| lplostonyou a întrebat:

Daca admitem ca sufletul nu moare odata cu trupul, atunci prin deducere logica inseamna ca sufletul nostru nu se naste de la un punct zero odata cu corpul nostru fizic si atunci inseamna ca de fapt sufletul nostru este o reincarnare care este deja la al nu stiu catelea trup (carcasa) fizica, oare budistii chiar se inseala in privinta asta? oare numai noi crestinii suntem singurii care stiim adevarul corect?

Răspuns Câştigător
| PlasticMoon a răspuns:

Da,multi oameni cred in reincare dar nu este vorba numai despre asta.
Sufletul nostru cum ai zis si tu este o reincarnare.Sa iti explic din ce am inteles.
Sufletul nostru poate fi de acum milioane de ani.
Din moment ce trupul moare sufletul se ridica la cer.Acolo trece de judecata de Apoi.se purifica de pacatele pe care le'a facut pe pamant.Din moment ce se purifica intra intr'un alt trup si duce o noua viata poti fi orice trup in afara de animal.E foarte adevarata chestia asta.N'ai simtit niciodata ca ai facut un lucru dar totusi nu l'ai facut niciodata "in aceasta viata"?

15 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Nu a vazut si constientizat nimeni nici un suflet, baliverne religioase ca forte multe altele insusite din cea mai proasta carte scrisa, biblia.
Si cum Ema nu stie altceva ii da cu judecata, cazane, suflete arse si tot felul de bazaconii crestine, cum dracu sa fii in aceiasi oala cu indivizi care are in cap numai draci si judecatii si daca ii intrebi rational de ce judecata de apoi!? iti insira numai baliverne pe care nici ei nu le inteleg si bate campii aiurea doar ca sa se afle in vorba.

| EmaS a răspuns:

Sufletul este de la Dumnezeu, si trupul se intoarce in tarana, iar sufletul la Cel ce l-a trimis.Fiecarui om ii este randuit sa moara o singura data, dupa care vine judecata.

Apache
| Apache a răspuns:

Nici o religie nu stie adevarul,, adevarat,,. fiindca nu au de unde sa stie!
. daca stai sa te gandesti religia budista este mult mai logica ca cea crestina...dar nah, fiecare cu credintele lui

| harciog a răspuns:

Si Iisus stia lucrul asta dar noi am inteles gresit cind a spus ca"omul are o singura viata".De fapt el nu lua in considerare viata corpului pentru ca nu avea insemnatate ci lua in considerare doar viata sufletului care trecea prin mai multe stadii de devenire pina cind cunostea contopirea cu energia superioara.

| petruclaudiu78 a răspuns:

Poate ca deducerea ta este logica, dar fii amabil si prezinta mai pe larg modul cum ai facut-o. Asa o sa inteleaga poate si cei ca mine, care stau mai prost cu logica.

| Hăgiul a răspuns:

Daca esti bolnav, sau te doare ceva nu te intrista...un mort nu poate fi bolnav.

| bamse a răspuns:

Eu sunt ortodox, pentru ca eu cred si sunt convins ca este asa cum spune Iisus, apostolii, sfintii parinti...Asta in mare asa.

Am sa ma leg insa de ultima ta propozitie.

Ai zis: Noi crestinii...

As adauga o mica corectura. 'voi' in loc de 'noi'.

A fi crestin nu inseamna sa fi botezat crestin. Aia reprezinta o dovada a credintei parintilor tai sau a faptului ca s-au dat cu valul, ca asa era moda ca lumea sa bage copiii in apa. Voi stiti asta!

A fi crestin inseamna in primul rand sa cercetezi. Sa inveti principiile, argumentele toata filozofia crestina.

Pana esti in probe ca sa zic asa, cand inca te intrebi care religie e mai buna, sau cum sa le combini ca sa scoti un 'adevar' nou atunci nu faci parte cu adevarat din nici o religie.

Si eu am fost in stadiul tau. Si eu chiar dupa budism, am cercetat si yoga si alte filozofii. In final am ales : Sunt ortodox!

Cerceteaza, citeste, invata, compara iar apoi decide ce esti. Acolo unde te trage inima, acolo va fi si comoara ta. Daca spre budism si reincarnare, atunci esti budista.

Insa cel mai rau, este sa zici ca faci parte dintr-un grup si-o sa vorbesti impotriva grupului. Aia e ipocrizie. Eu sunt asa dar gandesc altfel, stii...

Citeste viziunea ortodoxa despre suflet, apoi cea budista, apoi cea musulmana sau orice te intereseaza. Ca sa ai toate aspectele in vedere.

