| Vizitiul a întrebat:

Daca am fi cu totii pe aceeasi treapta sociala, ar mai exista sentimente de ranchiuna si invidie printre oameni?

16 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pe langa faptul ca ne dorim ceea ce au altii, asteptam mereu ceva mai mult, mai bine si mai usor.Immanuel Kant spunea:,, Da-i unui om tot ce -si doreste si din acel moment cuvantul tot isi va schimba intelesul.,,

| Flav a răspuns:

Si crezi ca n-am inceput cu totii pe aceeasi treapta sociala? Religios, istoric, cum vrei tu. Uita-te unde s-a ajuns doar. Omul - fiinta slaba.

| ramona30 a răspuns:

Da, e in natura umana. Societatea comunista a dovedit ca astfel de sentimente nu dispar.

| Gizăz a răspuns:

La asta s-a gândit și Marx și uite câte "beneficii" a adus.

| RelaţiiCuClienţii a răspuns:

Tocmai, oamenii ar fi mult mai competitivi şi mult mai invidioşi, deoarece întotdeauna vor avea impresia că vecinu' are mai mult, că vecinu' este nu ştiu cum şi tot aşa.
Aşa, cu diferenţe pe treapte sociale, parcă oamenii se pot purta mai ok cu cei care sunt de altă teapă, dar nu întotdeauna. Asta ţine foarte mult şi de modul în care "evoluezi" cu trecerea timpului.
Oricum, oamenii mereu vor fi invidioşi sau ranchiunoşi pe alţi oameni. Sunt răi prin esenţă--so, ar fi neobişnuit să nu fie aşa.

| petruclaudiu78 a răspuns:

De ce trebuie sa ne imaginam ce ar fi "daca"?
Daca raspunsul la intrebarea ta ar fi "nu", atunci nu ar exista nici in prezent ranchina si invidie intre indivizii aflati pe aceeasi treapta sociala.
Exista in prezent indivizi care au sentimente de ranchiuna si invidie fata de alti indivizi care sunt pe aceeasi treapta sociala ca si ei? E suficient sa privesti putin in jur ca sa vezi ca raspunsul e "da".
Deci si raspunsul la intrebarea ta este "da".

| aliceinchains a răspuns:

Da, pentru că oamenii mereu găsesc ceva. Dacă nu ar mai fi vorba de bani, de statut, s-ar găsi altceva, ura, invidia ar cauza alte conflicte.
Ok, ești pe aceiași treaptă socială cu cei din jur...dar nu crezi că cei de lângă tine ar putea fi invidioși că tu ai, de exemplu, o iubită, nu știu, frumoasă, deșteaptă? că asta nu se poate cumpăra.
Zic și eu...cum ți-am zis, n-am inspirație azi...n-am experiențăhee hee. Zi faină, poate revin.

| Whiff a răspuns:

Bineinteles ca ar exista. Mereu va aparea vreunul care sa vrea sa fie mai sus decat altul, indiferent de faptul ca se afla pe aceeasi treapta sociala.

| NOBODY a răspuns:

Invidia e ca o boală cronică-pleacă de la o persoană și ajunge la toate persoanele

| haifisch a răspuns:

Absolut. Ranchiuna e in sange. Gandeste-te numai cum ar reactiona unul daca tu i-ai fura fata de care-i place... Nu din cauza diferentelor sociale exista ranchiuna, cu toate ca pot exista sentimente asemanatoare si pe aceasta baza.

| claudia01 a răspuns:

Cu siguranta, da.De ce? Pentru ca oamenii nu sunt invidiosi doar pe banii celorlalti ci si pe starea sufleteasca, inteligenta acestora.
Deci un om inteligent sau doar vesel mereuva fi invidiat de cel morocanos si pesimist chiar daca sunt pe aceeasi treapta sociala.

| ciprian_7143 a răspuns:

Sigur ca nu! Totusi de asa prea mult bine sa-r inventa alte sentimente care, in mod regresiv, ar inlocui ranchiuna si invidia!

| Alpha13 a răspuns:

Gandeste-te ca oamenii sunt diferiti. Ceea ce spui tu ar fi logic doar daca oamenii ar fi la fel.Aceleasi sentimente,aceeasi mentalitate.Dar omul gandeste diferit unul fata de altul,in mod sigur unul isi va dori ceva,altul altceva,unul va vrea putere si o va obtine,apoi si lupta happy
E la fel ca la comunism,cel care l-a creat a avut o idee buna,toti oamenii sa fie egali, crezand ca totul va functiona ca un tot unitar.dar nu a fost asa. oamenii au nevoi, si dorinte diferite.de aici si lucurile pe care le fac, realizandu-se si invidia dintre oameni.

| LightingManuel a răspuns:

Da,ar mai exista.Nu exista doar treapta sociala, ci si spirituala, nu doar materia conteaza! Fonta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles!
P.P. Vizitiule, beau mai vecine, si de sete, si de nesete. Beau orice-i facut natural, si sta in beci la rece. Dar, nu pana la inconstienta, cu asta se ocupa alti datatori de sfaturiwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai santem pe aceeasi treapta existentiala.bipezi,si enteligenti de ti se rupe maciuca-n doua.nu mai poti scoate cucu ca hat se repede un smecher, si-l agata.