| RAY a întrebat:

Daca energia nu se poate creea nici distruge coform lui einsten atunci energia cum a aparut?

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| ALGator a răspuns:

O intrebare excelentă! La fel se poate întreba și cum a apărut materia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă este cum zici tu, că Universul deține o cantitate anume și nemodificabilă de energie, atunci aceasta a apărut odată cu Universul. Dacă fenomenul REAL al apariției Universului nu a fost descoperit, atunci nici apariția energiei nu poate fi argumentată.
Ceea ce mi se pare interesant este că dacă Universul are o anume cantitate de energie, atunci înseamnă că acesta (Universul) este limitat, și nu se extinde în mod continuu pentru că asta ar presupune automat și mărirea cantității de energie. Zic asta pentru că am auzit unele teorii care zic că Universul se extinde în mod continuu.

| Claudiu1905 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai tocmai, daca Universul se extinde s-a pus problema disiparii energiei pana la disparitie, tu confunzi Universul cu Spatiul. Totusi desi interesanta, teoria big bang a fost lansata acum mii de ani si e mai mult fantezie decat stiinta

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Alta comparatie dar diferita de cine a aparut prima oara oul sau gaina. Nu stiu ce calcule facea einstein dar energia ca sa se produca trebuie creata intr-un fel.

| RAY explică (pentru CatalinVictor1985):

Asa am citit eu ca a afirmat einstein lucru sutinut si de stiinta in prezent, culmea e ca energia exista

| RAY explică (pentru CatalinVictor1985):

În Univers există o cantitate de energie fixă care nu se va modifică niciodată. Legea conservării energiei ne spune că energia nu poate fi creată sau distrusă, ci doar se transformă dintr-o formă în alta. Cu alte cuvinte, există un cuantum de energie, pe care, orice am face, nu îl putem diminua ori spori.

Când folosim energie şi afirmăm, oarecum impropriu, că o consumăm, de fapt nu facem decât să asistăm la transformarea acesteia dintr-o formă în alta. De pildă, energia potenţială a unui pendul în mişcare se transformă în energie cinetică şi viceversa. O hidrocentrală, de asemenea, ilustrează multipla transformare a energiei, energia potenţială a apei se metamorfozează în energie mecanică, apoi în energie electrică.

Totalul energiei din Univers nu se schimbă. Ideea de conservare în fizică nu este limitată la energie. Altor două concepte, impulsul şi momentul unghiular li se aplică acelaşi principiu al conservării.

Legile conservării reprezintă noţiuni fundamentale ale fizicii moderne, ale teoriei relativităţii şi mecanicii cuantice.

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru RAY):

Stia el ce stia si multe au fost dovedite. Daca si asta cu energia e ca el inseamna ca lui extraterestrii i-au implantat niste minte mai multa la fel ca si altor inventatori, matematicieni, oameni de stiinta etc. pentru ca sa evoluam exact cum vor ei cei care ne-au creat. Or fi ei extraterestrii semanam sau nu dupa ei dar chestia e ca ar fi trebuit sa ne dea si noua mai multa minte nu sa ne folosim creierul vreo 10% din potentialuol de 100%

| anonim_4396 a răspuns (pentru CatalinVictor1985):

Daca niste oameni au fost geniali, nu inseamna ca au fost extraterestrii. laughing

| CatalinVictor1985 a răspuns (pentru anonim_4396):

Niste oameni cum zici tu care ne-au creat si ne-au lasat pe planeta asta dar ei sunt extraterestrii pentru ca traiesc in alta parte nu pe terra sau cel putin traiesc urmasii lor noi sau altii acum depinde cum arata creatorii nostri dar 100% sunt extraterestri ceea ce inseamna extra terestru adica intelegi tu din afara planetei noastre

| Claudiu1905 a răspuns:

Tu centrezi, tu dai cu capul. Dar nu stii un lucru elementar, ca energia si materia sunt acelasi lucru. Da, da, acea ecuatie pe care o vezi pe toti peretii E=mc^2 asta inseamna bat-o vina s-o bata