| sopranaCadaverica a întrebat:

Daca femeile homosexuale (lesbienele) sunt atrase doar de acelasi sex (iar barbatii le provoaca scarba ori raman indiferente, stimulul, reactia nu exista), de ce ele inca isi doresc sa fie penetrate? Prin autosatisfacere sau sa imite intre ele actul sexual ce ar implica falusul. Practic, o femeie imita rolul barbatului. Penetrarea, de orice natura, nevoia de a simti "contopirea", din cate stiu, este pur heterosexuala. Nu ar trebui ca lesbienele sa simta repulsie fata de actul ce implica penetrare? (sunt exceptii care resping, dar majoritatea au nevoie)
N-am putea vorbi atunci de un paradox psihanalitic, de o problema pur psihologica in cazul homosexualitatii? Cel putin la femei.
Ca si cand femeia ar imbratisa actul sexual savarsit impreuna cu un barbat, teoretic, dar ideea ca acesta e de sex opus, ii provoaca inconstient repulsie, o face sa se simta vulnerabila, insa nu ar deranja-o actul "penetrativ" solitar sau cu o persoana asemeni ei. Si acea respingere a sexului opus sa fie de fapt din cauza unor traume, stima de sine scazuta, frustrari, complexe sau comportamente induse pe diverse cai?
Ce parere aveti?

52 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Pai e normal intrucat vaginul asa e constituit ca stimularea lui interioara sa provoace placere fie ca e vorba de un penis sau degete. Dar e un punct interesant ca ar putea fi o chestie psihologica insa s-a cam tot dovedit ca e ceva innascut, pur si simplu nu-s atrase ca un barbat sa le atinga, cum nici noi, femeile heterosexuale, nu suntem atrase sa ne atinga o femeie.

| RoCkKiD a răspuns:

Penetrarea, vaginala sau anala este o modalitate de satisfacere. Tu confunzi modul in care se produce placerea cu orientarea sexuala. In plus exista niste limitari biologice, gen cineva v-a bagat niste terminatii nervoase in vagin.

In acelasi timp, exista oameni care prefera tot feluri de alte modalitati de satisfacere, este irelevant.

Orientarea sexuala se refera la atractia sexuala nu la modul in care se consuma sexualitatea. Exista si tipi straight care nu-s deranjati sa fie penetrati cu tot felul de jucarii.

Cat despre paradoxul psihanalitic. Freud are meritul de a fi inventat niste concepte dar ele au cam fost demontate in practica in proportie de peste 90%. Psihanaliza moderna nu prea mai are mare legatura cu ce a scris el desi au pastrat denumirile conceptelor.

In plus tipele gay nu urasc tipii si chestiile care tin de tipi, alea sunt feministele. O tipa gay se raporteaza la un tip la fel cum o alta tipa straight se raporteaza la o tipa. Si nu, nici tipii gay nu urasc tipele.

Ideea ridicata de tine este frumos scrisa si exploateaza pasiunea oamenilor pentru chestii care suna compelx si elevat insa sufera la nivel de substanta.

| sopranaCadaverica explică (pentru RoCkKiD):

Nu am scris nicaieri ca tipele gay ar uri barbatii si invers. Daca asta s-a inteles, imi pare rau, e foarte simplu sa faci diferenta intre o misandra feminista si o tipa atrasa sexual de alte femei. Dar in general, lesbienele ajunse in stadiul acela au fost hetero intai, si spun de cele obisnuite, anonime, "clasice", nu cele de propaganda care detin bloguri si apar in emisiuni. Motivele lor sunt asemanatoare deceptiilor, abuzurilor, aumelor nerecunoscute, uitate etc.
O persoana nu are cum sa afle daca penetrarea e placuta sau nu, pana nu incearca. Deci, placerea strict sexuala tine de instinct. Nu cred ca o lesbiana se gandeste la cat de sexi e degetul ei sau dildo ul in forma de penis care se misca in ea in timpul actului solitar... Orice lucru care poate...penetra reprezinta genitalul specific masculin. Iti recomand sa mergi mai departe cu incredere si sa constientizezi arhetipul prezent aici de mii de ani.
Semnul alfa, organul erectil care domina, "pilonul", simbolismul (subliniez) puterii, activul din relatia activ-pasiv, simbolistica importanta in istorie, mitologie, in psihologie, alchimie etc. Toate acestea sunt reprezentate in adevarata natura (deci...natural, obvious! Uitand de jucarii si alte satisfactii sexuale). Este un semn, un simbol secular, subliniez, Masculin! Femeia e fiinta care cere simbolic sa fie penetrata pentru a concepe. E legat de heterosexualitate chiar daca vorbim doar de lesbiene!
Asa ca... Inca nu sunt convinsa de vociferarile tipelor gay "pure" care nu isi admit macar ipocrizia daca nu bisexualitateahappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Poți scrie și în limba noastră, a celor mai puțin cunoscători într-ale tainelor universului?
m-ai pierdut aici '', activul din relatia activ-pasiv, simbolistica importanta in istorie, mitologie, in psihologie, alchimie etc. ''

