci seama ca am gresit, sau probabil o sa stam cu orele in VR... Totusi ne modernizam destul de rapid si ne putem afecta creierul stand asa mult online...

| Kanpeki explică (pentru Copila2016):

Foarte bine faci. Concentreaza-te asupra viitorului tau, nu te lua dupa altii.

| EvilMayDie64 a răspuns:

Sansa pentru generatiile viitoare? Ce-i aia, e cumva de mancare?
Lasand gluma la o parte, nu stiu daca umanitatea va mai prinde urmatoarele secole. Pot sa sara sa ma corecteze toti smardoii de tastatura si toti inteligentii site-ului, daca mi-as permite sa nu fiu subiectiv, nu as mai spune lucrurilor pe nume. Nu vad un viitor stralucit pentru generatiile care sunt in masa influentate de tot cretinismul pe stil american combinat cu manele si golaneala. Ce sa-i ceri unei generatii care are ca modele toate zdrentele ajunse in top prin prostie sau ca s-au vandut la produs (alde Florin Salam, Bianca Dragusanu, Delia Matache, Guta, Dj Sebi si multi altii). Cand vezi elevi de generala fumand in spatele scolii in clasa a 6-a, iar pana intr-a 9-a nici nu se mai ascund. Cand vezi ce melodii scrise in bataie de joc intra in topuri. Sau care sunt acum relatiile dintre parinti si copii. Cand prostia e promovata la rang de arta la televizor si pe Youtube si culmea, prinde cel mai bine la generatiile tinere. Majoritatea adolescentilor din ziua de azi au impresia ca tineretea lor e ca un scut care sa le permita sa o ia pe directii gresite fara sa sufere repercursiuni, acesti viitori someri sau capsunari ai Romaniei.

Ce standarde sa ai din partea unui popor fara coloana vertebrala care se face vinovat de situatia in care se afla acum? Directia asta era una fireasca, suntem toti complici la decaderea tarii.

Accentul pe lucrurile materiale, acest efect al saraciei si lipsurilor in care a crescut generatia actuala. Normal ca scopul in viata a oricarui individ obisnuit venit din cartiere e sa umble cu BMW-uri, lovele si cat mai multe fete, sa arate cat e el de smecher.

Exista si exceptii, nu neg, nu vreau sa generalizez. Majoritatea exceptiilor vor pleca pe afara, iar cele ce vor ramane vor fi prea putine ca sa schimbe ceva. Daca nu e careva de acord cu acest comentariu si crede ca am o opinie "biased", nu are decat sa ma umple de evaluari nefolositoare si eronate. Astia suntem, cu asta defilam.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EvilMayDie64):

E prea lung si sunt batran, nu poti face un rezumat? e de bine e de rau? ca nu stiu happy

| EvilMayDie64 a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor. Te-ai pierdut printre randuri cand ai gasit argumente?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EvilMayDie64):

Razi si tu de nu mai poti. Ti-ar place sa te duci la munca 12 ore pe zi pentru un copil care influentat de pe internet, turns up gay? tu sa faci tot posibilul sa iti duca numele mai departe, si el sa citeasca aberatiile astea cum ca e ok sa fii gay si sa isi bage degetu-n cwr?
n-aveti nici un drept, sa militati pentru asta si sa aveti vreo voce in opinia publica. du-te si ia-te de mana cu sugeoceapa.fgm de poponari si poponare. la fel cum si voi aveti dreptul la o opinie, la fel am si eu dreptul la o opinie. si daca nu va convine, mergi si zii lu maica-ta ca nu iti place ciocanu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EvilMayDie64):

Acum hai sa fim de acord cu toti, ca toti au drepturi, pedofili, poponari, oameni care au fetish-uri cu ursi panda, femei care se casatoresc cu catei in japonia si etc.
pe mine singurul lucru care ma deranjeaza la poponauti, e ca ies in public si nu protejeaza copii in privinta asta. asta e singurul lucru care ma deranjaza. poti sa fii un om de succes poponar sau gay, si fara sa impartasesti lumii intregi ca iti place invers. ca sa nu cumva sa fii un model pentru un copil care habar nu are cu ce se mananca asta, si sa ii dai un exemplu negativ.
in rest, puteti sa va bagati si 200000 de boabe de fasole in cwr sau ce **** fac poponarii, ca nu ma pricep la asta.
unu nu zice, ba, sunt gay, dar in timpul meu privat, prefer sa nu vorbesc despre asta, si sa nu cumva sa fiu un exemplu prost copiilor, hai sa ii protejam, o iau eu in cwr dar hai sa fim exemple pentru copii, unu sa zica asta, si as fi fost de acord.`va`n gura de poponauti dereglati mentali.

| EvilMayDie64 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bre, ia o pastila, calmeaza-te, inspira, expira, nu vezi ca bati campii? Mai si injuri ca ultimul magraon. Fa un efort si citeste printre randuri, n-am scris nimic despre comunitatea gay si nici n-o sa zic ceva, ca n-am chef sa ma iau la cearta cu o tentativa de troll care, din unghiul asta, pare ca a epuizat stocul disponibil de funii si lame. Dar stai linistit, de ce ti-e frica nu scapi.

| Kanpeki explică (pentru anonim_4396):

Tu chiar ai mult timp la dispozitie. Intrebarea mea nu avea legatura cu ce ai scris tu in referatul ala.

| Zazon1243 a răspuns:

Din pacate da, lumea o ia intr-o directie gresita.Ma uit acum la copii de la gradinita si stiu toate prostiile de la a la z.Pur si simplu statul va incerca sa remedieze aceasta problema printr-o metoda foarte stricta si acest lucru ne va aduce din nou in comunism. Oamenii se vor revolta, se va produce o anarhie care va fi oprita prin brutalitate deoarece statul va fi disperat. Dupa cum se vede Coreea de Nord si Sua probabil vor intra in al treilea razboi mondial. Dupa ce am citit din niste articole resursele Terrei nu se stie cat vor mai fi.5 maxim 10 ani si asta o sa devina o problema...Da...Toate astea vor conduce lumea intr-un loc scapat de sub control.Asta e parerea mea, si nu vreau sa deranjez pe nimeni prin opinia mea