| anonim_4396 a întrebat:

Daca evolutia e adevarata, de ce sunt oameni care mai cred in existenta lui Dumnezeu? Daca evolutia este un fapt, nu o teorie, atunci Dumnezeu nu exista. Dar totusi, doar 10/100 din populatia lumii nu crede, iar 90/100 crede in existenta unei fiinte supranaturale. De ce?

Răspuns Câştigător
| edoru a răspuns:

Răspunsul pe care l-aş propune ar fi ca aşa cum evoluţionismul este demonstrat ca un proces agal şi îndelungat, la fel şi ruptura de Dumnezeu trebuie să fie un procedeu care se va întinde pe o perioadă de timp foarte îndelungată. Personal, consider că în anul 5500, de pildă, se va vorbi de Dumnezeu aşa cum noi astăzi vorbim despre Zeus. Dar va însemna asta că nu va exista în oameni o altă entitate propusă ca omnipotentă, omniscientă şi omniprezentă?

11 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

De atatea ori s-a pus intrebarea aceasta pe acest site, incat ma intreb daca nu cumva omenirea intreaga n-ar putea fi impartita decat in doua categorii de oameni:copii ai lui Dumnezeu si nepoti de maimute.Ca sa fiu mai clara as spune ca pigmeii fac parte din prima categorie iar Iliescu al nostru, de ex. din a doua.Pana la Darwin, toata lumea facea parte din prima categorie, De la el incoace lumea s-a scindat.Si e dreptul fiecaruia sa se incadreze printr copiii lui Dumnezeu sau printre nepotii maimutelor.Si prin acordarea acestui drept, propun un pact de neagresiune.Sa fumam, precum amerindienii pipa pacii si sa ingropam securea razboiului!

| Razvan a răspuns:

Si ce te costa sa crezi il El? Exista ca simbol al sperantei, al iubirii, al respectului, al tolerantei

| Bacemi a răspuns:

Ai spus foarte frumos duduts96. Fiecare are libertatea de a -si alege credinta sau de a alege sa nu aiba nici una. Fiecare are o motivatie puternica. Unii incep sa creada dupa ce are loc un eveniment important, scapa miraculos cu viata dintr-o intamplare nu tocmai fericita.

regis
| regis a răspuns:

Deocamdata evolutia este o teorie. La fel si creatia. In plus chiar daca s-ar dovedi ca evolutia este un fapt, de aici nu ar rezulta automat ca nu exista Dumnezeu.

| moodyblues a răspuns:

Pentru ca:
I. evolutia a fost descoperita acum 150 de ani pe cand creationismul dateaza de mult mult timp
2. omul se naste cu... un fel de fideism afectiv:cine nu si-ar dori o viata vesnica, un ajutor divin, ceva in care sa se increada, etc.prefera sa spere. Tentant.Nu?
poate ca evolutia este o teorie dar ganditi-va ca stiinta se petrece sub ochii nostri.inca o mai descoperim.

Răspuns utilizator avertizat
| cristiancristir a răspuns:

Cine stie mai multe despre Dumnezeu decat preotii? SI totusi preotii sunt printre cei mai pacatosi oameni. Atunci te intrebi de ce? Nu le e frica? Raspunsul meu este nu. Ptr. ca Dumnezeu nu exista in felul in care il predica biserica. Totusi de undeva venim noi si undeva ne ducem dupa ce murim. Deci exista o entitate superioara in care ne integram si o putem numii Dumnezeu. Dar nu are legtura dupa mine cu biserica unde ni se predica absurditati si ni se cere bani pentru slujbe. Cine crede altfel astept mesaj sa vb despre asta.

| andalu a răspuns:

Pentru ca vor sa creada. E mai usor sa crezi ca e "un ceva" dispus mereu sa te ajute, sa te ierte oricat de rau ai gresi, plus ca cel mai important e ca este greu sa accepti ca dupa moarte chiar nu mai existi(gandeste-te ca oamenii pe masura ce avanseaza in varsta incep sa fie din ce in ce mai credinciosi, mai convinsi de existenta unui "ceva" numit Dumnezeu),,, sunt persoane slabe care nu pot sa infrunte adevarul si sa il accepte asa cum e! Inchid ochii, isi astupa urechile si prefera sa ignore faptele si concretul in favoarea viselor happy

| IuliaAle a răspuns:

rolling eyes
Evolutia= o teorie. Daca era adevarata, pana acum se dovedea acest fapt, dar de ce crezi tu ca nu s-a dovedit?

| zatz a răspuns:

De obicei expertii nu sunt degeaba...acum sunt pentru a despica omenirea in 2 ramuri:ramura lor si restul.

| Elena_9796 a răspuns:

Hello!
pe TPU nu se practica paganismlaughing
pai cine crede, crede.cine nu, nu...
era o zicatoare "Cine crede in Dumnezeu si El nu exista nu pierde nimic, cine nu crede in Dumnezeu, dar El exista, pierde totulhappy"