| supadeceapa a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ba chiar asta ai zis, de la bun început, că femeile ar trebui să fie scârbite de bărbați pentru că sunt atrase de femei - lol. Bărbații îmi sunt indiferenți, nu mă fac să mă simt vulnerabilă, tot ce ai scris este despre misandre.

Pe tine femeile te fac să te simți vulnerabilă? laughing

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Sunt cursuri gratis in Bucuresti de filozofie+psihanaliza. Noua acropola. Suckcess, tu!

| Syndra a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

''O persoana nu are cum sa afle daca penetrarea e placuta sau nu, pana nu incearca.'' Nu stiu daca ai avut vreodata o relatie sexuala, dar cand vaginul nu se lubrifiaza, nu se deschide, deci penetrarea nu e posibila chiar daca se incearca. Sau e posibila, dar cu dureri si disconfort. Chiar daca exista lesbiene care folosesc dildo-uri (personal eu nu am cunoscut), nu e acelasi lucru a fi excitata de prezenta unei persoane feminine care te atrage prin tot ceea ce este ea cu a fi penetrat de un barbat care nu te atrage prin nimic. Nu trebuie sa fortezi un penis in tine ca sa-ti dai seama ca nu te atrage. Sau tu vrei sa spui ca faci sex cu toti barbatii din viata ta ca sa-ti dai seama care te atrage si care nu? Acela e singurul moment in care realizezi daca exista sau nu atractie? Pana atunci nu mai exista nimic? Atractia o simti sau nu de la inceput. Pretty simple.

| RAY a răspuns:

Daca femeile homosexuale (lesbienele) sunt atrase doar de acelasi sex (iar barbatii le provoaca scarba ori raman indiferente, stimulul, reactia nu exista),

nu e vorba de scarba, pur simplu nu exista atractie fata de sexul opus,dar lesbienele pot avea prieteni barbati, pot simti iubire fata de ei, vorbesc de iubire platonica, desi ele nu resping barbati ca le urasc, nu sunt misandre, acum despre penetrare din moment ce simt placere, nu vad care e problema, penetrarea nu inseamna doar penetrare cu penisul

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ba, mi ai stricat cheful de girl on girl por.n

| mihai69 a răspuns:

Mă tem că te uiți cam mult la pron pe net.
În viața reală, nu cred că sunt foarte multe femei (nu neapărat lesbiene) care să aibă musai nevoie de penetrare ca să ajungă la juisare (că org@sm cică n-am voie să scriu aici).
Revenind la lesbiene, mai trebuie să ai în vedere și componenta psihologică de „dominare" pe care o are cea care penetrează (la fal ca și în cazul bărbaților gay).

| sopranaCadaverica explică (pentru mihai69):

Pai si tu de unde stii ce fac lesbienele in paturile lor, si nu in filme?
Filmele sunt inspirate… din realitate. Perversitatile sunt la ordinea zilei, suntem fiinte profund perverse chiar daca servim pornografie sau nu.
De aia exista sexshopuri si cluburi cu un anumit specific. Si multe altele.

| mihai69 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Uite, mai știu. Și nu doar din filme (mă refer la filme artistice, nu din alea așa numite „doar pentru adulți").
Apropo de filmele XxX - alea sunt făcute pe ceea ce vrea publicul să vadă (iar publicul e de fapt aproape 95% masculin), nu pe realitate.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da breh, pai totul pleaca de la nivel psihologic. Doar ca nu se poate trata. Cum sunt unii hiper-credinciosi pe care nu ii convingi de altceva orice le-ai face, sau atei pe care poti sa ii biciuiesti si sa ii bati cu crucea in cap cit vrei, ca tot nu o sa ii transformi in fani bor.

