| Nicky29 a întrebat:

Daca Dumnezeu este Tatal nostru Mama, Bunicii cine sunt?(nu am gasit rubrica de teologie).
Daa Dumnezeu are un plan pentru fiecare de ce murim fara sa stim care a fost planul lui si cum l-am facut pe acest pamant?
Oamenii care intra in moarte clinica si se trezesc dupa o zi poate doua de ce nu isi aduc aminte de Dumnezeu?
La tara la bunicamea (specific ca sunt din olt de origine) sa trezit un mos cand il duceau spre groapa toata babele au inceput sa lesine? Daca omu ala profita de ocazie si zicea ca a fost reinviat de catre Dumnezeu sa se marite cu coana Florita pentru a ii asigura un loc in rai, femeia aia chiar daca nu la iubit toata viata si la urat ca sa tinut dupa ea nu ar fi acceptat locu in rai si sa se duce cu batranelu sculat din moarte clinica?
Primele doua intrebari stiu ca suna tampit dar nu ma pot abtine sa nu intreb lucrul acesta poate o sa am si eu un copil sa ma intrebe aseamenea treburi si nu stiu ce o sa ii spun. Stiti voi copii mici intreaba orice.

Răspuns Câştigător
| ania a răspuns:

"Daca Dumnezeu e Tatal nostru, cine sunt mama, bunicii"
Analogiile sunt limitate. Daca Dumnezeu are unele din trasaturile unui tata bun, nu inseamna ca poti gasi o paralela pentru toate. Intrebarea :pe Dumnezeu cine l-a facut? are o premisa nedovedita: ca tot ce exista, e real, are o cauza. Adica universul e cauzat de cineva, acel cineva de altcineva si mai grozav si asa mai departe. Daca totul are nevoie de o cauza si la un moment dat (ontologic, nu temporal) n-a existat nimic, atunci nu ar fi putut sa inceapa sa existe ceva.O regresie chiar infinita de cauze cauzate nu poate explica existenta.Pentru a exista ceva finit, care are un inceput cum e universul nostru undeva, in lant( crestinii cred ca imediat dupa univers) trebuie sa existe o existenta necauzata dar cauzatoare care sa sustina lantul.

7 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

1. ღBizarreCrazyღ: Tu nu cunoşti noţiunea de moarte clinică.
2. http://sclavii.blogspot.com/......iliei.html - lectură plăcută!
3. Salut!

| ania a răspuns:

Natty c.
Eu am citit de multe ori Biblia de la cap la coada si n/am gasit nicaieri< crede si nu cerceta.

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

In primul rand sa fii in moarte clinica inseamna sa fii in coma, conectat la aparate, viata sa-ti atarne doar de tehnologii avansate sau nu, cand functiile vitale sunt pe cale sa cedeze. a fi in coma nu inseamna a face o plimbare pana in Rai si a veni inapoi doar ca sa te trezesti si sa spui lumii ca l-ai vazut pe Dumnezeu.
in al doilea rand noi nu trebuie neaparat sa descoperim planul lui Dumnezeu pregatit pentru noi. acest plan nu semnifica o strategie din care tu trebuie sa faci parte, ca in filmele politiste, el implica doar destinul care iti este harazit ( desi eu nu prea cred ca soarta este una si nu o poti schimba, iti mai faci si singur propria viata, propriul viitor).
Iar in cele din urma Dumnezeu este Tatal nostru pentru ca este creatorul a tot ce ne inconjoara, iar acest substantiv este folosit ca un fel de metafora, asta insemnand ca nu trebuie sa ai si o Mama divina sau Bunici...

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

@kongeriket : mai bine ai consulta un dictionar, sau un medic care sa-ti explice ce inseamna moarte clinica. se poate sa ma insel si eu dar crede-ma am avut un caz in familie deci cred ca stiu si eu ce inseamna ( si nu, nu s-a mai trezit). dar in fine asta este parerea mea in timp ce rasp tau a fost parerea ta. happy

| Nicky29 explică:

@mattyC o sa te ajut cat de mult ma pricep si eu happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la adm si eva cati stramosi ai mai kayn? si planul lui Dumnezeu pentru omenire se intinde pentru tine timp de 70-80 de ani, o clipa in raport cu vesnicia, dar pentru Dumnezeu care e vesnic? oamenii care sunt in moarte clinica nu sunt morti.sant doar in moarte CLINICA.mort,mort era lazar cand l-a inviat Iisus, dupa 4 zile.a spus el ceva de Dumnezeu? cand vei avea un copil il vei menaja de un raspuns prea direct, in privinta mortii.mai tarziu ii vei spune tu si cu cat o sa mai afle si el, se va impaca cu ideea.iar tu nu lua de bun tot ce spunem noi aici.citeste in biblie ce scrie despre Dumnezeu moarte suflet, citeste si ce se spune in medicina despre acest fenomen, si intre cele doua trei variante alegi ce-ti convine sau ce te satisface.

| nattyC_6241 a răspuns:

Lasa biblia...ca si aia pana la urma ii scrisa de mana omeneasca...eu am de 1000 de ori mai multe intrebari ca tine kayn si nu stie nimeni sa raspunda. Nu-i vorba ca nu cred in Dumnezeu, dar consider ca sunt prea multe aberatii. de exemplu scrie undeva in Biblie "crede si nu cerceta". de ce sa nu cercetezi? pentru ca daca incerci sa afli mai multe vei descoperii ceva ce preotii sau cei care au scris biblia nu vrei sa afli. poate ma poti ajuta si pe mine cu unele intrebari pe care le am in legatura cu religia/credinta/ etc