| sabin89 a întrebat:

Curiozități...istorice. Franța secolului al XVII-lea. La vreo doi ani de la venirea pe lume a lui Ludovic al XIV-lea, se naște fratele acestuia, ducele de Anjou: mai exact la 21 septembrie 1640. Tatăl copiilor, regele Ludovic al XIII-lea, se născuse la 17 septembrie 1600, deci tot în septembrie. Mama celor doi copii, regina Ana de Austria, se născuse la 22 septembrie 1601. Cardinalul Richelieu - la 5 septembrie 1585. Ludovic al XIV (delfinul) - la 5 septembrie 1638. În sfârșit, în aceeași lună în care s-a născut, Ludovic al XIV-lea a și murit în 1715.
S-a făcut mult caz în epocă în legătură cu "septembrie". S-au făcut calcule, s-au dat interpretări. Unii au găsit chiar că lumea a fost creată în septembrie. happy
Cum privim noi astăzi astfel de lucruri? Simple coincidențe?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din probabilitatea 1:12 se pot gasi multe "coincidente" astro- logice. happy

| relian a răspuns:

Nus coincidente, este o realitate, chiar si in zilele noastre.Nu este nimic filosofi, nici magic, nici stiintific laughing totul tine de huta huta, sau cum sa-i zic de frecusu pe alunecus, de sex, de perioada cand oamenii fac mai mult timp sex.

Oamenii si pana acum 50 de ani, poate si astazi, faceau mai mult sex in perioada rece, atunci oamenii stau mai mult in casa, nu au ce face si fac antrenamente laughing

Cind te apuci de lucru iarna, ies copii toamna laughing adica fix in luna cu pricina.
Daca ai avea acces la datele inregistrate, o sa constati ca cei mai multi oameni se nasc cand? In septembrier, sau in general toamna.

Eu am spus-o asa mai in gluma, dar este cit se poate de serios, si corect ce am spus.

Si sa va linistesc, nu e de la mine, o spun cei care se ocupa cu asa ceva, statisticile, oamenii intervievati si intrebati cand fac mai mult sex, ori nici nu mai se pune cazu sa intrebi, e si logic, clar ca lumina zilei.

Unia se gindesc la floricele pe cimpii, dar omu se ocupa cu chestii pamintesti laughing nu cu stele si alte alea.

| minrest a răspuns:

Pana pe la 1890, Istoria era ''istoria marilor oameni'', se cauta explicarea evenimentelor prin personalitatea conducatorilor, si chiar prin geniul lor, cam un rege din trei trecand drept genial. Iar in istoria populara, ''istoria marilor oameni'' inca mai are trecere. Daca depasim ''istoria marilor oameni'', constatam ca nu are importanta in ce luna s-a nascut Ludovic al XIV-lea si ceilalti mentionati.

| mastadont a răspuns:

Exact. Zilnic se nasc mii de copii, deci, e inevitabil ca unii din ei să ajungă celebri. Uită-te doar pe wikipedia la anumite date și o să vezi câte personalități sunt asociate cu acestea. În fond, un an are doar 365 sau 366 de zile dar copii se nasc milioane.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Interesantă coincidență! N-am remarcat-o!
O semnificație similară o are octombrie pentru monarhia românească. Regele Carol I a murit pe 10 octombrie 1914; Ferdinand I a fost încoronat în 15 octombrie 1922, iar regele Mihai s-a născut în 25 octombrie 1921. Carol al II-lea s-a născut și el pe 15 octombrie 1893, iar regina Maria, mama sa, a luat ființă în ziua de 29 octombrie 1875, în Kent, Anglia. Dintre copiii lui Ferdinand și ai Mariei s-a mai născut în octombrie și Elisabeta (12 octombrie 1894), viitoarea regină a Greciei.

| EliLeli a răspuns:

Si eu am o legatura speciala cu februarie, 14 februarie mai exact. Mare parte din lucrurile bune din viata mea s-au intamplat atunci. Abia astept sa vina 14 feb sa vad ce-mi mai aduce...
Cred ca atunci se aliniaza cauza si efectul pentru mine. Nu am cum sa stiu, dar multe din acele lucruri incep mai devreme, atunci se produce efectul. De ce? Asa e la mine. Mai mult nu stiu.

| sabin89 explică (pentru EliLeli):

Cum adică încep mai devreme? Poți să dai un exemplu?

| EliLeli a răspuns (pentru sabin89):

Aplic pentru un job, trec prin mai multe faze, pe parcursul mai multor luni etc si fix pe 14 februarie se intampla minunea.