| matt5453 a întrebat:

Daca gandesc inseamna ca exist?

17 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Existi si doar daca mananci si te c*ci, dar esti la categoria "fara numar, fara numar".

NOname
| NOname a răspuns:

Dacă nu ai exista, ai gândi?

| Flav a răspuns:

Daca ma gandesc la o pruna, inseamna ca-s copac? Odata ma gandeam la o rosie, cand un prieten imi spune: Ba! Ce copac esti! Deci eu nu mai inteleg nimic.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Adica "dubito ergo cogito, cogito ergo sum, sum ergo Deus est" a lui Descartes? El asa zice...

| Sentinel a răspuns:

"Incapacitatea de a opri gândirea este o boală groaznică, dar nu ne dăm seama de acest lucru
fiindcă aproape toată lumea suferă de ea, aşa că este considerată un lucru normal." Acest neîncetat zgomot mental vă împiedică să găsiţi acel taram al neclintirii(liniştii) interioare,
care este inseparabil de Fiinţă(Existenţă, Dumnezeu); Ceea ce este). El mai creează şi un eu(sine) fals, construit de minte, care aruncă o umbră de frică şi suferinţă. Filozoful Descartes credea că a descoperit cel mai fundamental adevăr, când a făcut faimoasa sa
afirmaţie: „Gândesc, deci exist".De fapt, el, a dat expresie erorii de la temelia tuturor celorlalte: echivaland gândirea cu Fiinţa şi
identitatea cu gândirea(mintea).Cel ce gândeşte compulsiv (incontrolabil), adică aproape toată lumea, trăieşte într-o stare de
aparentă separare, într-o lume nesanatos de complexă, cu nesfarsite probleme şi conflicte, o
lume care oglindeste fragmentarea din ce în ce mai mare a minţii.Iluminarea este o stare de intregire, de a fi „unu cu intreaga existenta " şi, din acest motiv,
împăcat. " Eckhart Tolle - Puterea lui Acum

| Minks a răspuns:

Daca existi inseamna ca gandesti?

| Mayar a răspuns:

Da, daca gandesti inseamna ca existi, fiindca nu se poate ca ceva ce nu exista, sa gandeasca. E un lucru FOARTE EVIDENT, pe care unii filosofi l-au si scris, insa eu cred ca nici nu trebuia scris, e foarte clara treaba

| xlmpq a răspuns:

Nu, daca ai facebook existi laughing

| Dennys1521 a răspuns:

Daca existi inseamna ca gandesti

| CandyTetris a răspuns:

Nu.Existi fiindca ocupi spatiu. Daca gandesti, inseamna ca traiestihappy

| TheBlindMan a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si masa, scaunul, patul exista dar nu gandeste niciunul, iti dai seama daca un obiect e real daca vibreaza.

| SquirtleBaby a răspuns:

Nu neaparat... existi prin simplu fapt cate manifesti

| Anonim9425 a răspuns:

Pai sigur ca existi.Tu gandesti si acel gand merge in subconstientul tau care manifesta gandul ca existihappy Funda?; x

| Rozik a răspuns:

Buna ) pai sa stii ca asa e daca gindesti inseamna ca existi pentru ca fiecare gind de al nostru se poate materializa...gindul e aripa unei fantezii.

| Dante_1214 a răspuns:

Posibil,ia incearca

| emberst_9111 a răspuns:

Poate...depinde la ce te gandestirolling on the floor