| mentholinks a întrebat:

"Gandesc, deci exist." Cum si-a dat seama Socrate ca gandeste?

8 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Descartes a vrut sa plece de la o premiza sigura. Si a constatat ca nu e asa de usor sa gasesti ceva sigur. De exemplu, daca vrei sa pleci de la premiza existentei lumii inconjuratoare, constati ca aceasta lume o cunosti prin perceptie, prin simturi, si nu te poti baza pe simturi. Dar faptul ca gandea era sigur, dovada chiar acest gand, ''cogito, ergo sum''.

| wildthing a răspuns:

Eu stiam ca Descartes a spus "cogito, ergo sum". Dar cine stie... poate o fi spus-o si Socrate.

| mentholinks explică (pentru wildthing):

Posibil, nici eu nu-s sigur ce filozof a facut vorba asta celebra.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Acela e Descartes si si-a dat seama ca gandeste pentru ca isi constientiza propria fiinta si existenta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exista, deci gandeste.

| mentholinks explică (pentru anonim_4396):

Si eu exist dar nu prea gandesc, cel putin nu prea bine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mentholinks):

Ca sa gandeasca trebuie sa existe.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru mentholinks):

Nu inseamna ca nu existi, dar ai o certiudine mai mare cu privire la existenta ta in cazul in care gandesti! Asa a explicat filosoful!