| AvalohAlyn a întrebat:

De ce exista atata suferinta printre oameni?

Răspuns Câştigător
| emy a răspuns:

Buna dimineata, draga! happy De ce exista atata suferinta printre oameni? Pentru ca suntem cazuti in pacat si Dumnezeu vrea sa ne trezeasca la realitate, vrea sa ne apropie mai mult de El(suferinta te apropie mai mult de Dumnezeu). Dar, din pacate, noi nu vedem asta si continuam sa gresim. Sper ca ti-am fost de folos! Te pup si iti doresc o duminica frumoasa si toate cele bune! kiss

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu sufar dar vad plebea pe strada plangand in hohote dupa pasarici, mai se arunca cate unu de pe podul de la 5 minute de mine etc.

| immaBeast a răspuns:

Tot din cauza oamenilor.

| Nico23458 a răspuns:

Pentru că lumea e rea și noi, ca oameni, aveam nevoie de iubire, ceea ce e greu de obținut în zilele astea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nico23458):

Noi suntem organisme vii. Avem nevoie doar de hrana, apa si aer. Pe langa asta dragostea nu exista. Nu e o nevoie. Folosesti cuvantul ala sa zici ca te-ai atasat de nu stiu cine. Dar nu e real nici atasamentul. Vrei sa intru in detaliu mai mare? Imi e frica ca deja esti confuz si scriu degeaba.

| Nico23458 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ar fi așa cum zici tu, atunci cred că toți am înnebuni.
Nu încerc să spun că doar tu greșești sau doar eu am dreptate, fiecare cu părerea lui. Părerea mea e că dragostea e necesara Pentru orice ființă vie. Fără iubire am fi doar niste roboti. Singuri am înnebuni.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nico23458):

Fara iubire am ajunge sa ne intelegem reciproc. Ar fi data jos "gelozia" (nici-unul dintre sentimente nu exista, sunt doar substante in creier care opresc/accelereaza functii) si in cazul echipelor s-ar diminua extrem de mult sansa de sabotaj. Omenirea ar ajunge lejer in galaxia Andromeda daca toata plebea ar inceta din a se mai gandi la reproducere si ar pune mana pe carte si ar face echipe imense fara gelozie, sabotaj, invidie etc. Dar nah inca traim in epoca de piatra.

| Nico23458 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Fără iubire am ajunge sa ne înțelegem reciproc." Nu-mi pasă de cei pe care nu-i iubesc, pe străini, și atunci de ce as vrea să-i înțeleg? Înțelegerea vine din încredere și încrederea se câștigă greu. Desigur că mai sunt lucruri care contează, încrederea se bazează pe alte lucruri și tot așa.
Gelozia e ok într-o anumită măsură deoarece îi arăți persoanei iubite că îți pasă. Desigur că nu e ok când e dusă la extrem, dar nu vorbesc despre asta. Nici cealaltă extremă nu e ok, când nu-ți pasă deloc.
Lumea a evoluat și va evolua în continuare. Așa cum am mai zis, vom ajunge toți niste "roboti", fără emoții, doar capacitatea de a gândi. Nu mă înțelege greșit, contează și gândirea, informația, dar contează și sufletul. Nu suntem de piatra.
Poate că am dus discuția un pic prea departe, dar asta e părerea mea. Trebuie sa existe un echilibru între rațiune și suflet.

| sabin89 a răspuns (pentru Nico23458):

"dragostea e necesara Pentru orice ființă vie" - chiar pentru orice fiinţă vie? si pentru un ţânţar? si pentru o căpuşă?

| Nico23458 a răspuns (pentru sabin89):

Intreaba-i laughing)))