Nu uita insa: La un moment dat, trebuie sa alegi!

| bebetho a răspuns:

Nu înseamnă că este o reîncarnare. Poate sufletul înainte să se contopească cu o carcasă stă pe stand by.În primul rând ar trebui să ştim dacă există acest suflet.
Adevărul e că nu ştie nimeni adevărul.

| Alyra a răspuns:

Eu sunt creştină aşa că.(desigur!) nu sunt de-acord cu budiştii. Mi se pare o prostie să crezi că te reîncarnezi. E şi faptul că mi-e cam frică să cred că la un momentdat voi uita totul. worried
Adevărul pe care îl cred eu: La început Dumnezeu ne-a creat sufletele care la început nu aveau niciun fel de memorie/conştiinţă,iar la momentul potrivit ne-a trimis pe pământ (în corpl unui copil aflat în formare) Acest corp se dezvoltă, capătă un creier, o conştiinţă.etc. La vârsta de 2-3 ani(aproximativ) creierul este dezvoltat complet şi începem să ţinem minte diverse lucruri/întâmplări. Şi astfel blablabla... până murim( crying ) Iar de aici încolo urmează parte ciudată. Corpul moare, iar sufletul iese din acesta şi se duce în rai(doar provizoriu). Iar odată... cândva va avea loc judecata de apoi când se va hotărâ cine rămâne şi cine pleacă(în iad). Mintea/conștiința va rămâne în suflet, chiar dacă e greu de închipuit(trebuie să menționez ceva mai devreme asta).
Amin!

| enverhoxha a răspuns:

Sufletul e etern şi e unic, adică unul singur pentru noi toţi. Ni se pare că suntem indivizi diferiţi, dar e numai o iluzie, de care ne putem elibera prin meditaţie sau LSD.

| MâţaD a răspuns:

Nu este o reincarnare, el ne este oferit de catre Dumnezeu.Dar mostenim din calitatile sau defectele parintilor, bunicilor(de ex.bolile transmise genetic) si de aici confuzia ca am fi putut trai in alta viata.

| brandiburu a răspuns:

Cand eram mic si imi puneam intrebari de genul asta, am primit si o explicatie destul de pertinenta (daca se poate spune asa): teoretic, sufletele celor nenascuti, sunt in RAI, sub forma de ingeri. Ei sunt trimisi pe Pamant pentru ca viata aceasta este privita ca "marea incercare" (cred ca ai tot auzit varianta asta) pentru credinta sufletelor. Amintirile anterioare sunt blocate, nu iti poti aduce aminte ce ai fost inainte de a te naste, sau ce s-a intamplat inainte de acel eveniment iar tu, practic, trebuie sa demonstrezi daca esti demn de locul pe care l-ai avut.
Unii reusesc, altii nu. De asta exista ceea ce se numeste liberul arbitru (libera alegere). Daca ai fii stiut ca inainte ai fost inger si daca ti-ai aduce aminte de anumite lucruri, ai stii exact ce sa faci, tentatiile nu ar exista si nu prea ai avea liber arbitru - ai stii ca trebuie sa faci x si y lucru si gata, ai rezolvat. Ar fi un fel de copiat la exament.
In schimb, cand te trezesti in lumea asta si nu stii nici ce a fost inainte, nici ce va fi dupa... e mai greu. Tentatiile chiar te pot coplesi, depresia si renuntarea la credinta pot deveni foarte reale pentru tine. Tocmai de asta este alegerea ta, este testul tau de sacrificiu suprem in numele credintei si pentru Dumnezeu. Unii vor prefera banii si viata linistita aici, altii vor risca si vor merge pe mana credintei. Altii nu vor rezista si vor termina socotelile cu viata mai devreme decat ar trebui.

Cine are dreptate? Cu totii aflam dupa ce murim, nu?

| lplostonyou explică:

Bamse ai dreptate si tu in felul tau cum argumentezi problema,cu o singura corectura : ``atunci esti budista. ``asta nu se potriveste,sunt baiat nu fata happy daca citeai intrebarile mele mai din urma,iti dadeai cu usurinta seama ca sunt baiat,nu ma supar, nici-o problema, sper ca nici tu nu te superi.Si apropo fiecare dintre noi e liber sa creada in ce si in cine doreste ca de aceea au aparut atatea religii pe Pamant.

| hummer24 a răspuns:

Sincer sa fiu habar nu am, dar stiu ca reincarnarea e o prostie, chiar si dacii credeau in asa ceva, si chestia cu sufletul e discutabila, dar o sa aflam fiecare in parte cum sta treaba cand o sa murim laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce reincarnare? Sufletul este de la Dumnezeu(care este infinit) si de aceea sufletul nostru este infinit.Nu exista reincarnare."Omului ii este dat sa moara o singura data si dupa aceea urmeaza judecata..."Bafta.