| PreaDistinsul a întrebat:

Daca evolutia ar fi fost adevarata n-ar fi trebuit ca pana acum omul sa inceapa sa evolueze intr-o forma mai superioara de viata? Si n-ar fi trebuit sa apara in continuare noi forme de viata, noi microbi, noi bacterii, etc?

79 răspunsuri:
| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Ma omule de ce creatorul tau a facut doua moduri de zbor la animale? de ce a creat virusi,microbi? de ce a creat hiv care distruge sistemul imunitar de ce animalele sunt din nastere apatibile unui mediu anume,inclusiv omul se naste in functie de rasa adaptabil la un anumit tip de viata,tu negi rasele,negi diferenta de rase, culoare de piele, de chinezi ce mai spui a adam si eva erau chinezi sau, orice taran stie ca evolutia functioneaza de asta imperechieaza anumite animale sau porumbul, graul, dar tu nu stii asta ca esti limitat

| PreaDistinsul explică (pentru RAY):

Pai omul nu a aparut dintr-o forma inferioara de viata? A aparut direct om conform evolutiei?

| raMLesS a răspuns (pentru PainTech):

O specie nu evolueaza in alta specie, ea doar evolueaza.

| raMLesS a răspuns (pentru Steregoi):

Ce specii de ciuperci fumezi omule? rolling on the floor laughing laughing

| RAY a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Omul are acelasi stramos comun cu cimpanzeu, acel stramos era o primata, trebuie sa vezi stramosul dintre reptile si mamifere, o specie de tranzictie https://jurnalul.antena3.ro/......36432.html

| RAY a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Tu vrei sa inveti sau vrei explicati dogmatice?

| Nemessys a răspuns (pentru Steregoi):

O entitate supra-naturala care nu are nevoie de apa, aer sau mancare pentru a trai, un zeu atat de puternic, chiar are nevoie de odihna? Serios?

| Steregoi a răspuns (pentru Nemessys):

Dumnezeu nu s-a odihnit in sens fizic ci in sensul ca a terminat lucrarea de creatie pe care si-a propus-o adica nu a mai creat alte genuri de animale ( de exemplu animale cu cap patrat etc ) desi soiurile continua sa apara. Hristos a spus despre Dumnezeu ca lucreaza. Pavel a spus ca Dumnezeu face sa creasca plantele si vietuitoarele. In acelasi timp Dumnezeu a pomenit ca el se odihneste. Pare o contradictie dar nu este. A tine sabatul permanent sau a intra in odihna lui Dumnezeu inseamna sa facem voia lui si sa nu mai facem pacate in mod intentionat si premeditat. Dumnezeu este independent de materie. Materia este dependenta de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Dar daca pui un mold pentru (ca acela pentru a face pepeni cubici) pe capul unui animal cat timp acesta e in mama sa, atunci poti sa dezvolti animale cu capete cubice, dar patrate e imposibil.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Pentru ca ii place varietatea si de aceea a creat si potentialul de ariatie genetica in cadrul fiecarui gen. Virusii stimuleaza sistemul imunitar. Adam daca avea hiv nu murea pentru ca Dumnezeu ii intretinea sistemul imunitar. Daca Adam manca o ciuperca otravitoare sistemul sau imunitar intretinut de Dumnezeu ar fi neutralizat otrava.

| Steregoi a răspuns (pentru RAY):

Au disparut animale dar nu genuri de animale. Dinozaurii erau soiuri de reptile. Se pare ca Dumnezeu nu a creat animalele sa traiasca vesnic.

| Lioana a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu vorbeam de ceva posibil. Ma refeream la ce a spus Steregoi.
In legatura cu posibilitatea gasita de tine, nu stiu ce e acela mold si nu am gasit nici in dex dar e sinistru ceea ce spui si nici nu cred ca se poate. Oricum nu e relevant daca se poate sau nu se poate face asta. Sper sa nu doreasca oamenii sa o faca daca n-a dorit Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Nu e cuvant romanesc.
EN-US: mould
Everywhere else: mold
Link: http://www.fruitshaper.com/
Ceva similar trebuie dar mult mai mic, la dimensiunile celulei ou.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci fara o forma de turnare sau de constrangere cum avea sa stie celula-ou sa genereze maini simetrice si cu forme regulate? In loc de cubic am scris patrat.

