| Anonim820 a întrebat:

Daca existenta extraterestra ar fi dovedita, atunci ce s-ar intampla cu religia?

24 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Vezi tu in curand. P.S. Pai religia nu e bazata pe existenta extraterestilor, nu scrie in Biblie ca acestia exista sau nu ai citit Biblia?
Iov 1, 6. Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfãtisat înaintea Domnului. Si a venit si Satana în mijlocul lor.

Tronul lui Dumnezeu este in CER deci nu este vorba de pamanteni iar ingerii sunt slujbasi ai lui Dumnezeu, deci unica constatare ar fi ca mai sunt si alte lumi locuite facute de Dumnezeu locuite de (sa vezi ce scrie in Biblie) extraterestri.

Concluzie, extraterestri sunt dovediti in existenta de cand a fost scrisa cartea lui IOV, cca 3500 de ani. Oau.

| iHateLuckyPersons a răspuns (pentru danut):

Biblia e o carte scrisa si transcrisa de mii de ori pana a ajuns in punctul sa fie cat de relevanta se poate dupa mintea celor care au scris-o si totusi nu e.''Si Dumnezeu a spus:Sa se faca lumina''cine a fost acolo ca sa-l auda pe acest Dumnezeu sa spuna asta? sunt curios in ce limba a spus-o

| danut a răspuns (pentru iHateLuckyPersons):

Biblia este cartea de capatai a omeniri, autenticitatea ei a fost dovedita odata cu descoperirea Manuscriselor de la Marea Moarta. Geneza a fost scrisa de Moise ( scribii acestuia). Sunt sigur ca daca ai auzi doar un cuvant rostit in acea limba de Acel Dumnezeu, capul ti-ar exploda mai ceva ca un pepene lovit de un glonte. Ca sa pricepi ce ti-am spus ar trebui sa STUDIEZI Biblia.

| xerxes1 a răspuns (pentru iHateLuckyPersons):

Dumnezeu a stat pe intuneric miliarde si miliarde de ani pana cand i-a venit ideea sa aprinda lumina.

| iHateLuckyPersons a răspuns (pentru xerxes1):

Facea economie omu'..pardon zeul, cine dracu stie cat costa curentu' la el acolo

| xerxes1 a răspuns (pentru iHateLuckyPersons):

Bea pe intuneric, tuica dumnezeiasca.

| RAY a răspuns:

Nimic,oamenii ar continua sa creada in dumnezeu, dumnezu a facut si alte lumii simplu, omul este o fiinta emotionala, omul nu este o fiinta rationala, el doar este constient de existenta lui si da uni au abilitatea de a isi stapanii animalul din ei

| Darkmagic a răspuns (pentru RAY):

Nu pot sa cred ca tu esti RAY! laughing
Nu pot sa cred nici ca dintre toti astia care au "raspuns" arzand doar un neuron, (exceptii notabile fiind tu si Oprescu)...nici macar UNUL nu s-a intrebat ce s-ar intampla daca ne gasesc maine niste ET...religiosi.

Care sunt sansele ca o forma de viata care dezvolta ratiune, sa-si dezvolte si o religie?
Nu mai calcula...
100%.

"Ratiune", termenul atat de utilizat de tine NU este legat de vreo forma de ateism si nici NU opune nimic reflectiei filosofice, spirituale sau de orice alta natura.
N-ar strica deci sa-ti schimbi putin...rationamentele. happy

| RAY a răspuns (pentru Darkmagic):

Eu cand vorbesc de ratiune ma refer la a crede in ceva pe baza unor dovezii,a avea o gandire critica, nu are nici o legatura ateismul cu ratiunea, ateismul e o lipsa, e egal, null

| Sn4k3 a răspuns:

S-ar strecura o minciuna ceva si nu s-ar intampla nimic.

| johnnny123 a răspuns:

Religia este contrazisă de știință în mod constant de câteva sute de ani încoace. Cu munți de dovezi, cu experimente, cu rezultate dincolo de orice îndoială rațională.

S-a întâmplat ceva cu ea? Nu s-a întâmplat nimic, religia continuă să prospere

Pentru că cei care au nevoie de religie pentru a-și da un sens existenței și pentru a putea accepta perspectiva morții nu sunt deschiși către o analiză obiectivă a dovezilor. Ori le vor ignora complet, ori le vor distorsiona pentru a le face să se potrivească în sistemul lor de credințe.

