| SaveTheNature a întrebat:

As vrea sa va intreb daca v-ati intrebat de ce omul in evolutia sa de milioqane de ani nu a ales sa evolueze in lumea subacvatica.
Dincate stiu speciile au evoluat din microorganisme,unicelulare, apoi pluricelulare, unele au ales apa unele au ales uscatul.
Pana la urma ar fi trebuit sa se dezvolte o specie de om si in apa nu?big grin ca e plin de apa pamantulhappy.

44 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Pentru ca evolutia nu are legatura cu alesul. Aici nu esti ca in jocurile acelea video,cum ar fi Spore(parca asa se numea) in care tu iti alegi modul in care evolueaza personajul.
Apoi, daca omul ar fi fost o specie acvatica ai fi pus intrebarea invers.
Omul este animal terestru deoarece unele dintre cele mai evoluate animale sunt terestre. Viata a aparut initial in oceane, apoi organismele u evoluat (amfibienii) si au "invatat" sa mearga si pe uscat, apoi au aparut organisme ce s-au perfectionat mai mult (reptilele) si in final mamiferele terestre."unele au ales apa unele au ales uscatul."
Nimeni nu a ales nimic, asa au evoluat.
Intrebarea lui "Cristinecunoscutul" ("...de ce acum milioane de ani exista procesul asta de evolutie si acum nu mai exista?") este irelevanta, deoarece pleaca de la o premisa gresita.
Pe un model similar pot sa-l intreb de ce Pamantul este patrat?

Raspunsul utilizatorului "Sonnora" este iar gresit, deoarece atribuie stiintei afirmatii ce nu au legatura cu aceasta. Stiinta nu spune ca omul a evoluat din maimuta.

| sabin89 a răspuns:

Omul in evolutia sa...nu a ales sa evolueze". Pai in timp ce evolua, nu era constient, nu avea ratiune; deci nu putea alege. Asa ca s-a lasat si el dus de val.

| SaveTheNature explică:

A inteles cineva intrebarea? Ca tot tineti cu evolutia. Ar trebui macar sa intelegeti intrebarea.

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Mamiferele sau adaptat la mediu terestru de ce ar fi intrat in apa nu are sens nici nu ar fi putut respira

| Sonnora a răspuns:

Unii ar spune probabil ca din cauza ca provenim de la maimuta conform stintei..sunt si eu de acord aici dar eu cred ca D-zeu ne-a facut dupachipul si asemanarea Lui!winking

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Adevarul e ca multe specii au evoluat din mediul subacvatic, la mediul uscat.Ele nu au ales uscatul, este vorba de selectia naturala.Sunt de parere ca s-ar numi involutie, daca omul ar putea trai in mediul subacvatic.Gandeste-te,cata creativitate exista in apa,si cata exista pe uscat,cate metode de supravietuire exista pe uscat, prin asta a evoluat omul, prin multitudinea de posibilitati ce l-au fortat sa evolueze, ajungand de un intelect impresionant, pana in zilele noastre.Asta-i natura.

| RAY a răspuns:

Omul este un mamifer, mamiferele prefera uscatul in general copaci nu apele
singura specie de mamifere care a ales oceanul a fost balena albastra

| RAY a răspuns:

Acum serios tu crezi ca oamenii de stiinta sunt prosti toti? de ce nu renunti la tratementul tau de hipertensiune daca asa parere ai despre stiinta, evolutia e baza biologiei fara ea nu are sens biologia sunt foarte multe dovezi genetice, fosile, evolutia e un fapt

| Mădă0611 a răspuns:

1. Ce ti-ar fi mai de folos in apa: maini si picioare sau coada si aripi?
2. Cum poti sa creezi ceva, avand maini sau aripi?

Daca omul "ar fi ales sa evolueze in apa" era un peste si pestii ii pescuiau, pentru ca erau oameni devil

| Kripter a răspuns (pentru Mădă0611):

Cred... ca gandesti prea simplu! Ca toti ceilalti crezi asta in continuare.Presupun ca crezi ca Dumnezeu a batut din palme si a facut omul.Nu e chiar asa

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kripter):

laughing Ce e mai simplu: sa crezi ca dumnezeu a facut totul, sau sa crezi ca organismele au evoluat influentate fiind de mediul in care traiau?
Cred ca tocmai te-ai descris.

| Kripter a răspuns (pentru Mădă0611):

Da Boss!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Kripter):