| Freya1 a răspuns:

Ce explici tu este foarte complicat si alambicat cand raspunsul este atat de simplu.
Lezbienele nu sunt atrase sau nu suporta barbatul in sine nu penisul lor.Nu au nimic impotriva penetrari atata timp cat nu este facuta de catre un corp etc de mascul.
Sunt atrase fizic si mental de femei indiferent daca au vagin sau un penis de plastic atasat de ele.Nu suporta sa aiba un act sexual cu un barbat, nu cu un penis ca asa si un barbat gay simte nevoia sa si-o bage undeva.

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Lesbienele nu sunt misandre, pur simplu nu simt atractie fizica fata de sexul opus

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Cand am folosit cuvintele "nu suporta" nu m-am referit ca au ceva cu barbatii ci pur si simplu nu au cum sa aiba contact intim pentru ca nu le place, nu le excita etc

| Frank51 a răspuns:

Cum poti sa faci sex cu cineva care nu te atrage? Evident, o poti face, dar nu te simti bine si e inutil. Pur si simplu o atrag femeile si poate sa se simta bine cand o face cu o femeie, punct.

| aXy99 a răspuns:

Intrebarea asta mi-am pus-o si eu. Probabil majoritatea dintre ele sunt bisexuale, dar dintr-un motiv sau altul refuza sa accepte o persoana de sex opus in viata lor. Raspunsul intrebarii asteia nu-l mai stiu.

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Asta daca e vorba de cele care folosesc dildouri sau altre instrumente de imita falosul.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Pentru că ele nu sunt atrase de ce e atașat de instrument, nu de instrument în sine.

| sopranaCadaverica explică (pentru supadeceapa):

Tu chiar nu vezi ipocrizia de sub proprii-ti ochi? Asta e o problema psihologica...
Adica e nasol sa las un barbat sa ma penetreze, dar o femeie cu un dildo atasat e perfect oklaughing

| supadeceapa a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Tu, blondo, în primul rând, vezi că vorbești cu o lesbiană și cred că știu mai bine decât tine ce-mi place să intre în mine și ce nu.
În al doilea rând, tu când cunoști un bărbat, ești atrasă de lula lui, pe care nici nu o vezi? Ești atrasă de el, ca om. De gesturile lui, de trasăturile lui fizice sau psihice de BĂRBAT. Nu strict de un organ.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Concluziile tale sunt bazate pe experiențele de sex telepatic?

https://www.tpu.ro/......cand-i-am/

| sopranaCadaverica explică (pentru supadeceapa):

Esti destul de agresiva, iti aperi cu atata nabadaie irationala ignoranta...si nici nu stii sa citesti, scoti cuvinte din context, plus ca am folosit foarte multe sinonime, expresii sinonimice daca recitesti intrebarea. Am zis si eu ca se va intelege pentru toate... tipurile de indivizi. M am inselat sad
Da, pentru personalitate, prezenta, pentru cultura, carisma etc., nu pentru organul genital. De aia excluzi barbatii. Nu ai nimic cu ei, doar femeile pot fi culte si interesante, si potrivite sexual, de barbati nu poti fi atrasa, poate doar de elementul sudic reprezentat in alt format, nu cu piele si vene fierbinti. rolling on the floor
Mi a ajuns si poti sa nu te mai obosesti sa scrii ca esti penibila. Ti s-a stricat aura de tipa comuna. Esti doar prostuta. Iti urezi ...multa cunoastere de sine

| supadeceapa a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu exclud bărbații, am prieteni foarte mulți și foarte buni de sex masculin, vezi cât ești de proastă? rolling on the floor Normal că-s agresivă când toate virginele citesc puțin Jung și se umflă tărâța în ele.

| sopranaCadaverica explică (pentru supadeceapa):

Nu am zis de exclus barbati in mod social, ci de atractia fizica, fantezii, vise/visuri etc.