| Steregoi a răspuns (pentru raMLesS):

E gresit sa confunzi genul cu specia sau soiul. In Geneza specia e de fapt gen in timp ce soiul e de fapt specie.

| Steregoi a răspuns (pentru dannyel86):

Gaina e un soi de dinozaur zburator mic.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

De cand capul e diferentiat din celula-ou.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Cate aiureli scrii

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

De ce nu i spui asta la un copil care se naste cu hiv din cauza mamei lui ca zeului tau i place variatia

| RAY a răspuns (pentru Nemessys):

Se mai odihneste si el si asa a aparut din nimic si a creat totul din nimic

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Zi-mi tu mie conform basmelor tale cum au disparut dinozauri?

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Omule nu exista speci,rase, genuri, noi oameni asa le am definit dar in realitate toate evolueaza, se adapteaza, noi ne am numit homo sapiens ne puteam numi homo herectus egal nu conteaza

| SG1995 a răspuns (pentru Steregoi):

Văd că și tu și cel de mai sus ați inhalat aceleași substanțe. Cum naiba n-a dispărut nicio specie? Da, e adevărat ca reptilele (de azi) sunt urmași dinozaurilor, dar nu numwi reptilele ci și anumite speci de pesti și păsari. De exemplu, găina aia pe care nevastă-ta taman a jupuit-o e stră-stră-stră...-nepoata faimosului T-Rex. No tot de variație e vorba că dinozauri care au supraviețuit extinției au dat naștere primelor gene de mamifere, prin recombinare genetică, dar asta nu înseamnă că toate reptilele au devenit mamifere, ci anumiți reptoizi au căpătat caracteristi de mamifere, urmasi lor s-au reprodus mai repede și le-a trimis mai departe. Asta e evoluția, dar nu percepi nici tu nici idiotul de mai sus conceptul de "evoluție" și aberați.

| minrest a răspuns (pentru Lioana):

''Poate ca lui Dumnezeu'', ar trebui sa scrii, daca nu cumva vrei sa dovedesti posibilitatea evolutie prin contrast, aratandu-ne intai un caz de involutie. Unul flagrant.

| Nemessys a răspuns (pentru RAY):

Ce destept mai este omu ba rolling on the floor)) Stie toate lucrurile idioate care s-au intamplat inainte sa apar el. RESPECT!

| Evolution a răspuns:

Intrebarea ta a mai fost pusa si este folosita pentru cei care nu cred in teoria evolutiei ca si o dovada. Ideea este urmatoarea : indiferent oricine, orice ar spune... NIMENI dar absolut NIMENI nu poate garanta si nu poate stii ce a fost inainte de om si cum acesta a aparut sau a evoluat sau a facut. Tot ce este scris si toate teoriile aparute, sunt doar speculatii si iar speculatii, nimic dar absolut nimic concret.
E bine sa ai o oarecare credinta in opinia mea. Sunt anumite fenomene si chestii reale pe care nu le poti explica. Inainte oamenii credeau in zei pentru diferite fenomene si sentimente. Acum toate astea se pot explica cu stiinta prin chestii DOVEDITE! si absolut nimeni nu mai crede in zei. Nici 1% din populatia planetei nu mai crede.
Poate mai trebuie sa dureze ceva mii de ani pana cand sa se dovedeasca ca biserica (o parte din ea )este plina doar de mituri si vrajeala. Dar asta e o alta discutie...
Eu nu sunt ateu. Am credinta mea. Sunt anumite lucruri pe care le-am vazut si vreau sa cred (de fapt sunt sigur) ca nu sunt coincidente.
Mai exista o stire de pe Facebook (nu gasesc link-ul acum dar cine e interesat probabil poate sa caute si singur) ca a aparut o teorie noua ca oamenii se trag din pasari rolling on the floor
Fiecare cu neamu' lui acum... Mai erau unii care incercau sa dovedeasca ca pamantul este plat. NASA chiar a facut un live pe tema asta ca sa vada tot prostu' ca este un mare bullshit ce zic ei.
Asa cum unii zic ca pamantul este plat, cum unii zic ca se trag din maimute, ciuperci si altele. eu zic ca cei care mai au 2 neuroni in cap, sa se impace cu ideea ca nu au de unde sa stie ce a fost la inceput.
Se spune ca si virusul HIV a fost creat de oameni ca sa mai scada populatia planetei (search pe google cine e interesat sa caute documentarul) si s-a dovedit in laboratoare (cine are facultatea de chimie, poate sa spuna mai multe) prin combinatia mai multor substante, rezulta virusul respectiv.
Se intampla multe rahaturi in lumea asta pe care noi nu le stim. Ar trebui sa ne preocupe mai mult prezentul si ceea ce va fi, decat trecutul. Indiferent ce a fost si de unde am aparut, te ajuta cu ceva acum? eu zic ca nu prea.
Mai era si o teorie interesanta printre care se spune ca de fapt extraterestii au trimis pe pamant primii oameni ca si un experiment si de aici a inceput totul. Acum na, sincer asta cred ca e mai plauzibila (sau ce'a mai plauzibila) pentru ca primele imagini cu "extraterestii" oarecum seamana cu noi, oamenii. OZN-urile astea care s-au mai prabusit si imaginile facute "publice" poate sa observe oricine ca sunt trasaturile unui om. Adica cap, maini, picioare s-a.m.d. Adica care erau sansele? laughing
Poate noi suntem niste "soricei" si altii se uita la noi cum evoluam si ne mancam intre noi happy
Din nou repet... te ajuta toate treburile astea la ceva? raspunsul este evident, nu.
Ma rog sper ca a inteles cineva ceva o boaba din ce am spus eu si chiar nu am chef de discutii legate de teorii pentru ca nimeni nu poate sa imi dovedeasca mie cu nimic. Fiecare cu neamu lui, unii s-au tras din maimuta, altii din pasari s-a.m.d. Fiecare cu ce creier are mai pe romaneste laughing)
Succes!

