| dannny a întrebat:

Te poti casatori daca esti minor?

18 răspunsuri:
| nobody_9468 a răspuns:

In Romanica totul este posibillaughing
deja te'a luat valul? ai grija ca trebuie sa o intretiilaughing

bafta si lasa ca ai timp si de astalaughingwinking

| BRG a răspuns:

Cîți ani ai?

| Barajag a răspuns:

Deja vrei sa te insori? Ti-ai gasit mireasa? Poti sa stai deocamdata combinat pana la majorat.Sa ma chemi la nunta ta. Ok? Bafta!

Stefan
| Stefan a răspuns:

Varsta minima pentru casatorie este de 18 ani, pentru motive temeinice, minorul care a implinit 16 ani se poate casatori in baza unui aviz medical, cu aprobarea parintilor sai ori a tutorelui si ca autorizarea Directiei Generale de Asistenta Sociala si Protectia Copilului in a carui raza teritoriala locuieste.

| alinuta113 a răspuns:

Fetele se pot marita de la virsta de 14 ani in sus dar baiatii numai de la 18 ani(legal) Asta este legea!

Răspuns utilizator avertizat
| L a răspuns:

Nu, legal nu `doar cei din etnia roma stiu ca se casatoresc minori.

| VecinaDeLa3 a răspuns:

Nu, de ce? ai gasit dragostea adevarata si nu ai rabdare?

| blondutzata a răspuns:

Eh eh si iar eh ce conteaza minor sau major fetele nu-s mai presus decat baieti doar ca sunt sensibile se poate casatori eu am o verisoara care are 15 ani si sta cu unu de 17 ani si cum e minor nimeni nu i-a zis si dap iti cam trebuie arcordul parintilor noh eu nu ma bag dar este ceva bun raspunsul meu cred

| oky a răspuns:

Te poti logodi daca esti minor, dar daca nu ai 18 ani nu te poti casatori ( poate doar in joaca).

| Ana-Maria94 a răspuns:

Cu acordul parintilor damdar de fapt nici atunci pentru ca la stare civila nu te cununa.

| printesa94 a răspuns:

Stiam ca daca esti minor nup, dar daca ai de gand sa te casatoresti ce. i asa important actul ala daca va iubiti? asta conteaza?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.in joaca. uite eu sunt popa. da tu cu cineeee vrei sa teeee combini?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar fata daca are minim 16 ani si exista motive temeinice, de exemplu daca este insarcinata si e necesar si acordul parintilor ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu trebuie sa ai peste 18 ani, fata daca are intre 14-16 ani ii itrebuie doar acordul parintilor dar daca are peste 16ani se poate casatori fara acordul lor.

| anca94 a răspuns:

Daca esti baiat trebuie sa ai peste 18 ani, fata daca are peste 16 ani o poate face dar mai intai trebuie sa mearga la politie si sa declare ca numai vrea sa stea cu parinti sai.

| bubulik13 a răspuns:

Da doar daca ai buletin si o anumita varsta