| davvid a întrebat:

Daca ar intra o persoana inarmata in scoala sau locul de munca si ti-ar pune arma la tampla si ti-ar pune arma la tampla si te-ar intreba "Crezi in Dumnezeu?" si stiind ca daca raspunzi DA – ai parasi aceasta lume – ce ai raspunde?

Răspuns Câştigător
carla
| carla a răspuns:

O sa-ti raspund in cel mai sincer mod posibil. Daca un dobitoc m-ar ameninta cu pistolul, as incerca sa-i dau in cap, sa scap in vreun fel. Daca singura metoda de scapare ar fi aceasta intrebare, i-as spune exact ce vrea sa auda. De ce sa mor eu din cauza unui scelerat? Ala nu are nici nu fel de principii. Imi doresc sa traiesc, imi iubesc familia si prietenii. De murit o sa mor, cand mi-o fi randul si cat mai batrana posibil, sper. Vreau sa ma bucur de viata!

20 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Un NU hotarat! Am un copil si o sotie care au nevoie de mine.Plus de asta as spune adevarul.

Anna
| Anna a răspuns:

Sunt gata sa mor pentru credinta mea.As raspunde fara ezitare : DA! La ce bun sa traiesc daca mi-as pierde sufletul? Nu am nimic de pierdut!

| psiholoaga a răspuns:

"Depinde. Ce intelegi prin Dumnezeu, mr. killer?"

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu si nici n-o sa aflu decat daca voi fi pusa in aceasta situatie. Uneori, rareori, imi fac surprize mie insami, reactionez neasteptat in anumite situatii.

eileen
| eileen a răspuns:

Acest caz s-a intamplat in Statele Unite acum peste 20 de ani, cand un idiot a intrat intr-o scoala, si a impuscat mai multi copii, printre care si pe o tanara numita Lucy care a raspuns cu DA la intrebarea "Crezi in Dzeu?". Ei bine, buna intrebare, aici vedem curajul tuturor.
Eu as raspunde cu DA, nu am nimic de pierdut pe aceasta lume si am numai de castigat in viata de veci.

eileen
| eileen a răspuns:

Rectific, Cassie, am incurcat eu numele Stealthb. Sunt martori care au sustin evenimentele petrecute.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

In Dumnezeu nu poti crede. Ori il cunosti, ori nu.
I-as spune Inshallah! Si i-as da recomanda un psiholog!

| cristi a răspuns:

Asta ar fi testul suprem al credintei mele in D-zeu, .as raspunde DA. dar recunosc ca nu mi-ar fi usor...

| TipulVerde a răspuns:

Baietii aia 2 de la Columbine sunt mereu defaimati. Eu le port respect pentru ca si-au infaptuit visul. De fapt Natural Born Killers e baza. Si referitor la intrebarea ta, nu vad de ce as spune da... Sunt aproape 7 miliarde de Dumnezei in lumea asta. Scade din ei unul. Asta pentru ca eu l-am creat mai de demult pe al meu, dar l-am sugrumat in fasa recent.

| Ben. a răspuns:

As raspunde ca uneori mai si exageram.

Janina
| Janina a răspuns:

DA!

| Danny _3256 a răspuns:

Daca lui Isus care nu avea nici o vina nu i-a fost greu sa moara in locul meu la cruce...si eu am facut destule rele...atunci mie de ce sa imi fie greu sa imi dau viata pentru. credinta in El...si nu ar fi inca nimic in comparatie cu martirii care ardeau de vii in gradina lui Nero...si cantau cantece de inchinare pentru Dumnezeu.Plus daca as parasi aceasta lume de fapt as merge mai repede in cealalta la El, la Dumnezeu. unde oricum voi ajunge prin Harul lui intr-o zi...atata doar ca as ajuge mai repede...insa pentru. ceailalti care oricum vor ajunge si ei in cealalta lume dar nu si-au rezolvat problema vesniciei pentru a ajunge in cer, chiar imi fac probleme si ma rog ca Dumnezeu sa ii lumineze pana nu e tarziu!

| christian a răspuns:

Si eu as spune DA!

| viorel2c a răspuns:

Eu as trai spunandu-i adevarul.

tundenana
| tundenana a răspuns:

Unii dintre voi nu aveti ce pierde dupa cum ziceti insa eu nu imi permit sa mor... daca Anna ar muri pentru credinta eu nu mi-as parasi fetita pentru nimic in lume...

| nightluser a răspuns:

Depinde cit de mult ti la viata; fiecare face cum il taie capu', dar e importanta si reactia de moment...va garantez ca multi "credinciosi" ar raspunde nu. Personal nu cred ca un raspuns negativ ar fi o dovada ca nu cred in Diviniatate, ci doar ca imi salvez pielea.
ma intreb ce s-ar face un mulsulman intr-o astfel de situatie...

| stealthb a răspuns:

I-as raspunde adevarul: NU. Cazul s-a intamplat la liceul Columbine, iar pe fata aceea o chema Cassie. Stiu si o melodie in memoria ei, Flyleaf - Cassie. Oricum ideea a fost lansata de mama fetei dupa masacru intr-o carte scrisa, si de fapt nu se stie exact daca a fost pe bune treaba. Dar oricum e interesanta intrebarea...

| cely a răspuns:

CE INTREBARE E ASTA? NU POTI SA STII CUM REACTIONEZI.

| alina si florin a răspuns:

As zice da fara nici o retinere pentru ca oricum as raspunde si orice as face m ar omora

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. De teama poti face poate orice dar nu poti sa te indoiesti de existenta lui Dumnezeu.