| relian a răspuns (pentru Steregoi):

Soiuri de animale?laughing Man la animale se foloseste termenul de rasa, iar la plante de soi, asta asa ca idee.Vad ca inca folosesti termeni de acu mii de ani laughing ori ai in c ap numa biblia, si citezi de acolo, ca facut Dzeu soiuri de animale si de plante.Astazi se folosesc acesti termeni de soi pentru planta si rasa pentru animale.Sau specie dupa caz.
Legat de leu,ala manca carne de cand aparu laughing stai tu linistit ca un carnivor nu poate trece sa manaince iarba,deci nu manca leu iarba cum nu-s eu popa laughing iar dinozaurii de astazi erau si pe vremea aia,adica a dinozaurilor laughing de exemplu crocodilii is chiar mai vechi decat dinozaurii,asta asa ca idee,dar nu au evoluat pentru ca au stat bine in mediul lor.

Daca era evolutie trebuie sa vedem exact ce vedem si astazi, evolutia presupne adaptarea, modelarea la mediu, nicidecum alte tampenii.
Daca ar fi fost creatia vreunui dezu de asta habarnist, cu siguranta am fi vazut capete patrate, stele si ce mai spui.Natura nu face capete patrate, nu face pasari cu o aripa si etc.Natura face ceva care sa poata supravietui,dzeu face rebuturi, ca vorba aia face si dupa se minuneaza si el de marea lui realizare."si a vazut dze ca lumina e buna" deci el habar nu avea ce efect poate avea lumina laughing si toate restul ce mai spune acolo.Dar cate rateuri a dat, ce magarii a mai facut pe alea nu le arata, pai normal, alea nu se pun, lar face de cacaoo laughing

| Steregoi a răspuns (pentru SG1995):

N-a dispărut nici un gen de animal sau de planta. A dispărut doar rase de animale sau soiuri de plante. Dinozaurii au fost doar rase de reptila. Rasa sau soiul se datorează potențialului de variație genetica in cadrul aceluiași gen cu care a inzestrat Dumnezeu viața biologica pe Pamant. Dumnezeu si acum întreține si face sa apara noi rase si soiuri. La om avea sa fie o diferență adică Adam si Eva aveau sa trăiască si in prezent dar fiindcă au păcătuit au murit. Noe si Dumnezeu a băgat in arca numai genuri de animale si de semințe. După potop din acele genuri a avut loc o "explozie" de variație si de înmulțire. Cum crezi ca au apărut coșuri pline de pesti si pâini din cei doi pesti si pâini când a fost Hristos pe Pamant?