| Mayhem666 a întrebat:

Credeti ca romanii devin mai deschisi fata de comunitatea LGBTQ+ acum cu noile generatii, sau credeti ca sunt la fel de intoleranti cum erau si inainte, din cauza generatiilor batrane?
Care sunt parerile voastre fata de persoanele cu o orientare sexuala diferita fata de cea heterosexuala sau cu o identitate de gen diferita fata de cea cis gender?

31 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu stiu daca e vorba de romani sau de oameni, in general. Ceea ce stiu este ca homofobia naste monstri ceea ce nu e deloc open minded, dimpotriva.
Pentru mine LGBTQ+ nu ar trebui sa existe, dar in sensul bun al cuvantului.Sunt ca mine si ca tine,sunt tot homo sapiens,de ce aceasta diferentiere? Nu am observat vreun trans cu trei urechi sau cu sapte degete la mana! Mai exact,nu ar fi trebuit sa se ajunga aici.
Comunitatea LGBTQ+ este una din putinele lor forme de aparare in fata homofobiei si ignorantei totale,a superficialitatii si a spiritului de turma,in general.Ei bine,nu ar fi trebuit sa aiba nevoie sa se apere,ei exista indiferent cui place si cui nu si vor exista intotdeuna!
De ce ar trebui sa se apere pentru ca s-au nascut ceva mai diferiti inside?
Sunt de acord ca in dorinta lor de a se apara in fata atator atacuri,uneori exagereaza...dar pana si asa, nu am nimic impotriva lor!
Ceea ce ma deranjeaza cu adevarat sunt pedofilii care se straduie sa se proclame nedreptatiti si sa se adaposteasca sub marea umbrela LGBTQ+!
In Romania, in ciuda detasarii impuse, homofobia e la rang inalt, abia dupa anul 2000 a fost permis termenul si chiar si atunci doar in soapta...foarte rau!
Le doresc noilor generatii sa aiba puterea de intelegere necesara si sa se inceteze cu punerea la zid a atator nevinovati!

| AnemonaP a răspuns:

Românii sunt încă înapoiați la acest capitol, normal, nu toți, dar majoritatea.
Nu am nicio părere, este alegerea oricui ceea ce face cu viața lui personală. Iubirea e iubire.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Oh, vechiul subiect. Nici nu stiam ca se mai discuta despre asta (:
Si de ce romanii? (adica stiu de ce) (dar subliniez faptul ca peste tot o sa dai de persoane care sunt asa zis 'pro' sau 'contra', faptul ca zice cineva de romani, nu face decat sa apeleze la un fel de ideologie, stereotip sau orice denumire vrem sa ii dam)
Dar probabil ca da.

Iar legat de parerea mea despre asta? Nu prea imi pasa big grin Nu imi plac, evident. Insa nici ca ma intereseaza ce se intampla cu drepturi, denumiri si alte lucruri de genul. Ce o fi o fi.

| T0T a răspuns:

Nu cred că generațiile bătrâne au neapărat un aport în asta.
Mie unuia mi se pare o prostie teoria genurilor. Relevant, dpdv biologic, e sexul. Degeaba te crezi elicopter. Dacă ai nevoie de un medicament pentru sexul tău, medicul nu îți dă ulei ca să îți ungi elicea.

| Wr3nch a răspuns:

Putin, dar inca e o aversiune puternica.

Eu personal cunosc, is oameni grozavi si nu am probleme cu ei.

| Celcestietot a răspuns:

Se americanizeaza mai pe departe asa. Nu am nicio parere cat timp sunt oameni in societate. Personal am dat de multi dereglati mintal care au o orientare regaista in aceasta grupare, pentru ca astfel de oameni nu sunt creati de un mediu normal si e de la sine inteles, dar am gasit si pe cineva ok. Tu ce parere ai?

| Mayhem666 explică (pentru Celcestietot):

Eu fac parte din aceasta "grupare" cum ai numit-o tu. Parerea mea e irelevanta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mayhem666):

Nicio problema, parerea oricarui om conteaza. Am fost sincer si nu am spus ca te-am etichetat in vreun fel, am facut-o? Daca nu te freci in mod intentionat de tipi si le respecti spatiul personal, nu am treaba, ok?

| Mayhem666 explică (pentru Celcestietot):

De tip? Nu am spus ca imi plac baietii. Am spus ca fac parte din LGBTQ+
E posibilitatea sa fiu fata, si sa imi placa fetele.
Mai exista si persoane bisexuale, pansexuale, queer, demisexuale, etc.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mayhem666):

Eu te credeam tip, ngl, de asta ti-am dat exemplul ala laughing. In fine, ai inteles tu ideea mesajului meu precedent.

| Mayhem666 explică (pentru Celcestietot):

Tip... Nu am spus ca sunt, dar nu am spus nici ca nu sunt.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mayhem666):

Nu man, esti doar un suflet XD

| Mayhem666 explică (pentru Celcestietot):

Prefer demunirea de constiinta eterna incuiata intr-un avatar pe care il numim corp fizic.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mayhem666):

Deci crezi in acea constiinta ca fiind eterna?

| Mayhem666 explică (pentru Celcestietot):

Da.

| gemeni6226 a răspuns:

Fata mea care face parte din generatia tinara este profesoara si doreste sa devina psiholog (mai face inca o facultate)mi-a spus asa ca a stat de vorba cu oameni cu pricina si nu e vina lor cu ce orientare sexuala s-au nascut nu ei au vrut si au ales asta natura le-a creeat asa. Ea empatizeaza foarte mult cu oamenii care o viata intreaga intimpina multe probleme de integrare in societate pentru ca foarte putini se ridica la nivelul respectiv de a constientiza prin ce drama sufleteasca pot trece oamenii respectivi. Scurt pe doi nici fata mea nici eu nu condamn acei oameni.In celebrul serial Dr.House era o tipa lesbiana si colegii nu o condamnau ca la un anumit nivel de cultura si civilizatie esti mai tolerant si mai empatic cu cei din jur. Pina la urma urmei important este ce fel de om esti nu orientarea sexuala, culoarea pielii, religia, nationalitatea. Poti fi tu si cu stea in frunte daca te comporti ca un gunoi si poti fi foarte diferit de ceea ce este categorisit a fi un om normal daca esti de treaba si ai omenie in tine.

| Mayhem666 explică (pentru gemeni6226):

Imi place raspunsul dumneavoastra.

| StrongHeart a răspuns:

Ti-ai ales si tu subiect de discutie laughing
Nu prea poti sa vorbesti de asta fara sa superi pe cineva.

| Mayhem666 explică (pentru StrongHeart):

Poate chiar asta era si intentia mea.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

" Credeti ca romanii devin mai deschisi fata de comunitatea LGBTQ+ acum cu noile generatii"
Da.
N-am nicio parere; sunt ceea ce sunt si e treaba lor. Nu-i consider pe niciunii nebuni sau anomalii ale naturii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

Din pacate sunt trei lucruri care nu au treaba cu LGBT dar care le stirbesc imaginea.

1) Pedofili care incearca sa treaca ca orientare sexuala. Aici se intampla efect de turma. Din fericire in comunitatea asta si groomerii si relatiile cu minori sunt vazute rau.
Am vazut tipi care si-au luat cancel pentru ca aveau 25 de ani si erau cu fete de 16, asa ca trendul asta nu o sa aiba viata lunga.

2) Non-binarii si astia cu genuri inventate, gen frog-self.
II fac sa para niste lunatici. Nu au nicio treaba cu orientarile sexuale. Si nu exista nimic definitoriu pentru nonbinar. Promoveaza stereotipuri pe care a incercat comunitatea sa le depaseasca ani de zile. Daca esti trans iti respect pronumele. Altfel nu ma intereseaza. Cred ca oamenii care lipesc tot felul de etichete de ei duc lipsuri si cred ca ele le pot inlocui personalitatea sau ca ii face sa para mai interesanti.

3) Transii. Am vazut ca au schimbat a lesbianelor ca sa includa si atractia pentru persoane cu penis dar pronume de femeie. Noaptea mintii. Au ajuns lesbianele sa faca petitii sa fie lasate in pace de transi, sunt numite transfobe pentru ca nu vor sa se culce cu transexuali. Din cauza transilor toata lumea sufera aiurea.

Am prieteni din LGBT si din pacate lucrurile astea ii afecteaza desi comunitatea ar trebui sa lupte pentru un bine comun a facut loc tuturor descreieratilor fara personalitate in ea si acum au de suferit aiurea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Au schimbat definitia lesbianelor * nu ma lasa sa corectez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi se rupe.

| Cheo0S a răspuns:

Nu cred ca devin mai "deschisi" mai degraba se i-au dupa turma.
Sincer unii mi se par ipocriti deoarece majoritatea care zic ca sunt pro lgbt fara ca ei sa faca parte, daca le arati un film p0rno cu gay/trans intorc privirea si se scarbesc imediat. Mai ales daca ar face asta in fata lor.
Nu cunosc pe nimeni deci nu imi pot da cu parerea, legat de lgbt mi se pare doar o forma de flirt intre ei.

| Chirosan a răspuns (pentru Cheo0S):

De asta filmele cu lesbiene sunt in toate topurile?

| Chirosan a răspuns (pentru Cheo0S):

Nu prea inteleg cum gandesti. Trebuie sa iti placa tie ce fac altii la ei in pat ca sa fii pro? Nici mie nu imi place sexul annnal, asta inseamna ca ar trebui sa demonizez pe oricine il practica? De ce trebuie sa faca cineva sex in fata ta? Esti foarte dubios.

| Cheo0S a răspuns (pentru Chirosan):

Nu ar trebui sa faci nimic, dar cineva care semnalizeaza ca-i place o anumita chestie sexuala nu se poate plange daca e judecat de altii pentru placerile lui/ei.
Sexul este un subiect tabu si dah dubios.
Daca fiecare ne-am face o comunitate pentru ca nu suntem acceptati, ar fi jale, nu vad o chestie logica pentru care lgbt sa existe. Oricum nu au de gand sa-si intemeieze familii.

| troleibuz a răspuns (pentru Cheo0S):

''Oricum nu au de gand sa-si intemeieze familii.''

Asta de unde ai scos-o? Sa fii judecat e una, sa interzici drepturi e alta. Majoritatea vor familii, sunt oameni normali.

| Dormeo a răspuns:

Da, eu doar la tara sau in grupuri de analfabeti am mai vazut homofobie.

| UnOmAnonim a răspuns:

Da, propaganda își face efectul și la noi.