Relax, nu sunt boss. tongue
Ce raspuns misto ai dat, intrebare: fanta sau pepsi?, raspuns: da happy

| Wøodenpints a răspuns:

La cât de sedentari, leneşi şi proşti sunt mulţi dintre oameni, cum crezi că ar fi rezistat într-un mediu unde selecţia naturală lucrează din plin?

| WhatheWow a răspuns:

Apele sunt pline de pești și dacă omul ar fi fost nevoit să aleagă apa, cu siguranță că astăzi ar mai fi fost o specie de peşte în plus și nici de cum un om al apelor.

| Terente20 a răspuns (pentru WhatheWow):

Eu nu stiu de ce se agita asa mult ca oricum sunt o gramada de pesti in ziua de azi.

| WhatheWow a răspuns (pentru Terente20):

E full!

| Zenit313 a răspuns:

Daca te-ar auzii profa' de biologie...iti dadea nota 2!

| SaveTheNature explică (pentru Zenit313):

Nu zau? Daca ai stim ca primele microorganisme s-au format in apa. Cu timpul, unele au ales sa evolueze pe uscat, altele au ales lumea subacvatica. Chiar si omul in evolutia lui (cand era altceva decat om, si altceva decat primata sau maimuta putea alege lumea subacvatica.
Ia mai discuta tu cu profa de biologie sa vedem cine primeste 2 iulwinking

| Zenit313 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Tu nu ai auzit de Flux si Reflux?! rolling on the floor

Asa au aparut primele microrganisme care erau capabile sa traiasca pe uscat!

De unde stii tu ca in 3, 5 miliarde de ani de evolutie suntem singurii care am dezvoltat ratiune?!
Noi am explorat doar 3% din oceane...

| Terente20 a răspuns:

Pai crezi ca aici e pe alese? unde s-a putut, acolo s-a dezvoltat. daca vrei o dam si un pic in SF-uri, cica a fost o civilizatie, un continent disparut, Atlantida, unde erau oameni-pesti.

| allex20n a răspuns:

De ce nu a ales? pai in primul rand pentru ca nu poate respira in mediul acvatic si prin urmare nu e favorabil mediu acvatic pentru a se dezvolta, sau pentru a trai in acel mediu.

| RAY a răspuns (pentru allex20n):

Desigur ca da mai ales ca mamiferele nu sunt stramosi pestilor direct ma refer, desi sunt multe animale care prefera uscatul si apa ca crocodilu

| Marius_Grigore_1989 a răspuns:

Oamenii sunt atat de increzatori in evolutia asta ca pare ca ei chiar au fost acolo cand s-a facut pamantul,fara nici un motiv cred in oamenii de stiintza pentru ca ei au inventat aspirina,si totusi boli sunt, razboaie sunt, sincer eu chiar gandesc de o mie de ori cand cineva incearca sa ma convinga de ceva eu insumi daca vreau pot convinge un om ca nisipul este din aur sau mai stiu eu ce, numai punetzi botul la evolutzie, selectiza speciilor sau mai stiu eu ce.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Marius_Grigore_1989):

Boli sunt - totul face parte din planul lui Dumnezeu, totul este de la Dumnezeu, deci implicit si bolile.Razboaiele la fel, dar ele sunt provocate de religie, nu de stiinta. Daca ai fi gandit de 1000 de ori inainte sa postezi raspunsul, poate ai fi studiat si putin teoria evolutiei, macar partea care se preda la scoala.Ia, citeste aici, clasa a 8-a. http://www.didactic.ro/......-evolutiei

| SaveTheNature explică (pentru Thunderstruck):

Razboaiele sunt cauzate de lipsa lui Dumnezeu inn inimile acelor oameni.

| Thunderstruck a răspuns (pentru SaveTheNature):

Sau de lipsa constiintei...

| WhatheWow a răspuns (pentru SaveTheNature):

Intervin : sau din preamultul Dumnezeu din viețile lor; vezi Cruciadele!

| SaveTheNature explică (pentru WhatheWow):

Cruciadele si inchizitia au fost provocate de acelasi tip de oameni cu cei care in prezent se folosesc de religie pentru a face afaceri, bani.
Indiferent ce rang au fost au pacatuit clar impotriva poruncii a 5-a.
Acei oameni nu au fost plini de Dumnezeu. Actionau impotriva vointei lui Dumnezeu, si ei erau constienti de asta. asa cum esti si tu constient.

