| 220V a întrebat:

Daca a fura 100% din munca cuiva este sclavie, cat la suta trebuie furat ca sa nu mai fie sclavie?

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| neutrino a răspuns:

99%.

| stpu a răspuns:

A fura 100% din munca cuiva, nu se numeste sclavie, ci infractiune.
Sclavie este atunci cand muncesti (sau ii oferi anumite servicii) pentru altcineva find obligat/amenintat/batut/torturat, fara a primi vreo rasplata financiara.
In mediul academic a fura 10% din munca unei persoane sau 100% se numeste plagiat, care iarasi este o infractiune, nu sclavie.

Răspuns utilizator avertizat
| InGeR aLb a răspuns:

0%?

| antiVertebra a răspuns:

100% inseamna sa i lasi minimul cat sa supravietuiasca si sa continue munca. Daca ii lasi oricat de putin in plus, nu mai e sclavie (atata timp cat ce i ai lasat se pune ca proprietate). Cum a zis neutrino.