| florynuk a întrebat:

D a t i-mi va rog niste idei de proiecte pentru fizica cu aplicatie practica. cel mai interesant funda+vot!

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

Nu tin neaparat la funda,da-o la cine alearga dupa funda.
Intra si tu pe youtube si cauta acolo:proiecte fizica, faza cu oul atras in sticla sau experimente de fizica, propaggarea caldurii etc.

1 răspuns:
| AlexSchwetter a răspuns:

Incearca asta: Ia un capac de borcan, pune apa in el. Apoi ia o bucata mica de hartia, o frunza, sau orice foarte usor care sa pluteasca pe apa. Ia un ac sau o bucata de foarte subtire de metal, freac-o de un material sintetic si apoi pune-o pe hartie/funza/whatever. Teoretic ar trebui sa se roteasca pana ajunge pe lini Nord-Sud. Poti sa te joci cu ea apropiind un magnet.