| PreaDistinsul a întrebat:

Daca evolutia ar fi fost adevarata n-ar fi trebuit ca pana acum omul sa inceapa sa evolueze intr-o forma mai superioara de viata? Si n-ar fi trebuit sa apara in continuare noi forme de viata, noi microbi, noi bacterii, etc?

79 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Apar mereu noi soiuri potrivit cu Geneza capitolul 1. Daca aparea animale cu cap patrat abia atunci puteam spune ca Dumnezeu inca mai creeaza insa acum se odihneste in sensul ca nu mai face prototipuri total diferite de cele existente ca de exemplu pasari cu cap patrat. Nu e vorba de adaptare ci de potential de variatie genetica. Cresterea masei musculare nu e evolutie ci o simpla marire a masei musculare. Daca era evolutie fibrele musculare ar fi trebuit sa nu fie ca niste corzi ci ca niste arcuri sau ca niste corzi elicoidale.
Dinozaurii au fost niste soiuri de reptile mai mari.
Soiurile de acum nu sunt aceleasi soiuri ca acum 5000 de ani dar nu cu mult diferite ca forma. Asta nu e evolutie. De fapt dinozaurii nu au disparut. Dinozauri sunt si in prezent doar ca mai mici ca de exemplu broasca testoasa, soparla, crocodilul, hipopotamul. De fapt nu a disparut nici un gen ci doar s-au format alte soiuri neaparand nici un gen nou de animal. Exista oameni mari si mai mici. Au existat oameni mai inalti insa acum nu mai sunt atat de inalti. La fel si cu reptilele. Au existat soiuri de reptile mai mari decat cele din prezent. Si ciupercile erau mai mari inainte de potop. Inainte soiul stomacului leului era pentru iarba. Acum soiul stomacului leului e pentru a digera carne si dantura s-a schimbat datorita pacatului omului. Dumnezeu dirijeaza aparitia soiurilor in functie de ce face omul daca il respecta pe Dumnezeu sau nu insa acum noi toti oamenii suntem pacatosi.

Daca era evolutie acum trebuia sa vedem maimute cu cap trapezoidal sau in forma de stea si copaci vorbitori si broaste cu 10 degete conice la un picior si serpi cu sapte capete.

| Sn4k3 a răspuns:

Oamenii au evoluat abia acum 200 000 ani si sunt pe Pamant de peste 2 milioane de ani, deci ar mai trebui sa treaca ceva timp.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu se vede evolutia de azi pe maine.
Noi suntem capabili sa urmarim chestii stiintifice de vreo 100-150 ani. Evolutiile se produc in mii, sute de mii

| benny7 a răspuns:

În biologie, evoluția este schimbarea caracteristicilor unei specii pe mai multe generații și se bazează pe procesul de selecție naturală.

Teoria evoluției se bazează pe ideea că toate speciile? sunt legate și treptat se schimbă în timp.
Evoluția se bazează pe existența unor variații genetice? într-o populație care afectează caracteristicile fizice (fenotipul) unui organism.Mecanismele de evoluție funcționează la nivel genomic. Modificări în ADN? secvențele afectează compoziția și expresia? din genele noastre, unitățile de bază ale moștenirii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul nu mai evolueaza fizic, ci doar psihic.
Problema mare astazi sunt propagandele astea feministe si sexiste care spala pe creier oamenii, in rest daca compari omul de acum cu cel de acum 100 de ani, peste 97% stiu sa scrie, sa citeasca, sa faca calcule matematice etc. Acum 100 ani era rar sa vezi pe cineva sa stie sa citeasca, dar amiteri sa mai si scrie.

| sierra1 a răspuns:

"n-ar fi trebuit sa apara in continuare noi forme de viata, noi microbi, noi bacterii"

mutații apar frecvent!

| dannyel86 a răspuns:

Chiar daca suntem in secolul vitezei, nu acelasi lucru se intampla cu modificarile din natura.
Ele cer timp si se produc lent (mii, sute de mii, milioane de ani). Poate nici stra-stra-stra-stra-stra-stranepotii tai nu vor trai fenomene care sa schimbe radical viata pe Pamant.

| sierra1 a răspuns:

Dacă aici e evoluția umanoizilor (cam 5 milioane de ani) după încă pe atâția ani, ce crezi că o fi - s-ar vedea vreo modificare?

https://3.bp.blogspot.com/......lution.jpg

| Steregoi a răspuns (pentru benny7):

Nu e nici o evolutie. E potential de variatie genetica sub forma de soiuri potrivit cu Geneza capitolul 1. Poti citi ce am scris in comentariul meu anterior.