| supadeceapa a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Tipă comună nu am fost niciodată, mă scuzi. Însă tu pari basic af și folosești cuvinte pe care nu le înțelegi în speranța că pari tu interesantă măcar sub anonimat, dacă în viața reală nu reușești să atragi atenția prin nimic rolling on the floor.
Mai bine taci și rămâi filosoafă.

| sopranaCadaverica explică (pentru supadeceapa):

Ador oamenii care se ataca. :d
Linisteste te, nu mai zambi amar in fata pc ului, degetica te cheama. Cius

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

''Ador oamenii care se ataca. :d''
a decretat maestra...https://i.imgur.com/UbmqpY5.png

| supadeceapa a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Sunt liniștită, mă amuzi doar pentru că ești regina întrebărilor despre mastur-bare a TPU rolling on the floor.

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

Leșin.

| sopranaCadaverica explică (pentru supadeceapa):

Nu stiu ce relevanta are, daca chiar ai facut un grafic statistic despre intrebarile m.a.s.t.u.r.b.a.t.o.r.i.c.e; eu nu mi neg, transform virginitatea intr o povara pentru ca sexul de calitate se deprinde, imaginatia/originalitatea mai greu. Si e rara, cel putin la tipii pana in 30 de ani. Voila, ti am si afisat motivul pentru care (inca) ma m asturbez! :d

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Pai oferi raspunsuri complet irelevante, pe langa faptul ca mi ai trimis o cerere de prietenie acum cateva minute. Era felul meu de a spune: valea si mai cresti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ador oamenii care se ataca. :d

Era asadar felul tau narcisist de a spune ca te adori?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

M-ai dat în vileagsad

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Dua. Asta ca sa vada fetele ca tu nu esti baiat rau, nici frustrat. Doar un pic anchilozat emotional si social ca iti exprimi mai anevoios sentimentele... Speranta mea in lume a reinviat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Aw...doaresad

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Bepanthen?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

)) lol cât de nesărată poți fi

| supadeceapa a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Deci n-ai reușit să-l bagi în pat pe moșulică, prețioaso? sad Aveai un plan atât de detaliat.

| sopranaCadaverica explică (pentru supadeceapa):

Sigur ca voiam amandoi dar m-am razgandit. O avea prea mare. sad

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Pai tie iti trebuie regim

| supadeceapa a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Erai prea mare? Of sad.

| sopranaCadaverica explică (pentru supadeceapa):

Am fost grasa dar am slabit. :* tu vezi daca a aparut reducere la serul anti imbatranire!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Ah, ce i-ai zis-oooooooooooooo
și mieeeeeeeeee crying(((((

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Daaaa, sunt thar3

| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Nu mă mir de ce fug toți de tinerolling on the floor

| supadeceapa a răspuns (pentru anonim_4396):

M-a dărâmat crying.

| Plato a răspuns:

Si barbatii homosexuali au "instinctul" de a penetra, dar femeile nu le plac.
Preferinta sexuala nu are legatura neaparat cu rolul. E o diferenta evidenta intre femei si barbati, nu doar la nivelul organelor genitale, iar atractia aia e stimulata de tot, nu doar de a fi sau nu penetrat. In cazul ala si-ar lua doar un dildo, dar se pare ca au nevoie si de persoana. Le displac barbatii, nu rolul de femeie, daca ma intelegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Meriți un Nobel

| Syndra a răspuns:

Sunt lesbiana si nu ma stimuleaza deloc penetrarea. Sexul intre lesbiene nu e cum vezi in filme po.rno. In filme se folosesc tot felul de obiecte to spice things up a little. Si au dreptate cei care ti-au spus ca tu confunzi lesbienele cu misandrele. ''Majoritatea au nevoie'' de unde ai scos-o, tot din filme? Avand in vedere ca nu cunosti lesbiene. In cazul meu nu e vorba de nicio trauma, nicio frustrare sau complex. Barbatii nu mi s-au parut niciodata interesanti sau atractivi. Nu m-am putut atasa de niciunul in alt mod decat ''frateste'' si nu ma excita nimic din ei. Pur si simplu nu-mi ia ochiul nimic barbatesc (alura, trasaturi, comportament) si atingerile lor ma lasa rece. Nu e atat de deep. In plus, terminatiile nervoase cele mai intense sunt la intrarea in vagin si la nivelul clitorisului, nu in cervix.