| ZGARCITU13267426837 a întrebat:

Daca esti minor poti fi pedofil?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa fii pedofil, odata ce tu insuti esti copilas minor.

Un pedofil este considerat o persoana adulta (majora), care intretine sex cu un copil (minor).

Tu ca minor poti sa fii considerat VIOLATOR daca intretii relatii sexuale cu alt minor si poti face puscarie juvenila, asa cum fac si pedofilii.

| doctorandus a răspuns:

Diagnosticul de pedofilie se pune doar dupa 16-18 ani, si doar la o nepotrivire mare de varsta.

Dar da, exista minori care abuzeaza sexual alti minori.

| johnnny123 a răspuns:

Un pedofil este definit ca un adult care simte atracție sexuală pentru copii.

Chiar dacă un minor nu este considerat adult, există totuși situații în care este posibil ca un minor să fie pedofil. De exemplu dacă minorul are aproape 18 ani și se simte atras sexual de copii de 6 ani, atunci este evident că ceva nu e în regulă.

| ReddY25 a răspuns:

Of course

Răspuns utilizator avertizat
| FreddieM a răspuns:

Da. O persoană trebuie să aibă cel puțin 16 ani și cu cel puțin cinci ani mai mare decât copilul prepubescent, pentru ca atracția sexuala să fie diagnosticată ca tulburare pedofilă. Sursa:Wikipedia
Cheers

| helpforyou a răspuns:

Tot pedofile esti.

| 1234568807 a răspuns:

Pedofil esti considerat de la 18 ani, dar de la 16 raspunzi pentru faptele tale, deci presupun ca intr-un fel da

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Da,esti pedofil daca ai remarcat singur diferenta.
mai asteapt-o 2-3 ani si caut-o iar.