Daca exista evolutie acum ar fi trebuit sa avem oameni cu cap cilindric sau patrat sau cu trei capete.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca exista evolutie acum omul ar fi trebuit sa aiba patru maini.

| Inferno a răspuns:

Noi bacterii apar tot timpul. De fapt de cativa ani evolutia a creat bacterii rezistente la antibioticele moderne. E o adevarata criza.

"n-ar fi trebuit ca pana acum omul sa inceapa sa evolueze intr-o forma mai superioara de viata?"

De ce ar trebui sa se intample asta? In societatea moderna poti sa te nasti si fara picioare iar sansele tale de supravoetuire raman aproximativ egale cu cele ale unei persoane normale. Deci selectia naturala a fost redusa drastic si implicit evolutia oamenilor.

| Steregoi a răspuns (pentru dannyel86):

Daca exista evolutie acum trebuia sa avem pasari cu 6 aripi.

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul evolueaza "fizic".

| GabiDumitrescu a răspuns:

Maaan, daca am avea cu totii sa fumam ce fumeaza Steregoi, va dati seama ce tara chill ar fi Romania? Piss, man, piss on you. Domnu' fie cu voi toti... domnul psihiatru. On-topic: Conopida draga, evolutia e in principiu o adaptare LA MEDIU. Noi microbi si bacterii tot apar, aleator sau in laborator, dar noi despre ce discutam aici? Evolutia nu poate fi negată, ea e evidenta. Problema e ca acum am ajuns la stadiul in care, cel putin in cazul rasei umane, discutam de INVOLUTIE. Uite-l pe Steregoi ca un bun exemplu. Aleluia, amin, partikip!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da, pentru ca evolutia inseamna sa vezi maimute transformandu-se de pe o zi in alta in oameni big grin.
E mai usor sa pui intrebari stupide decat sa citesti ceva?

| mastadont a răspuns:

Evoluția nu funcționează de azi pe mâine, durează milioane de ani doar ca o modificare minusculă să apară la organismele cele mai evoluate. Omul de exemplu, a crescut în înălțime, I s-au scurtat membrele superioare, Și-a pierdut mare parte din pilozitate și și-a dezvoltat enorm coordonarea degetelor. Nu ai numi asta evoluție? Și în plus a dezvoltat un limbaj, o scriere și multe altele. Dacă nici asta nu e evoluție atunci ce e? Nu există păsări cu 6 aripi și oameni cu cap cilindric pentru că natura nu are nevoie de asemenea modificări. Orice parte a oricărui corp omenesc și animal are un rol și nu este creat doar ca să ne satisfacem noi orgoliul cum că nu este evoluție pentru că natura nu a făcut una și alta. Natura nu funcționează după cum vrem noi.

| PainTech a răspuns (pentru Steregoi):

Poate ca doua aripi este cea mai eficienta configuratie.
Mai mult nu inseamna mai bine.

| benny7 a răspuns (pentru Steregoi):

Evoluția se schimbă într-o populație. Persoanele fizice se schimba pe parcursul vietii, chiar si din zi in zi. Aceste schimbări nu reprezintă o evoluție biologică, deși ele pot fi produse de evoluție în populațiile din trecut. De asemenea, o pădure se poate schimba în timp, deoarece unele specii de copaci proliferează și altele dispar. Aceste schimbări în structura comunității nu sunt ele însele evoluții biologice, deși ele pot influența evoluția populațiilor de copaci care compun pădurea...

| Lioana a răspuns (pentru Steregoi):

Poate ca la Dumnezeu nu-i plac formele cu colțuri, de aceea nu face animale cu cap patrat.

| PainTech a răspuns (pentru Steregoi):

"În biologie, evoluția este fenomenul prin care o populație de organisme vii își transformă treptat caracterele fizice și comportamentul"

"Dinozauri sunt si in prezent doar ca mai mici ca de exemplu broasca testoasa, soparla, crocodilul, hipopotamul. De fapt nu a disparut nici un gen ci doar s-au format alte soiuri neaparand nici un gen nou de animal."

