| AvalohAlyn a întrebat:

Cum vedeti voi omenirea si societatea zilelor noastre?

7 răspunsuri:
| ubhgyfytddtfhfgdf a răspuns:

Ciudată. Procent 10% - bunătate, 90% - rautate, rasism, rivalitate, ipocrizie, etc.

| RAY a răspuns:

Omul este o primata care se crede superioara dar este doar mai constienta de propia prostie care i umbreste viata,asta e natura umana, in fiecare dintre noi exista si bine si rau, suntem produsul societati in care traim, nu toata omenirea e la fel, fiecare individ difera asa ca nu putem generaliza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Falsă și goală. Pășește într-un mall și vei vedea câtă lume trăiește o falsă fericire. Generația mall. O iluzie.

| Teffan a răspuns:

O vad destul de buna.
Cea mai buna de pana acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Ce e bun? Eu abia gasesc cateva lucruri bune.E bine ca suntem controlati de jhydani mai mult decat oricand?

| Teffan a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing
"Jhydani".
De fiecare data cand aud cuvantul asta ma gandesc la Vadim Tudor, extremisti politici si conservationisti, de asemenea traditionalisti si "patrioti".

Dar hai sa lasam cuvantul, chiar de e hilar, e alta poveste.

Ce vad bun?

1.Religia crestina isi pierde influenta in lume.De cativa ani incoace exista o "erupere" a ateismului.Ateismul se simte ca la el acasa in societatea actuala,iar vechile filosofii incep sa renasca,dupa ce crestinsimul pierde tot mai mult teren.
Unii spun ca vine anti-christul, sau ca va veni in curand apocalipsa biblica, deoarece crestinii sesizeaza aceasta "profetie" biblica, aceea de a se indeparta lumea de dumnezeu "in zilele din urma".O indepartare necesara si benefica, pana la urma.Crestinii din vechime stiau ca se va ajunge aici dupa ce ne redescoperim natura umana, dupa ani de intuneric, influentati de crestinism 100%.

2.Omul modern si-a pierdut aproape in totalitate comportamentul razboinic.In vechime si pana la al doilea razboi mondial,toata lumea statea cu frica razboiului,pentru ca era la ordinea zilei.
Si acum mai exista razboi, totusi, venit din orient, unde, ce crezi? Lumea acolo este influentata de islam.Alta religie abrahamica nenorocita.Mie imi place sa il mai numesc si "crestinismul timpuriu". Deoarece islamul acum este exact cum a fost crestinism cand a crestinat Europa prin forta, iar de aici s-a raspandit aproape peste tot.

Prin urmare, suntem mult mai pasnici.Noi,cetatenii de rand, adica.Nu mai uram natii, de exemplu.Nu mai uram natiuni, pentru ca conducatorii lor au gresit fata de conducatorii nostri.

Bineinteles ca unii inca mai urasc.

3. Aproape ca a disparut rasismul.Mai exista doar in Romania, pentru ca, romanii sunt recunoscuti la nivelul cosmosului, ca sunt in spate cu 13 miliarde de ani.
Of course,nu generalizam,mai exista neo-nazism, mai exista foarte multi individuali rasisti, dar, cu siguranta, mult mai putini decat erau in trecut.Pentru ca in trecut rasismul era la ordinea zilei ca si razboiul.

Oooooh, sper ca nu am ofensat pe nimeni ca am folosit un cuvant strain limbii mele materne, adica "of course", nu-i asa? In caz ca am ofensat pe cineva patriot, sorry for that.

4.Mai putina discriminare de orice fel.

Sa nu mai spun ca homosexualitate era interzisa prin lege, pana de curand cand poti macar sa fii gay in propriul pat.

Miscarea feminista.
Miracol pe pamant.
Femeile in sfarsit sunt considerate fiinte umane.
Nu mai spun de toate drepturile care nu existau pentru ele, dar existau pentru noi, barbatii.
Sigur le cunosti, sigur toata lumea le cunoaste.

Si sunt mai multe de spus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

De ce e un cuvant hilar? Cum ucrainienii sunt ruteni, germanii sunt nemti, iar ungurii maghiari, asa si ei sunt acel cuvant cenzurat. Ei nu au nicio treaba cu cele 12 triburi de evrei biblici asezati acum 4000 de ani in Canaan.
Razboi doar in orient? Esti cam prost informat. Sa-ti mai zic un secret: razboiul n-are nicio treaba cu religia, ar trebui sa te informezi cine face razboaiele.
Africa e plina de razboaie, dar sa trecem peste.
De razboiul din Ucraina n-ai auzit? Asta e cel mai recent.
De razboiul din Serbia n-ai auzit?
De tensiunile Phenian - Washington n-ai auzit?
Ai idee cati europeni si cati americani au murit in razboaiele din occident?
De situatia Venezuelei si Coreei de Nord nu ai nicio parere?

3. Unde a disparut rasismul? Intreaba-i pe unguri ce parere au despre romani. Intreaba-i pe germani si francezi ce parere au despre refugiati. Stii ca in Marsilia cea mai vorbita limba e araba?

4. De Lukacs Gyorgy sau de Herbert Marcuse ai auzit?

http://visionofhumanity.org/indexes/terrorism-index/ - Si o harta a terorismului.