| WhatheWow a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cavalerii care purtau acele războaie erau mai religioși și credincioși decât majoritatea celor ce frecventează astăzi bisericile, indiferent de cult însă conjunctura era diferită. Tu cunoști astăzi alternative din cauza Științei care a surclasat Religia căci dacă nu era această schimbare, tu erai astăzi în rândul lor iar eu ars pe rug pentru erezie!

| Marius_Grigore_1989 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Boala a aprut doar din mizeria omului nu-mi spune mie de selectia naturala si despre evolutie, sunteti mii care va dati destepti mult prea destepti ina pune la indoiala existentza lui Dumnezeu, oamenii vorbesc cu asa o incredere ca ei sunt absolut sigur ca El nu exista stiu ca asa eram si eu fara nici un motiv Ii negam existentza pana am gasit motivul care m-a facut sa fiu asa pornit impotriva propiei mele religi si de atunci m-am schimbat asa ca numai ascultatzi voi astia de un om care vine si te convinge ca tu de fapt ai aparut din gunoi spatial sa fim seriosi nici oamenii de stiintza nu sunt siguri de evolutie si copii ca voi cred ca sunt mai inteligentzi daca ei cred in evolutie pe mine singurul lucru care m-a interesat vreodata a fost si este comportamentul uman si cat de usor poate fii influentzat un om la rau.

| SaveTheNature explică (pentru WhatheWow):

Nu scrie clar in Biblie Sa nu ucizi?
Eu sunt din principiu catolic (m-am nascut asa), Romania insa, este o tara majoritar ortodoxa.
Insa sa stii ca pentru mine, nu are nici o relevanta vechimea unei religii, numarul credinciosilor, sau puterea ei pe plan national sau mondial.
Ai sa vezi in postarile mele anterioare cat am atacat ortodoxia -care a proclamat sfant un criminal -pe Stefan CEL Mare
-ortodoxia si catolicsimul care investesc miliarde in biserici impunatoare, mari, grotesti.
-am criticat si voi critica varsarea de sange, superstitiile. si nenumarate tentative ale omului de a innabusi poruncile lui Dumnezeu si invataturile lui Isus in dogme, in traditii.
Dupa cum am mai spus -nu are importanta cand s-a infiintat o religie atata timp cat incalca fara oprire -chiar si astazi invataturile biblice!
Cand imi dai exemple cruciadele, imi dai exemplu preotii din ziua de astazi care sfintesc soldatiii care pleaca de bunavoie cu scopuri materiale in afganistan si irak.imi dai exemple nenumaratii preoti care trag foloase financiare folosindu-se de biserica, de religie de credinta. Preotii pedofili, cei avuti etc.
Oamenii care poarta razboaie -nu sunt credinciosi! Si ei stiau lucrul asta. Un credincios nu poate ucide un caine, fara sa aiba mustrari de constiinta. (indiferent de cata indoctrinare a avut parte).
Fiecare religie are mai mult sau mai putin baze si interese. Pentru ca asa sunt oamenii incalca orice pentru a-si satisface confortul si placerile.
Si astazi preoti si "cavaleri", enoriasi, incalca sistematic legile lui Dumnezeu -desi sunt declarati crestini.
Ce poate fi mai clar decat legea IUBIRII pe care a adus-o Isus cu el? iertarea, impacarea.
Ce poate fi mai clar decat cele 10 porunci mari si late?
Ce pate fi mai clar decat iubirea fata de aproapele si fata de Dumnezeu?
Ca oamenii gresesc -ucid, mint si fura - e un motiv pentru a deveni ateu? Nu!
Avem constiinta, avem ratiune. Fiecare om isi va da seama pe parcursul vietii de greselile sale si se va si cai de ele. Pentru ca asta e viata -o continua incercare.
Si asta e si scopul vietii-incercarea. Maine dimineata te vei trezi batran si va fi dureros cand iti vei da seama ca n-ai aflat SCOPUL VIETII.

| SaveTheNature explică (pentru Marius_Grigore_1989):

Chiar asa.

| WhatheWow a răspuns (pentru SaveTheNature):

