| WR104 a întrebat:

Cutremur de 8, 9 grade in Japonia.Maxim 20 victime. Te intereseaza pe tine ca si roman?

Răspuns Câştigător
| Thunder a răspuns:

Ne intereseaza doar in timp ce purtam vreo conversatie: " Vai, ai auzit ce s-a intamplat in Japonia? Fereasca D-zeu de asa ceva. Saracii oameni". Dupa ce s-a terminat discutia nu se mai gandeste omul la asta, deoarece nu e afectat direct. Eu ma gandesc ca asa ceva se poate intampla si pe teritoriul Romaniei si asta imi da fiori. Japonezii nu sufera asa de tare cum ar suferi Romania la un asemenea seism. Cladirile lor nu cad ca spicele la seisme, din acest motiv se reduce considerabil numarul victimelor. Pe noi ne-ar face praf. Chiar daca cladirile lor rezista, cutremurele au si alte efecte: tsunami-urile, incendiile, probleme financiare ( vezi ce rapid li s-a depreciat moneda )

11 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

Nu ma intereseaza ca roman, ma intereseaza ca om.

Apache
| Apache a răspuns:

...cat de ratat e dmess

| mgtow a răspuns:

Nu pentru ca fiecare isi vede de viata lui, daca ar fi cutremur in Romania si as ramane fara locuinta nu stiu ce as face. Acolo as fi ingrijorat.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Este normal sa ma intereseze, suntem oameni si trebuie sa fim interesati de ce se intampla in lume.

| Robert a răspuns:

Se spune ca a fost de 9, 3 dar nu au mai inregistrat aparatele.

| Niros19 a răspuns:

Ma intereseaza normal dar de ce ca roman si nu ca un frate pentru ca pana la urma in lumea asta toti suntem frati si normal sa ma mai intereseze pentru ca victimele puteau fi copii, batrani, nou nascuti dar oameni au murit acolo asta e lucrul cel mai rau

| sonya a răspuns:

Pe mine una ma intereseaza. Daca era vorba de niste vedete probabil putin imi pasa. Sunt oameni ca si noi si intr-adevar nu reprezinta un interes foarte mare, dar e bine de stiut. Sunt oameni care vor probabil sa plece in Japonia si o astfel de stire ar fi binevenita pentru ei. De ce sa nu ne pese? nu imi pasa de oamenii care vorbesc aiurea, isi arata incultura pe fata, dar aici nu e vorba decat despre o catastrofa, care poate duce la o alta. Indiferenta nu ajuta cu nimic, nici nu te urca nici nu te coboara doar te face mai egoist. Parerea mea.

| Kesariona a răspuns:

Daca ma crezi, vinerea aia cand am venit de la scoala si am aflat am fost DISTRUSA.Nici daca s`ar fi intamplat in Romania n`as fii fcaut asa criza. Japonia e viata mea. Ma intereseaza ca roman, si inca enorm.Pentru mine, Japonia e totul

| Piculetz06 a răspuns:

Bineinteles, ma gandesc la faptul ca poate influenta Economia mondiala, si din nou scumpirea in unele domenii poate. Urat de tot ce s-a intamplat acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dmess.mergi la doctor domnule.vezi ca bolile veberice trebuie tratate din timp.da de cand te doare? dintotdeauna sau de la cutremurul asta?

| analoveskorea a răspuns:

Bineinteles ca ma intereseaza imi e mila de japonezi e ingrozitor ce se intampla acolo si cand ma gandesc ca un asemnea cutremur sau unul ca cel din 77 ar putea lovi si Romanica noastra ma trec fiori pe sira spinarii nu pot decat sa ma rog la Dumnezeu pentru japonezi sa-si revina repede si pentru noi ca nu cumva sa patim la fel pentru ca la noi dezastrul ar fi si mai mare din moment ce nu avem cladiri rezistente la un asemnea cutremur...si asa mai sunt destule calamitati naturale cu care tara noastra se poate confrunta un cutremur ca cel cel din Tara soarelui rasare ar fi devastator pentru tara noastra