| ___mK1Y a întrebat:

Daca am 200 litrii de țuică de 30 grade și vreau să o fac de 35 grade câtă țuică trebuie sa scot din butoi și câtă palinca de 52 de grade trebuie sa adaug in butoi ca cei 200 de litrii să aibă 35 grade?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Bine zice colegul relian: densimetru e SFÂNT așa că ia-ți unul!

| relian a răspuns:

Scoti 50 litri detuica si adaugi alti 50 litri deppalinca.

Daca ai densimetru, faci cu 1 litru test. Intr-o sticla de 1 litru pui doar 750 ml tuica si 250 ml palinca. Amesteci bine, apoi pui acolo densimetru si vezi citi iti indica, ar trebui sa arate undeva la 34-35 grade.

Zic si eu, nu stiu daca am calculat bine, am facut asa in graba babeste, nu stiu ce formula o fi.

| relian a răspuns:

Ok am recalculat, si am aflat alte numare, dar mai corecte.

Sa obtii o bautura de 35% alcool, iar cantitata finala sa fie 200 litri, trebuie sa combini :
-154.7 litri tuica de 30% + 45.5 litri palinca de 52%.

O sa ai 200 litri, de bautura cu 35% alcool. Acu cred ca e mai bine, cred, nu-s 100% sigur, dar asa trebuie sa faci.

Nu ai mai spus nimic, ai rezolvat sau nu problema? Ai folosit densimetru, sau ai gasit o formula? Macar spune si noua, mai aflam cate ceva util.

In raspunsul celalalt, am spus asa in mare 50 litri, dar trebuie undeva la 45 litri, am folosit ceva metode, formula cum spui tu. Daca esti curios pot sa iti dau formula, desi daca ar fi o problema, ar trebui sa arati cum ai ajuns la acea formula, dar noi nu stam sa demonstram laughing ai cerut raspuns, asta am gasit.

Asteptam pe dealde Sabin si compania sa ne vina in ajutor, daca or veni, eu am sunat la ei sa zica ceva, acu sa vedem daca ori si raspunde.

Deci litrii de tuica si palinca ce am spus mai sus aici, is dupa formula.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

La cum scrie userul relian, am impresia că i-a reușit rețeta. laughing

| relian a răspuns (pentru CuStimaSiRespect):

Omu, nu intreaba cum scriu eu, sau altcineva pe aici laughing adica sa iti traduc, nu sintem la categoria gramatica limbii romane, sa ne inveti tu a scrie.

Daca tot te bagi ca musca in **** laughing propune astora cu TPU, sa bage o categorie, gramatica limbii romane, acolo poti sa dai si tu altora sfaturi.
Daca ai ceva nelamuriri legate de ce am spus, nu cum am scris, deci chestii referitoare la tuica si palinca omului, poti sa comentezi, dar sa o faci civilizat, in cazul ala, nici o problema, daca am spus ceva gresit si cineva ma corecteaza, foarte bine, mai invat si eu ce stiu si nu-i bun.

| CuStimaSiRespect a răspuns (pentru relian):

Era doar o glumă în contextul întrebării, așa că nu trebuie să o iei personal, credeam că ții la umor, mai ales că și răspunsul e foarte aproape de valoarea corectă laughing
Dar în orice caz, dacă vrei un sfat prietenesc de care poți să ții cont pe viitor sau nu, să știi că în mediul online, felul cu scrie cineva este principala carte de vizită, dacă scrie neîngrijit și cu greșeli este mai puțin probabil să fie luat în serios, chiar dacă nu are idei rele.
Oricine mai face greșeli, și mie îmi mai scapă unele în grabă, dar sunt unii care nu se sinchisesc absolut deloc și nu e vorba că n-ar ști ci că nu le pasă.