E foarte adevărat ceea ce spui prieten drag și nu cred că am argumente sau dovezi contrare dar, căci există un mare și gras dar, până la cultul meu. Toți au o vină toți greșesc sau au greșit însă eu prin cultul pe care l-am ales sunt sfânt și Dumnezeu ne va răsplăti doar pe noi cei din cultul Penticostal.
Păi dragule, Ortodoxia nu a purtat războaie, adică cruciade iar dacă întrebi un ortodox va spune că biserica lui e mai veche și a păstrat cu sfințenie tradițiile vechi. Dacă întrebi un catolic, probabil că-ți va răspunde că datorită Cruciadelor sau misionarilor catolici, Cuvântul lui Dumnezeu e cunoscut acum în cel mai ascuns cătun al lumii și apărând Creștinismul cu sabia au evitat Islamizarea lumii. Dacă urmărești modul de viață al Mormonilor, tinzi să crezi că si-au dedicat cu adevărat viața lui Dumnezeu dar bărbații sunt căsătoriți cu o duzină de femei.
Eu privesc din afară și văd ipocrizia cu care fiecare își apară cultul și de fapt, Dumnezeu e absent. Mă întreb cât de mielușei erați voi dacă erați majoritari ca și cult?!

| SaveTheNature explică (pentru WhatheWow):

Care noi? Nu sunt penticostal. Nu stiu de ce am vaga impresie ca tu crezi ca eu sunt penticostal.
Insa sa stii ca la ei am vazut cei mai multi oameni ca tine, care ulterior si-au schimbat perceptiile. Din atei convinsi au devenit propovaduitori ai Bibliei.
Stiu momentan tie ti se pare o aberatie, dar ramane de vazut happy

| WhatheWow a răspuns (pentru SaveTheNature):

Scuză-mă dacă am greșit dar te-am mai întrebat o dată și nu mi-ai răspuns crezând că e un mod de aprobare și am văzut că ai câteva întrebări în care vorbești de penticostali. Am greșit, dar oricum ceea ce am spus mai devreme rămâne o generalizare adevărată.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Marius_Grigore_1989):

Din numele tau se deduce ca ai 24 de ani, dar nu stiu cum se face de n-ai cunostinte nici pentru liceu.Sunt mai multe tipuri de boli, unele sunt provocate de defectele de genetica, nu de "pacatele" noastre. Oricum, n-am ce discuta cu tine, vad ca nu stii ce-i aia evolutie, nu vrei sa aflii, dar esti convins ca-i falsa...

| Kripter a răspuns (pentru SaveTheNature):

Eu nu cred in Dumnezeu si totusi sunt un pacifist! Eu nu il am pe Dumnezeu in inima mea dar totusi sunt un pacifist!

| AureolaMofetica a răspuns:

Omul nu a evoluat sub apa pentru ca probabil asa l-au facut conditiile de viata de atunci sa evolueze si el s-a adaptat cum a putut. Exista un mamifer destul de evouat sub apa, si anume delfinul. Daca omul s-ar fi dezvoltat sub apa probabil arata ca un delfin mai destept si cu constiinta, ceea ce il facea sa nu mai arate ca un om, nu?

| Cristinecunoscutul a răspuns:

laughing mi-e imi pare o tampenie teoria evolutiei.

te intreb... de ce acum milioane de ani exista procesul asta de evolutie si acum nu mai exista? Adica de ce nu mai evoluam sau ceva de genul intr-o alta specie sau ceva...

Si inca o alta intrebare : De ce in trecut exista atati de multi sfinti iar acum?

| dragos9234 a răspuns (pentru Cristinecunoscutul):

Evolutia nu se face dupa o zi pe alta.

tu habar nu ai ce este evolutia.

| Mădă0611 a răspuns (pentru dragos9234):

Ca ala "am un caine de 10 ani, si ghici ce? e tot caine, dovada ca evolutia nu exista" laughing

| Kripter a răspuns:

Profesorul nostru de biologie ne-a spus! OMul a evloluat din reptila.E foarte posibil oricum inaintea noastra au mai fost oameni care au ajuns is spatiu.Sunt nave spatiale in incoane chiar care sunt foarte vechi.Cred ca acei oameni au contribuit la evolutia la cei din ziua de azi.Desi cred ca mai nou involuam decat se evoluam pentru ca lumea e plina de oameni care scopul lor este de a se naste, a consuma, a munci apoi a muri.Eu am o minte mai ciudata dar asta e.Soo sorry pentru cei care ma cred nebun! bafta

| Naty0T a răspuns:

Daca tu crezi in teoria evolutionista atunci trebu sa stii ca omul face parte din clasa mamiferelor clasa cea mai superioara de vertebrate primele vertebrate care au pasit pe uscat un fost amfibienii si de la ei s-ai dezvoltat cellalte clase.....deci nu putea clasa cea mai superioara sa iasa din apa deoarece s-ar fi primit regres si nu progres
in plus trebu sa stii ca animlele terestre au cu mult mai multe avantaje decit cela acvatice