Dacă știința îi face să se simtă inutili și efemeri iar religia îi face să se simtă valoroși și eterni, vor alege mereu religia.

Este ca și cum ai pune un copil de 4 ani să aleagă între o doctorie amară care-i face bine sau o înghețată care-i face rău.

| oprescudorin11 a răspuns:

Religia este deja ancorata in Univers! Asta este una din substantele ei! Nu religia ar fi in pericol, doar pe acei limitati care cred ca ei determina totul!

| PersonajFictiv a răspuns:

Pai ingerii nu sunt extraterestii mai? sau demonii, etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce contează, și-așa a fost înțeleasă și folosită greșit. Cine introduce un sistem de referință nou (etic și moral, pana la urma asta e) prin violenta, crima, minciuna, control autoritar etc? Așa s-a întâmplat cu aproape toate religiile.
Când se va descoperi ca exista extratereștri atunci lumea va accepta asta, vor sti cu toții ca asta este adevarul și cred ca așa este cel mai bine. Dat fiind ca religia a fost implementată greșit și, prin asta, înțeleasă greșit va avea de suferit consecințele, la fel cum vom avea și noi de suferit: biserica este o instituție foarte puternica dpdv economic și asta se va simți. In fine... înțelegi răspunsul meu in funcție de cât de spălat pe creier ești.

| Iunix a răspuns (pentru anonim_4396):

E puternica economic pe banii fraierilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vad care ar fi legatura, multi care cred in extraterestii leaga reptilienii de asta, dar nu observa ca si noi suntem si avem un tip de creier animal(cel reptilian) dar avem mai multa ratiune si asta ne face sa ne punem mai multe intrebari, cum se spune Barbatii sunt de pe Marte si Femeile sunt de pe Venus(nu avem ce cauta aici impreuna laughing)
Religia doar ne invata printr-o poveste mai pentru adulti ce inseamna viata si cum s-a creat ea.

| Iunix a răspuns:

Exact același lucru care s-a întâmplat și în trecut atunci când oamenii de știință au dovedit că Pământul nu e plat, deșii biserica, și biblia spuneau că e plat.
Religia se adaptează, am văzut mai demult o poză care explica perfect acest lucru, nu o mai găsesc dar ți-o pot descrie :

Într-o cameră pe întuneric erau 2 oameni.
- Hei, e cineva aici?
-Da, eu sunt.
- De ce stai pe întuneric? aprind becu.
- Stai, nu-l aprinde! În cameră e un dragon, îl vei trezii! Se va înfuria și ne va distruge pe toți!
- Nu te cred, eu aprind becu.
După ce a aprins becu și în cameră s-a făcut lumină omul care a aprins lumina a văzut că în cameră nu era decât un alt om, nici un dragon.
- Ei, unde e dragonu?
- E invizibil.

Religia va inventa mereu ceva pentru ași susține poveștile, întocmai ca un copil care minte și e prins.

Poza era mult mai bună decât dialogul scris de mine mai sus, dar na.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Iunix):

Ai dreptate, şi eu susţin acelaşi lucru.

| sabin89 a răspuns (pentru Iunix):

Sau cum au zis martorii că în 1914 vine Cristos; şi când au fost întrebaţi că unde e, au zis că a venit dar e invizibil. happy

| Nonameagain a răspuns:

Cum am mai spus, Biblia este o carte de istorie veche. Dar preotii au adaptat-o, au mai introdus ceva, o reinterpreteaza ei in biserici neindicand nimanui sa o citeasca si, hop, iata Dumnezeu si religia! Cum spune cineva mai sus, bisericile se vor adapta la noua situatie. Nu vor recunoaste in ruptul capului ca extraterestrii sunt "verii" nostri, ca desenele rupestre "cu aura" sunt de fapt vizitatori din alte lumi cu casti de cosmonauti. Daca "verii" ne vor vizita, preotii vor sari repede cu venirea sfintilor, demonilor, etc. Nu avea tu grija, nu vor pierde ei puterea, mai ales ca sunt multi "imbroboditi" care ii asculta si pe care ii pot manipula.

| VictorFenrir a răspuns:

Brobabil marii credinciosi ar zice ca sunt tot diavoli

| ColdHeart a răspuns:

S-ar inventa o alta minciuna de manipulare, efectiv.

Răspuns utilizator avertizat
| iHateLuckyPersons a răspuns:

Tot ar exista o multime de idioti care vor crede in ''Dumniezo''