Transformarea treptata a unor specii in alte specii ( dinozaurii in crocodili ) - asta inseamna evolutie, nu serpi cu 10 degete sau maimute patrate.

| dannyel86 a răspuns (pentru Steregoi):

Gandeste-te la speciile de plante si animale care au disparut si altele nou aparute, care, intr-o forma sau alta, le-au luat locul. Cred ca tot evolutie se numeste, chiar daca natura nu ne striga pe nume sa ni le arate.winking

| dannyel86 a răspuns (pentru PainTech):

Se spune ca inclusiv gaina (si alte inaripate) ar fi "urmasa" dinozaurilor. laughing

| minrest a răspuns:

Nu. La speciile adaptate la mediu selectia este centripeta, variatiile reprezinta abateri de la optim. Doar intr-un mediu nou sau in schimbare, selectia este centrifuga, adica unele variatii reprezinta avantaje pentru supravietuire, care devin si avantaje la reproducere si se transmit. Omul este foarte bine adaptat la mediu, pentru ca mediul lui este antropic. Dar si omul se adapteaza, caci schimbari tot mai exista. De exemplu, omul s-a adaptat sa foloseasca lactoza si la varsta adulta. Asta in zonele in care s-a trecut la modul de viata neolitic de suficient timp. Multe populatii nu pot folosi laptele, au trecut la neoliticrecent si nu s-au adaptat inca. Bacterii si virusi apar in continuu. Graul a suferit foarte multe mutatii in ultimile mii de ani, oamenii le-au selectat, asa ca graul folosit acum este cu totul alta SPECIE, cu mult mai multi cromozoni, fara posibilitatea de a se hibrida cu speciile initiale. La grau, unde sunt multi urmasi in fiecare an, merge mult mai repede speciatia.

| minrest a răspuns:

Ce este aia ''forma mai superioara de viata''? Evolutia prin selctie naturala duce la specii mai bine adaptate la mediu. Nu la specii ''superioare'', indiferent ce ar insemna asta.

| Steregoi a răspuns (pentru dannyel86):

N-a disparut niciun gen de planta si animal. Astea sunt inchipuiri.

| Steregoi a răspuns (pentru PainTech):

Am vazut crocodil de 7 metri bagat in categoria dinozaurilor in parcul dino din Rasnov.

| Steregoi a răspuns (pentru Lioana):

Exact.

| Steregoi a răspuns (pentru PainTech):

Sarmana celula-ou cate configurari eficiente a trebuit sa prevada ca sa le genereze pin diferentiere organica. Exista vreo forma de turnare biologica precum la turnatoria de otel? Asa a fost forma numai cu doua aripi? Tu pricepi ce spui? Doar cu doua aripi? Plus ce memorie are celula-ou adica si-a dat seama sa nu mai genereze pasari cu patru aripi? Problema cu evolutia e mai incurcata decat pare la prima vedere. Briciul lui Occam va lasa fara cuvinte si fara par.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Daca era evolutie acum trebuia sa vedem maimute cu cap trapezoidal sau in forma de stea si copaci vorbitori si broaste cu 10 degete conice la un picior si serpi cu sapte capete

cate porcari scrii omule incredibil

| RAY a răspuns:

In primul rand ce inseamna evolutia? evolutia nu inseamna aparitia unor speci noi de pe o zi pe alta, evolutia nu inseamna o specie evolueaza in vreuna existenta, evolutia inseamna selectie naturala si selectia sexuala, in ce sa evolueze omul? faza cu microbi, virusi ei se adapteaza si apar mereu noi boli, oricine poate vedea asta