| costinvlad49 a întrebat:

Dacă gaura neagra are dimensiuni, de exemplu singularitatea gravitaționala este de 500KM în diametru, iar în aceasta se concentrează la moartea Stelei toată masa Stelei, adică 10 mase solare de exemplu, asta înseamnă că poți scăpa din gaura neagra. Viteza de evadare din gaura neagra o sa fie mai mare decât cea a luminii, doar dacă depășești viteza luminii scapi din gaura neagra. Corect, nu?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Incorect.
Viteza luminii nu poate fi depășită. Doar în SF, că dă bine acolo.
Apoi, nu e vorba de viteză ci de greutatea luminii. Atracția gravitațională a stelei colapsate este atât de mare, încât lumina care ar trebui să iasă, cade înapoi.

| Nilsson a răspuns:

Observ de la un timp că ai un fetiș cu găurile negre.

| TristanTzara a răspuns:

E un fapt al științei că viteza luminii în vid nu poate fi depășită.

| BlackLight1987 a răspuns:

Teoretic da. Mai rămâne să depășești viteza luminiihappy