| Duhovnicul a întrebat:

Daca filozofii taceau, si ei ramaneau filozofi?

23 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Daca nu intrebai si taceai filozof ramaneai.laughing

| AvalohAlyn a răspuns:

Filozofii taceau cand trebuia si cand era nevoie si vorbeau cand tot trebuia si era necesar deci DA, taceau, asa credeau de cuviinta ca e bine si normal si tot filozofi ramaneau.

| Alphawolf a răspuns:

Filozoful este filozof deoarece nu abereaza, vorbeste cand trebuie si numai ce trebuie. Proverbul la care face referire intrebarea ta, este dedicat persoanelor care vorbesc mult si prost.
Nu poti cunoaste un prost daca nu vorbeste... dar daca deschide gura inlatura orice banuiala.

| Flav a răspuns:

Hai ca tac acum, iti fac doar din ochi.hee hee

| Razvan a răspuns:

Marele defect al filozofilor e ca sunt niste oameni strict bazati pe teorie.Tocmai de asta vorbeau atat de mult si faceau atat de putine lucruri. Daca taceau nu se intampla nimic grav. Ce au gandit ei vor gandi si altiiwinking

| Razvan a răspuns:

@Bro.Hai ca ai gasit cel mai bun exemplu.Stii ca il simpatizez pe Nas si tu te iei de el repedelaughing
Prefer filozofia lui Base & Boc care vorbesc mult, fac multe si dupa aia arunca mata moarta de la Cotroceni cand la unul cand la altul.Macar pe vremea raposatului traia lumea.Acu` moare.Regret un personaj care nu l-am cunoscut niciodata dar imi trezeste un respect colosal prin faptul ca stia tot ce misca si oamenii erau obligati sa ramana modesti.Nu existau clase sociale sau proprietati private.Ma indoiesc ca nu a facut nimic.Tot ce mai avem in picoare din Romania e de pe timpul lui. 20 de ani de furat la greu si tara inca se mai tine pe picioare.Suntem bogati nenica nu glumawinkingMai bine un strict ca nenea decat un risipiror ca cheliuta.Parerea meatongue

| Bacemi a răspuns:

Nu ai inteles. Zicala nu spune sa taci. Spune sa vorbesti doar cand esti sigur pe ce spui.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca taceau nu si-ar fi expus teoriile si atunci nu stiam ca sunt filozofi.
Proverbul "Daca taceai, filozof ramaneai!" se refera la cei care spun prostii, vorbe necugetate etc si nu la cei care spun lucruri inteligente, vezi si zicala "Tacerea e de aur!". Numai bine!

regis
| regis a răspuns:

Nu, PROSTII daca taceau ramaneau filozofi. Filozofii stiu cand e cazul sa vorbeasca si cand trebuie sa isi tina gura, ca doar de aceea iubesc intelepciunea. Prostii nu stiu insa sa iti tina gura si chiar daca atunci cand tac sunt greu de deosebit de filozofi, iluzia se risipeste rapid in momentul in care incep sa vorbeasca.
Deci filozofii ramaneau filozofi si daca taceau si au ramas filozofi si chiar daca nu au tacut, prostii au fost filozofi doar pana au inceput sa vorbeasca.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Dacă tăceau nu mai exista filosofie.

| darrio2007 a răspuns:

Zicala nu prea se potriveste. Dar au ramas filozofi.Altfel nu auzeam de ei.

| Mihai03 a răspuns:

Logic ca nu happy eventual erau filozofi dar doar ei stiau... pentru restul lumii nu erau

| vlad423 a răspuns:

thinking nu stiu! intrebare asta e prea compicata laughingrolling on the floor

| C-iol|loi a răspuns:

Cea mai interesanta intrebare care am auzit-o...
Filozofia o patrunzi atunci cand cugeti in liniste adica cand taci.
Cred ca filozofi au fost filozofi fiindca nu au vorbit.
Deci in concluzie filozofi nu aveau cand sa taca fiindca nu prea au vorbit.
Tot ce stim e din studiile lor si papirusurile sau ceva de genu.
Felicitari pentru intrebare iarasi happy

| BeYoU a răspuns:

A fi sa a nu fi? aceasta e intrebarea?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric, dar la trivia amuzante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei nu. In cazul lor n-ar fi stiut lumea ce le poate capu rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca aveau dreptate, vorbeau, si asa intrau in randul banalilor. daca nu aveau, taceau si era un motiv de reflectie si de filozofare pe ideea gandita, pana la coacere deplina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Onutzu, asta inseamna ca Ceausescu era filozof? Ca si ala vorbea mult si nu facea nimic laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Onutu, acum douzeci de ani magazinele erau goale. Fluiera vintu prin ele si oamenii mureau de foame cu bani-n buzunar. Acum magazinele sint pline si oamenii mor de foame hlizindu-se la mincarea din vitrinele frigorifice ca au buzunarele rupte straight face Nu era bine nici cu tremurici (dadea mult din mina la cuvintari), nu-i bine nici cu chioru' asta chelios. Dreak sa-i ia pe toti astia ca eihee hee Avem nevoie de alta clasa politica, mai putin "filozoafa" si mai mult responsabila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, daca urmam proverbul, deveneau filozofi-filozofi!
Scuza ironia!

| Blacksun a răspuns:

Mie mi-ar suna mai corect "daca taceai, intelept ramaneai"