| PopândăuIRătăcit a întrebat:

Daca creierul coordoneaza organele si functiile corpului, de ce nu putem simti asta?

Răspuns Câştigător
| Varahil a răspuns:

Ar fi cumplit daca am simti.Toate informatiile se transmit sub forma unor impulsuri electrice de joasa intensitate. Daca acele impulsuri ar fi mai puternice, ne-am comporta ca niste electrocutati...

6 răspunsuri:
| Sentinel a răspuns:

Nu creierul coordoneaza functiile corpului ci Subconstientul prin creier. Emotia este raspunsul corpului la activitatea mintii. Poti simti cum coordoneaza creierul corpul atunci cand pui mintea la lucru. Cand te gandesti la o gagica sexy rezulta o erectie. Cand ai in fata ta o femeie dezbracata respiratia se schimba. Cand te pregatesti de lupta intreg corpul se schimba. Bineinteles ca orice om poate simti cum sunt coordonate functiile si intensitatea lor, cheia este sa fii suficient de prezent in tine cand aceastea se produc pentru a le putea simti si observa.

| Bullweif a răspuns:

Pentru ca tot ce e controlat de sistemul nervos(creier +maduva spinarii) se imparte in 2 categorii: control constient si control inconstient sau automat(asta apartine de sistemul nervos vegetativ). Nu poti simti sau controla decat prima categorie.

| BDoruAndrei a răspuns:

Fiindcă face asta sub forma unor impulsuri! Nu simti asta! Dar ai văzut cand te lovesti odată tare te roade pe creier! Așa simti!

| PopândăuIRătăcit explică:

Sincer doar daca ma lovesc la cap ma roade pe creier.laughing Dar altfel...pai da, impulsuri, dar creierul trebuie sa stie ce se intampla in organism pentru a stii ce sa faca.Doar unele persoane pot amplifica sau anula unele functii ale organismului? De ex:Am vazut la televizor ca si anume un barbat putea sa-si controleze prin puterea mintii functiile organismului astfel incat sa reziste cat mai mult la rece.

| yekto a răspuns (pentru PopândăuIRătăcit):

Asta nu are treaba cu intrebarea initiala

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cand esti treaz respiri fiindca esti constient ca vei muri daca nu o faci.dar cand esti adormit, nu mai esti chiar constient.cum de nu mori sufocat?